Muusikauudised

Collegium Musicale ja Endrik Üksvärav valiti esinema 12. Maailma Koorimuusika Sümpoosionile Uus-Meremaal

Kammerkoor Collegium Musicale on 179 koori hulgast üle maailma (44 riigi seast) valitud esinema 12. Maailma Koorimuusika Sümpoosionile (12nd World Symposium on Choral Music), mis toimub 11.–18. juulil 2020 Aucklandis, Uus-Meremaal. Dirigent Endrik Üksvärav osutus 181 kandidaadi hulgast valituks osalema sümpoosionil ettekandega ja tutvustama eesti koorimuusikat.

„See on väga hea tunne ning loomulikult ka rõõm ja au, olla rekordiliselt tihedas ja kõrgetasemelises konkurentsis väljavalitud, tutvustada sellisel sündmusel Eestit ja meie koorimuusikat. Koos meiega tuleb Uus-Meremaale vabas Eestis kirjutatud eesti heliloojate looming ja Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad“. Oma ettekandes-töötoas keskendun samuti Eesti kaasaja koorimuusikale ja selle tutvustamisele,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav. „Ühtlasi saab Collegium Musicale 2020. aastal 10-aastaseks ja see on kindlasti üks särav sündmus meie juubelihooaega. Ilus kingitus!“.

Kokku osaleb sümpoosionil 24 kõrgetasemelist koori üle maailma ja 30 koorimuusikaeksperti, kes üheskoos moodustavad kaheksapäevase sümpoosioni programmi, sisustades seda kontsertide, seminaride, töötubade, meistrikursuste, demonstratsioonide ja näitustega. Ülemaailmne koorimuusika sümpoosion on mõeldud koorimuusika professionaalidele, sh dirigentidele, heliloojatele, muusikaõpetajatele, aga loomulikult ka koorimuusikahuvilistele ja -nautijatele.  Esimest korda toimus ülemaailmne koorimuusika sümpoosion 1987. aastal Viinis, Austrias ja seda korraldatakse iga kolme aasta järel maailma eri paigus.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale asutati 3. oktoobril 2010. Koor on tuntud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori kaheksa tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Hollandis, Liibanonis, Kreekas ja Jaapanis, kus koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2017. aasta sügisel võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ Grand Prix.  Aastas annab koor keskmiselt 40 kontserti. Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011).

2019. aastat iseloomustavaks märksõnaks on lisaks laulupeole uus helilooming – on nii maailmaesiettekandeid kui ka erinevate riikide esiettekandeid ja seda nii eesti heliloojate sulest kui ka väljaspoolt.  Aasta toob kontserdireisid Venemaale, Soome, Hispaaniasse ja Poola. Koor on valitud osalema mai alguses Tallinnas toimuvale festivalile „World Music Days“, suvi toob koostöö Rascher Saxophone Quartetiga, kellega koos tuleb Hiiumaal ettekandele Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa looming. Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva tähistab Collegium Musicale kontserdiga helilooja a cappella koorimuusikast.

Tagasi