Muusikauudised

Endrik Üksvärav juhatab Madalmaade Kammerkoori

30. aprillil kell 15 juhatab Endrik Üksvärav Amsterdamis Amstelkerkis Madalmaade Kammerkoori ja kammerkoor Collegium Musicale ühiskontserti, kus kõlab eesti koorilooming.

Eesti dirigentidest on varasemalt Madalmaade Kammerkoori (Nederlands Kamerkoor) ees seisnud Tõnu Kaljuste ja Risto Joost. Endrik Üksväravale on see esimene kord tunnustatud Hollandi tippkoori juhatada. Kontserdil tuleb ettekandele Arvo Pärdi „Sofeggio“, „Virgencita“,  „Alleluia Tropus“ ja „Fater unser“, Evelin Seppari „Near“, Veljo Tormise „Pulmaliste saabumine“ tsüklist „Unustatud rahvad“ ja „Kaks laulu Ernst Enno sõnadele“, Pärt Uusbergi „Miserere“, Erkki-Sven Tüüri „Missa brevis“ ja „Kui vaikivad päevased tuuled“ ning Mirjam Tally „En strimma hav“. Pianistina on kaastegev Jaan Ots. Ühilauluna esitavad koorid koos Pärdi teose „Da pacem Domine“.

Kontsert kuulub Hollandi Eesti Maja korraldatud „Kõlavöö“ programmi. Eesti laulu-ja tantsupeokultuuri tutvustav festival „Kõlavöö“  toimub 29.–30. aprillil Amsterdamis. 29. aprillil esinevad eestlaste koorid ja rahvatantsurühmad üle kogu Euroopa Amsterdamis Hofkerkis. Kokku on osalejaid ca 250. Kontserdi eel ja vaheajal on võimalik tutvuda Eestit tutvustavate väljapanekutega helis, pildis ja maitses.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav ja abidirigent Miina Pärn. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõkrvits jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool.

Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington(UK),Darrel Ang (Singaur/Prantsusmaa), Mihhail Gerts jt ja orkestritega: Helsingi barokkorkester, Rascher Saxophone Quartet, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon Letzion ja Jeruusalemma sümfooniaorkester. Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2017. aasta toob koorile kontserdid viies välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal ja Soomes.

Collegium Musicale
Madalmaade Kammerkoor

Tagasi