Muusikauudised

Enam kui kolmekümnes raadiojaamas mängitud Elis Halliku teost „To Become a Tree“ esitatakse taas Brüsselis Flagey kontserdimajas


Elis Hallik. Foto: Kaupo Kikkas

  Ensemble Fractales

Brüsselis kõlab täna, 4. veebruaril, ECCO (The European Contemporary Composers Orchestra) kontserdil ansambli Fractales esituses Elis Halliku teos „To Become a Tree“. 2017. aastal esindas „To Become a Tree“ Eestit Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil Palermos ning valiti žürii poolt ka kümne soovitatud teose hulka. Kontserdi ellukutsujaks on Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühendus ECSA ning kokku esitatakse seitsme Euroopa helilooja teosed, mis on läbilõige paremikust, mille valis välja rahvusvaheline žürii.  Tänu 2017. aastal nüüdisheliloojate foorumil äramärkimisele on teost mängitud enam kui 30 raadiojaamas üle maailma, mis teeb sellest ühe edukama nüüdisheliloojate foorumil ehk Rostrumil osalenud loo.

Ansambel Fractales on asutatud 2012. aastal Brüsseli konservatooriumi juures ja sündis vajadusest edendada nüüdismuusikat. Neid on juhendanud ja toetanud tunnustatud ansamblid nagu Ictus, Ensemble Recherche ja Klangforum Wien. Mullu, 2019. aastal, külastas ansambel ka Eestit festivalil „Afekt“.

ECCO on Euroopa heliloojaid ja laulukirjutajaid ühendava organisatsiooni ECSA (European Composers and Songwriters Alliance) projekt, mis on pühendatud kaasaegse muusika esitamisele ja edendamisele ning uute kuulajaskondadeni jõudmiseks. See toimib aktiivsete ansamblite, orkestrite ja spetsialistide võrgustikuna, toetades heliloojate ja esinejate vahelist loomingulist dialoogi ning pakkudes spetsialistidele võimalust arendada oma oskusi rahvusvahelisel tasandil kaasaegse muusika teostamiseks kogenud ansamblitega.

Teos „To Become a Tree” (2016) on algselt kirjutatud samale Belgia koosseisule, kes seda ka tänasel Brüsseli kontserdil ette kannab. Teos tuli esmaettekandele 2016. aasta suveakadeemia raames Viinis Arnold Schönbergi keskuses. „See on väga emotsionaalne moment, sest ma tunnen, et nii mina, kui ka ansambel Fractales, kellele see teos pühendatud on, olime sarnases arenguetapis ja nüüd, küpsemana, pärast kõiki sündmusi ja erinevaid ettekandeid, lisandub selle teose esitusele kindlasti uus mõõde,“ kommenteerib helilooja. „Mingi fenomen selle teosega on, ilmselt teatav ürgne kõlatunnetus, milleni väga ebatraditsioonilisel teel proovides jõudsime kui ehk ka teose kohal hõljuv temaatika, biootiline kriis, mis on kahjuks aina aktuaalsemaks tõusnud. Teos kõlabki nüüd, pea 5 aastat pärast selle loomist ühes olulisemas kontserdimajas taas koosseisu esituses, kes sellega alustas, seega üks ring on kuidagi täis saanud.“

Lisaks Elis Halliku loomingule kõlavad teosed heliloojatelt Charlotte Torres (Šveits), Ryszard Lubieniecki (Poola), Matti Heininen (Soome), Mihailo Trandafilovski (Makedoonia), Vlad Răzvan Baciu (Rumeenia) Johan Svensson (Rootsi). Varem on ECCO kontsertidel Eestit esindanud Helena Tulve teosega „nec ros, nec pluvia“ Brüsselis, René Eespere teosega „Respectus” Viinis, Ülo Krigul teosega „Symphonic Slices“ Bukarestis ning Tatjana Kozlova-Johannes teosega „Lost Motion” Stockholmis.

Samaaegselt ECCO kontserdiga toimub Brüsselis ka Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse (ECSA) kohtumine, kus peamise arutluse all on valdkonnasisest Euroopa seadusandlust ja autoriõigust käsitlevad teemad, kus on esindatud ka Eesti Heliloojate Liit.

Vaata ka:
https://www.ensemblefractales.com/
https://eccoconcert.eu/

Tagasi