Muusikauudised

Eesti Rahvusmeeskoori ja Raschèr-kvarteti kontsertidel tuleb esiettekandele Alisson Kruusmaa teosRaschèr Saxophone Quartet, kes on Eestis esinemas juba mitmendat korda, astub esmakordselt üles Eesti Rahvusmeeskooriga. Kõlavad teosed saksofonikvartetile ja meeskoorile, teiste seas esiettekandes Alisson Kruusmaa 7-osaline tsükkel „So Set Its Sun in Thee“ Emily Dickinsoni tekstile. Kontserte juhatab Mikk Üleoja. Kontserdid toimuvad 18. oktoobril Vanemuise kontserdimajas ja 19. oktoobril Estonia kontserdisaalis.


Raschèr Saxophone Quarteti, Eesti Rahvusmeeskoori ja dirigent Mikk Üleoja esituses kõlab lausa kolm esiettekannet. Kontsert algab maailma esiettekandega: Arvo Pärdi teosele „De profundis“ on helilooja heakskiidul teinud seade Raschèr-kvarteti liige Andreas van Zoelen.

Seejärel kuuleb Raschèr-kvarteti esituses Clara Schumanni prelüüde ja fuugasid op. 16, mille on saksofonidele seadnud Andreas van Zoelen. Eesti Rahvusmeeskoor kannab ette Tõnis Kaumanni „Hanna kiidulaulu“ ja Arvo Pärdi teose „Da pacem Domine“.

Kontserdi teises pooles toovad Raschèr-kvartett ja rahvusmeeskoor Eesti esiettekandele Bernd Franke 2017. aastal valminud teose „Luther-Quiz“. Selles saksofonikvartetile ja meeskoorile loodud muusikalises viktoriinis Lutheri teemadel on kasutatud Martin Lutheri ja Emily Dickinsoni tekste.

Kontserdi lõpetab Alisson Kruusmaa spetsiaalselt Raschèr-kvartetile ja rahvusmeeskoorile kirjutatud teose „So Set Its Sun in Thee“ („Nii tema päike loojus sinusse“, 2023) maailma esiettekanne. Seitsmeosaline tsükkel meeskoorile ja saksofonikvartetile on inspireeritud Ameerika poetessi Emily Dickinsoni (1830–1886) loomingust. Teose pealkiri pärineb Dickinsoni samanimelisest luuletusest, mis vaatleb päikesetõusu ja -loojangut kui laiemat maailma tunnetamise metafoori.

Saksofonide kroonimata kuningaks tituleeritud Raschèr Saxophone Quartet on asutatud 1969. aastal ja resideerib Saksamaal. Kvartett on aegade jooksul inspireerinud arvukalt heliloojaid kirjutama ja pühendama teoseid sellele nii erilisele koosseisule. Raschèr-kvartett on Eesti publikule tuttav, kuid rahvusmeeskooriga teevad nad koostööd esimest korda.

19. oktoobri kontserdist Tallinnas teeb otseülekande Klassikaraadio.

  Alisson Kruusmaa.
  Foto: Merilin Mandel
Lisainfo: Eesti Kontsert

Tagasi