Muusikauudised

Ansambli Vox Clamantise uus plaat Kreegi muusikaga kandideerib Edison Klassiek muusikaauhinnale

2020. aasta kevadel plaadifirma ECM alt ilmunud Vox Clamantise plaat “The Suspended Harp of Babel” on nomineeritud Hollandi muusikaauhinnale Edison Klassiek. Edisoni preemia on üks vanimaid muusikaauhindu maailmas ning võrreldav Ameerika Grammy või Brit Awards preemiatega. Maailma esimese fonograafi ehk heli taasesitamist võimaldava aparaadi leiutaja Thomas Edisoni järgi nime saanud preemiat antakse välja juba 60 aastat ning see on vanim ja mainekaim muusikaauhind Hollandis.

Plaadil kõlavad helilooja Cyrillus Kreegi rahvakoraaliseaded ja Taaveti laulud, omamoodi koloriidi lisab kogu kavale instrumentaaltrio koosseisus Angela ja Marco Ambrosini nükkelharfil ning Anna-Liisa Eller kandlel, kes esitavad Marco Ambrosini poolt spetsiaalselt selle kava jaoks loodud vahepalasid. Ajakiri The Guardian on tõstnud selle plaadi puhul esile Vox Clamantise peenet väljendusrikkust ning müstilisena kõlava instrumentaalansambli erilist sobitumist a cappella koori kõla kõrvale.

Ansambli kunstilise juhi Jaan-Eik Tulve sõnul kõnetab Kreegi muusika oma erilise harmoonia ja sügava vaimuliku tunnetusega jõuliselt ka kaasaegset kuulajat. Koos Marco Ambrosini lõunamaiselt impulsiivsete vahemängudega loob see täiesti ainulaadse kollaaži.

Ansambel Vox Clamantis toetub oma muusikas gregooriuse laulule, põimides seda sageli kaasaegse muusikaga. Vox Clamantise kõik plaadid on alati leidnud laialdast rahvusvahelist tunnustust. Ansambel on osalenud Grammy võitnud plaadil “Arvo Pärt - Adam’s Lament” ning tema muusikat on kasutatud Oscari võitnud Paolo Sorrentino filmis “La Grande Bellezza”. Vox Clamantise plaat “Arvo Pärt - The Deer’s Cry” on pälvinud hulgaliselt auhindu nagu Eesti klassikaalbum 2017, Diapason d’Or, Choc ajakirjas Classica Prantsusmaal, olnud BBC Music Magazine’i ja Taani raadio aastaauhinna nominent jm. Prantsusmaal ilmunud albumit “Sacrum convivium” tunnustati muuhulgas muusikaajakirja Classica kõrgeima tunnustuse ning ka aasta parima koorimuusikaplaadi auhinnaga Eestis.

Edisoni preemiate võitjad kuulutatakse välja detsembrikuu alguses Hollandis.

Tagasi