Muusikauudised

Collegium Musicale 10. hooaja avakontserdil Kiievis kõlab Arvo Pärdi looming


Kammerkoor Collegium Musicale. Foto: Kaupo Kikkas

Kammerkoor Collegium Musicale astub homme, 28. augustil üles kontserdiga Ukraina pealinnas Kiievis, Püha Sofia katedraalis. Kontserdil kõlab peamiselt Arvo Pärdi looming. Kontserdiga avab koor ühtlasi oma 10. hooaja.

Eesti kõrgetasemeline kammerkoor Collegium Musicale on kutsutud tähistama kontserdiga Ukraina ja Eesti vahelisi koostöösuhteid, sh Ukraina iseseisvumispäeva (24. august), Eesti taasiseseisvumispäeva (20. august) ja eesti helilooja Arvo Pärdi sünnipäeva (11. september). Kontsert on kutsetega ja selle korraldab Eesti Saatkond Ukrainas.

Kontserdikoht, Kiievi Püha Sofia peakirik, on Kiievis asuv 11. sajandil ehitatud sakraalhoone. Koos Kiievi koobaskloostriga kuulub see UNESCO maailmapärandi nimistusse.

„Anda kontsert sellises auväärses kohas – oleme väga rõõmsad, et see võimalikuks osutub ja eriliselt hingepaitav on teha seda Arvo Pärdi muusikaga,” ütles dirigent Endrik Üksvärav. „Collegium Musicale 10. hooaeg saab sellega ka väärika alguse. Kodus jätkub hooaeg muusikapäevaga, mis toob üllatusesinemise, Tobiase „Joonas“ kontsertidega, Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva tähistamisega helilooja kooriloominguga ning kontsertidega Arvo Pärdi keskuses. Vahepeale mahub veel ka kontserdireis Barcelonasse.“

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori peatselt üheksa tegevusaasta sisse jäävad lisaks Eestile kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis ja Jaapanis. 2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ Grand Prix, mis spordis võrdub kuldmedaliga olümpiamängudelt.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Jälgi koori tegemisi: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium

Tagasi