Muusikauudised

Corelli Music alustab uut hooaega üllatuslikult eesti muusikaga

Corelli Music avab uue hooaja üllatuslikult kontsertidega „Runoviisid ajastute valguses“ ja uudisteose esiettekannetega Tartu Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis 22. oktoobril ja sellest õppeaastast tööd alustanud uhiuues Tallinna Muusika-ja Balletikoolis MUBA 23. oktoobril. Sellega loob valdavalt varajase muusikaga tegelev agentuur muusikalise silla üle sajandite ja soovib näidata, kui põnevalt peegelduvad iidsed Eesti runoviisid Eesti klassiku Heino Elleri ning tänapäeva helilooja Ardo Ran Varrese loomingus. Tallinna kontsert on publikule ka hea võimalus tutvuda MUBA suurepärase akustikaga saaliga.
 
Samu runoviise on kasutanud mõlemad autorid, Eller ühele, Varres kahele klaverile. Väga huvitav on kuulda ja võrrelda, kuidas sama algimpulss on rännanud läbi aegade ning kõnetab nii loojaid kui kuulajaid ka praegu.
 
Ardo Ran Varres: „Kui rääkida Eesti muusika DNA-st, siis kindlasti on üheks alginformatsiooni kandjaks runoviisid. Kunstmuusika genees algas meil 19. sajandil ja 20. sajandi esimese poole helimaailma võtmegeneetikuks võib pidada Heino Ellerit, kelle muusika ja õpetajategevus mõjutab meid siiani. Soovisin seekord suhestuda selle geneetilise ainesega ja otsustasin kirjutada „13 pala kahele klaverile Eesti runoviisidel”, võttes aluseks samad viisid, mida H. Eller kasutas oma tsüklis „13 klaveripala Eesti motiividel“ (kirjutatud 1940-41).“ (Eesti Muusika päevad 2021 kavast, kui kanti ette palad I–VI.)
 
1940ndad aastad on vaieldamatult dramaatilisim periood meie lähiajaloos. Muutus muutuse otsa, sõda, küüditamised, riigikordade vahetused, linnade pommitamised ja pidevad poliitilised tõmbetuuled. Meie muusikaelu oli samuti turbulentsis. Mõni jäi, mõni lahkus, mõni lahkus igaveseks… Omalaadse võrdluse saab seega luua ka tänapäeval maailma raputavate kriisidega.
 
Hooaja 2022/2023 avakontserdid
„RUNOVIISID AJASTUTE VALGUSES“
L, 22. oktoober  2022 kell 16 Tartu Heino Elleri Muusikakooli Tubina saal
P, 23. oktoober  2022 kell 19.30 Tallinna Muusika- ja Balletikool MUBA
 
ESINEJAD:
Klaveriduo Kadri-Ann Sumera ja Talvi Hunt 
 
KAVAS:
Heino Eller (1887–1970): „13 klaveripala Eesti motiividel” (1940–41)
Ardo Ran Varres (s. 1974): „13 pala kahele klaverile Eesti runoviisidel” (esiettekanne, 2021–22)
 
Kontserdi pikkus koos vaheajaga on 1 tund ja 30 minutit.  
 
Iga piletiostja toetab sellega Corelli mõisamuusikuid ja kaunite kontsertide jätkumist. Eriti tänulikud oleme toetajapiletite ostjaile. Kes soovib ja kellel on võimalusi, saab Corelli muusikuid toetada ka läbi Corelli Metseenide Klubi: www.corelli.ee/metseenid 
 
Rohkem infot:
www.corelli.ee
www.fb.com/corellimusic

Tagasi