Muusikauudised

Arvo Pärt 85

Täna tähistab oma 85. sünnipäeva helilooja Arvo Pärt. Juubelisündmused leiavad aset nii kontserdisaalides kui ka raadios ja televisioonis.

Arvo Pärdi traditsioonilisel sünnipäevakontserdil 11. septembril Tallinna Jaani kirikus tuleb dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel esimest korda Tallinnas ettekandele helilooja algselt koorile ja sümfooniaorkestrile loodud „Cecilia, vergine romana“ Tõnis Kõrvitsa kammerlikumas seades.  Kontserdil saavad kokku kaks koori (Eesti Filharmoonia Kammerkoor, kammerkoor Collegium Musicale) ja kaks orelit (Ene Salumäe, Kadri Toomoja), et tuua Eesti publikuni selle ebatavalise koosseisuga harva kõlavad teosed „Statuit ei Dominus“ ja „Beatus Petronius“. Tallinna Kammerorkestri ees teoses „L’abbé Agathon“ soleerib sopran Maria Listra. Kontserdikava lõpetab Arvo Pärdi loomingu viimase kümnendi peateos „Adam’s Lament“. Sünnipäevakontsert lõpetab Nargenfestivali Pärdi päevad ja seda saab näha ja kuulda täna õhtul kell 21.30 ETV2 ja kell 23 Klassikaraadio vahendusel.

  Arvo Pärt. Foto: Birgit Püve

 

11. septembril toimub Estonia kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri hooaja avakontsert, kus  orkestri uue peadirigendi Olari Eltsi juhatusel tuleb lisaks Ljadovi ja Beethoveni teostele ettekandele ka Arvo Pärdi „Arbos“.

Eesti Kontsert tähistab Arvo Pärdi sünnipäeva 11. septembril kontserdiga Rakvere gümnaasiumis, kus astuvad üles telesaatest „Klassikatähed” tuntud muusikud Katariina Maria Kits, Marcel Johannes Kits ja Sten Heinoja, kavas eesti heliloojate looming.

11. septembril toob ETV koostöös Arvo Pärdi Keskusega vaatajateni erisaate, mis on pühendatud helilooja 85. sünnipäevale. Erisaate keskmes on Arvo Pärdi loomepäevikud, mida helilooja peab alates 1970ndate algusest loomekriisis olles kuni tänase päevani. Neist päevikutest pärinevad mõtted on aluseks ka Arvo Pärdi Keskuse püsinäitusele, mis avati helilooja juubeliaastal. Saade on eetris 11. septembril kell 20 ETV-s.

Samuti saab täna ETV ekraanil näha Jaan Tootseni ja Jaak Kilmi dokumentaalfilmi „Muusikajanu“ teleesilinastust. Arvo Pärdi elu- ja loometeest kõnelevas filmis on kasutatud rohkelt Arvo Pärdi Keskuse arhiivis leiduvat materjali, sealhulgas haruldasi foto- ja videokaadreid. „Muusikajanu“ on eetris kohe pärast erisaadet Arvo Pärdist.

Vaata ka:
ERSO
Eesti Kontsert
ETV
Klassikaraadio
ETV2

Tagasi