Muusikauudised

Eesti Rahvusmeeskoori juubelikontserdid

14.–16. novembrini tähistab Eesti Rahvusmeeskoor oma 70. aasta juubelit kokku kolme kontserdiga Viljandis, Tartus ja Tallinnas. Peadirigendi Mikk Üleoja juhatusel tuleb ettekandele Galina Grigorjeva „Бог Господь“ („Bog Gospodj“) ja „Molitva“, Toivo Tulevi „O oriens” („Oo, Koidusära“) ning Franz Schuberti, Ēriks Ešenvaldsi, James MacMillani ja Giovanni Bonato koorimuusika. Kontserdid leiavad aset 14. novembril kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas, 15. novembril kell 19 Tartu Ülikooli aulas ja 16. novembril kell 17 Estonia kontserdisaalis. Kaastegevad Ka Bo Chan (kontratenor), Marius Järvi (tšello),Theodor Sink (tšello), puhkpilliansambel ja keelpillikvintett.


Eesti Rahvusmeeskoor
Foro: Jaan Krivel

Eesti Rahvusmeeskoori (RAM) asutas 1944. aastal eesti koorimuusika suurkuju Gustav Ernesaks Eesti NSV Riikliku Filharmoonia Meeskoori nime all (1953 Riiklik Akadeemiline Meeskoor, 1989 Eesti Rahvusmeeskoor), mis on täna teadaolevalt suurim kutseline meeskoor maailmas. Koori peadirigendina tegutses Ernesaks 1975. aastani ning jäi koori kunstilise juhi ametisse kuni oma surmani (1993). Hooajast 2011/2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja.
Rahvusmeeskoori repertuaar ulatub renessansist 21. sajandi muusikani, eesti heliloojate kõrval on RAMile kirjutanud sellised maailmanimed nagu Šostakovitš, Taktakišvili, Bryars ja Bonato.

Eesti Rahvusmeeskoor on oma pika ajaloo jooksul andnud üle 6000 kontserdi kõikjal Eestis, endise NSVLi suuremates keskustes ning mitmel pool Euroopas, Iisraelis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. Juubelihooajal antakse kontserte paljudes Eesti kontserdipaikades, samuti ka Israelis, Kanadas, Prantsusmaal (Chateauroux' festival) ja Saksamaal (Hannoveris).
Koor teeb regulaarselt salvestusi Eesti Rahvusringhäälingule, on teinud koostööd plaadifirmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, Virgin Classics ja GB Records. Viimase viie aastaga on valminud kuus plaati, sh “Mu isamaa on minu arm” (Ernesaksa teosed), “Silva Caledonia” (Bryars, Tulev), “Tulelaul” (Sink, Lepik, Marguste), “Oma saar” (valik 19. ja 20. sajandi eesti heliloojate muusikast) ja “In paradisum” (Grigorjeva). Salvestamisel on muusika Henrik Ødegaardi autoriplaadi ning Giovanni Bonato ja Giovanni Gabrieli loominguga heliplaadi tarvis.

2004. aastal võitis RAM koorimuusika kategoorias Grammy-auhinna Jean Sibeliuse "Kantaatid" salvestuse eest (Virgin Classics, 2003). Koos RAMiga musitseerivad plaadil tütarlastekoor "Ellerhein", Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigent Paavo Järvi. Sama koosseisu poolt salvestatud plaat "Peer Gynt" Edvard Griegi teostega (Virgin Classics, 2005) valiti BBC Music Magazine'i poolt 2005. aasta parimaks orkestrimuusika albumiks.

Vaata ka: Eesti Rahvusmeeskoor.

Tagasi