Muusikauudised

Eesti Rahvusmeeskoori kontserdituur Jaapanis


Eesti Rahvusmeeskoor
Foto: Jaan Krivel
  12.–29. septembrini viibib Eesti Rahvusmeeskoor oma ajaloo esimesel kontserdituuril Jaapanis. Rikkaliku kontserdireisi sissejuhatuseks andis rahvusmeeskoor 13. septembril Toride linnas kaks meeleolukat koolikontserti, kus kõlasid mh ka Veljo Tormise „Vepsa talv“ „Sampo tagumine“ ninig Mart Saare „Leelo“. 15. septembril osales koor aga ülemaailmsel koristuspäeval, millele pandi pärastlõunal muusikaline punkt.

Rahvusmeeskoori turneeprogrammi mahub ühtekokku seitse a cappella kontserti: 15.09 Aichis Toyota City Concert Hallis, 16.09 Nagano Saku City Cosmo Hallis, 17.09 Sendai Tohoku University Hagi Hallis, 23.09 Tokio Sumida Triphony Hallis, 24.09 Nishinomiya Hyōgo Performing Arts Centeris, 26.09 Matsuyama Himegin Hallis ja 27.09 Hisroshima JMS Aster Plazas. Kontsertidel kantakse ette nii maailma suurte heliloojate Felix Mendelssohn-Bartholdy, Franz Schuberti, Sergei Rahmaninovi, Ko Matsushita, Naoki Nishimura ja Giovanni Bonato teoste kõrval ka eesti heliloojate koormuusikast Veljo Tormise „Hääled Tammasaare karjapõlvest“, „Kolm mul oli kaunist sõna“, „Muistse mere laul“, „Sampo tagumine“ ja „Pikse litaania“, Miina Härma „Meeste laul“, Gustav Ernesaksa „Mu isamaa on minu arm“ ja Tuudur Vettiku „Kuu“. Kontsertidel on kaastegeavd Noriko Takaichi (flööt) ja Aare Tammesalu (tšello), juhatab meeskoori peadirigent Mikk Üleoja.

21. ja 22. septembril astub aga Eesti Rahvusmeeskoor üles koos Jaapani ringhäälinguorganisatsiooni sümfooniaorkesteriga (NHK Symphony Orchestra) peadirigent Paavo Järvi juhatusel Tokio NHK kontserdimajas, kavas Jean Sibeliuse looming. Kontserdil kõlavad kantaadid „Laulu Lemminkäiselle“, „Sandels“ ja „Finlandia“ ning soomlaste rahvuslik uhkus „Kullervo-sümfoonia“, solistidena teevad kaasa sopran Johanna Rusanen ja baritonVille Rusanen. Mainekas ja tunnustatud NHK sümfooniaorkester loodi 1926. aastal ja oma pika tegutsemisaja jooksul andnud kontserte nii Euroopas, Ameerika Ühendriikides kui ka Aasias. 2015. aasta sügisest on orkestri peadirigent Paavo Järvi.

2004. aastal võitsid maestro Paavo Järvi, Eesti Rahvusmeeskoor, tütarlastekoor Ellerhein ja ERSO Sibeliuse kantaatide salvestusega Eesti esimese Grammy. „Kullervo“ on teos, mida rahvusmeeskoor on esitanud korduvalt üle kogu maailma, viimati märtsikuus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Hongkongi kunstide festivalil. Maestro Paavo Järviga seob rahvusmeeskoori pikaajaline ja tihe koostöö, koos on esinetud ning nii Euroopas kui USAs.

Tagasi