Muusikauudised

Ansambel Una Corda esineb Pärnus

Laupäeval, 18. mail kell 16 esineb Pärnu Eliisabeti kirikus ainulaadse koosseisuga ansambel Una Corda, milles ühinevad kolm paljukeelset pilli: kannel, harf ja klavessiin. Vaatamata instrumentide erinevale ajaloolisele taustale ühendab neid heli tekitamise viis. Ansamblis mängivad Kristi Mühling (kannel), Liis Viira (harf) ja Ene Nael (klavessiin). Kontserdikavas „Voolujoon“ tulevad ettekandele Heino Elleri, Raimo Kangro, Tõnu Kõrvitsa, Mirjam Tally ja Liis Viira heliteosed, mille iseloomustavateks märksõnadeks on vaba kulgemine, improvisatsioon ja sisemine motoorika.

Kandlemängija Kristi Mühling on innukas nüüdismuusika interpreet ja paljude kandlele loodud uudisteoste esmaesitaja. Kammermuusiku ja solistina on ta pühendunud eesti kromaatilise kandle kui mitmekülgse kunstmuusikapilli rahvusvahelisele tutvustamisele. Kannel on iidne eesti keelpill, mille lähisugulasi võib kohata meie naaberrahvaste juures: kantele Soomes, kokle Lätis, kankles Leedus ja gusli Venemaal. Eelmise sajandi keskel arendas pillimeister Väino Maala diatoonilisest rahvapillist välja kromaatilise kandle, mida tänapäeval kasutatakse lisaks rahvamuusikale ka klassikalises ja nüüdismuusikas.

Harfimängija ja helilooja Liis Viira osaleb mitmesugustes improvisatsioonilise muusika projektides ning kuulub aastast 2007 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri koosseisu.

Klavessinist Ene Nael jagab ennast interpreeditegevuse ja Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis noorte klavessinistide õpetamise vahel. Kõrvuti vanamuusikaga esitab ta sageli ka nüüdismuusikat, olles mitme eesti helilooja klavessiiniteose esmaettekandjaks. Ta osaleb aktiivselt ka Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti töös.

Kontserdisari toimub Eesti Kultuurkapitali, Pärnu linna, Pärnu Eliisabeti koguduse ja Pärnu Ooperi koostöös, kunstiline juht on Andrus Kallastu.

Lisainfo: Pärnu Ooper

Tagasi