Muusikauudised

Ansambel U: uurib “vere hinnaga” omapärast fenomeni muusikas


  Ansambel U:. Foto: Evert Palmets
Täna, 15. oktoobril toimub Eesti Raadio 1. stuudios Eesti ühe juhtiva nüüdismuusikaansambli U: 10 kontsert sarjas „URR – U: rahvusringhäälingus“, mis seekord on pühendatud uuskeerukusele. Kontserdist teeb otseülekande ka Klassikaraadio.

Uuskeerukus (new complexity) on termin, mis võeti kasutusele 1980. aastatel vastandida 1970. aastatel esile kerkinud uuslihtsuseks nimetatud muusikalisele mõtlemisele.

 On üpris ebatavaline ning Eestis pole seda vist juhtunudki, et terve kontserdi kava koosneks selle voolu autorite teostest. U: uurib „vere hinnaga“ omapärast fenomeni, kus inimvõimete piiril komplekssed partituurid ei lase mitte mingil juhul muusikutel mugavustsooni „tiksuma“ jääda ning seeläbi on loodud võimalus erakordseks, eriliselt laetud väljendusrikkuseks.

Kavas:
- Brian Ferneyhough (1943) „Mort subite“ pikolole, klarnetile, vibrafonile ja klaverile (1990)
- Harrison Birtwistle (1934) „Some Petals from my Twickenham Herbarium“ pikolole, klarnetile, kellamängule, klaverile, viiulile ja tšellole (1969)
- Peter Maxwell Davies (1934–2016) „Economies of Scale“ klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile (2002)
- Andrus Kallastu (1967) „Tropus de profundis“ flöödile, klarnetile, löökpillidele, klaverile, viiulile ja tšellole (2013)
- James Dillon (1950) „Diffraction“ soolopikolole (1986)

Kontserti toetavad Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium ning see toimub koostöös Klassikaraadioga.

Ansambel U: on kõige aktiivsem ning tunnustatum nüüdismuusika kollektiiv Eestis. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).

„URR - Ansambel U: Rahvusringhäälingus“ on 2013. aastal alguse saanud kontserdisari, mis sündis U: 10. tegevusaasta tähistamiseks koostöös Klassikaraadioga ning kus U: tutvustab olulisemaid nüüdismuusika teemasid Klassikaraadio otse-eetris. Sari elustab omal moel vanu traditsioone, sest juba 1950-60. aastatel oli raadio eesti muusikaelu arengu üks keskpunkte.

Tagasi