Muusikauudised

Erkki-Sven Tüüri orkestrimuusikat juhatavad märtsis Paavo Järvi, Olari Elts, Anu Tali ja Risto Joost

 
Märtsikuus tuleb kaheksa Erkki-Sven Tüüri orkestriteost ettekandele mitmetes Euroopa kontserdisaalides, neist enamust juhatamas eesti dirigendid. Tüüri akordionikontserti juhatab Zürichis Paavo Järvi, Olari Eltsi juhatusel kõlab Rootsis  “Whistles and Whispers from Uluru” ja “Crystallisatio” ning Prahas “Searching for Roots”. Anu Tali on Turu Filharmooniaorkestri ees juhatamas orkestriteost “Le poids des vies non vécues” , “Passion” keelpillidele tuleb Risto Joosti juhatusel ettekandele Saksamaal. Lisaks toob Brno Filharmooniaorkester Tšehhi esiettekandele “Phantasma”, “L'ombra della croce” on kavas Scottish Ensemble’i ja Dunedin Consorti viiel kontserdil Šotimaa linnades ja Londonis.

Tüüri Akordionikontsert “Prophecy” tuleb ettekandele 11. ja 13. märtsil Zürichis Tonhalle Maagi kontserdisaalis, esitajateks Ksenija Sidorova (akordion) ja Tonhalle-Orchester Zürich Paavo Järvi dirigeerimisel. Tüüri teosega koos on kavas Pjotr Tšaikovski “Itaalia capriccio” ja Sümfoonia nr. 3. Enne 11. märtsi kontserti toimub vestlus heliloojaga, mille juures kannavad muusikaüliõpilased ette tema “Lamentatio” saksofonikvartetile ja “Köielkõnni” viiulile ja klaverile. 13. märtsil peab Erkki-Sven Tüüri loengu ja annab meistriklasse Zürichi Kunstide Ülikoolis.

19. märtsil toob Uppsala Kammerorkester Olari Eltsi juhatusel oma kontserdil Uppsala Kontserdi- ja Kongressikeskuses ettekandele “Whistles and Whispers from Uluru” (plokkflöödisolist Lucie Horsch) ja “Crystallisatio”. Eltsi juhatusel kõlavad ka Claude Debussy “Fauni pärastlõuna” ja “Syrinx” ning Jean Sibeliuse Sümfoonia nr. 1. Kontserdile eelneb vestlus, kohal viibib ka Tüür ise. Samal päeval juhatab Anu Tali Soomes Turu kontserdimajas Soomes Tüüri orkestriteost “Le poids des vies non vécues” (“Elamata elu paine”). Turu Filharmooniaorkestri kontserdil “Enigma” on kavas ka Bernd Alois Zimmermanni “Canto di Speranza”, Aleksandr Glazunovi “Chant du Ménestrel”  ja Edward Elgari “Enigma variatsioonid”.

  Erkki-Sven Tüür. Foto: Vallo Kruuser
 

“Passion” keelpillidele tuleb Risto Joosti juhatusel ettekandele Saksamaal Heilbronnis Württembergi Kammerorkestri kontsertidel “Nordlichter” 19. ja 20. märtsil , kavas on teiste seas ka Arvo Pärdi “Orient & Occident”.
26. ja 27. märtsil saab Tüüri “Phantasma” Tšehhi esiettekande Brno kontserdipaigas Besední dům, ettekande teeb Brno Filharmooniaorkester dirigent Christian Reifi juhatusel.

Sümfoonia nr. 9 “Mythos” Suurbritannia esiettekanne toimub 24. märtsil BBC Sümfooniaorkestri esituses ja Olari Eltsi dirigeerimisel Londonis BBC Maida Vale Studios, kus ettekandele tuleb ka Jean Sibeliuse “En Saga” ja Lotta Wennӓkoski “Verdigris”.

Teos keelpilliorkestrile “L'ombra della croce” (“Risti vari”) on kavas Scottish Ensemble’i ja Dunedin Consorti viiel kontserdil Šotimaa linnades (26.–29. märts) ja Londonis (31. märts). Programmis “Seven Last Words” on kavas ka Carlo Gesualdo ja James MacMillani looming, Londoni kontserdil Milton Courtis tuleb ettekandele ka Arvo Pärdi “Cantus in Memory of Benjamin Britten”.

Orkestriteost “Searching for Roots” (Hommage à Sibelius) esitab Praha Raadio Sümfooniaorkester Olari Eltsi juhatusel Prahas Rudolfinumis 30. märtsil. Kontserdi keskmes on Ondřej Štochli teose maailmaesiettekanne (klarnetisolist Kari Kriikku), taas on ettekandel Claude Debussy “Fauni pärastlõuna” ning Jean Sibeliuse Sümfoonia nr. 1.

Vaata ka:
BBC
Tonhalle-Orchester
Musik i Uppland
Turu Filharmooniaorkester
Württembergi Kammerorkester
Brno Filharmoonia
Scottish Ensemble
Praha Raadio Sümfooniaorkester

Tagasi