Muusikauudised

Ansambel U: kutsub kuulama valikut Rostrumi võitnud heliloojate loomingust

Rahvusvaheline Heliloojate Rostrum (rostrum – Vana-Rooma lava kõne pidamiseks) sai alguse 1954. aastal, kui kogunesid mitmete Euroopa riikide ringhäälingute esindajad, et vahetada infot oma riikide nüüdismuusika kohta. Tänaseks on sellest välja kujunenud lisaks infovahetusplatvormile ulatuslik heliloomingu konkurss, kus kuni 30 raadiojaama esitlevad igal aastal ligi 60 teost. Raadiojaamade esindajatest koosnev žürii hindab teoseid noorte- ja üldkategoorias ning valitud teosed kõlavad aasta jooksul kõigis osalevates raadiojaamades, tagades sellisel moel teostele märkimisväärse rahvusvahelise levi. Eesti on osalenud Rostrumil aastast 1994.
 
Kui Rostrumi üheks ideeks on levitada muusikat eelkõige salvestuste abil, siis heliloojate muusika “taas-elustamine” elavas ettekandes ei ole levinud. 2018. aastal toimus U: sarja “URR” raames Rostrumi kontsert, aga vahepeal on kolm ja pool aastat möödunud ning U: pakub kuulamiseks uue valiku Rostrumi võitnud heliloojate loomingust.
 
Kontsert toimub täna, 10. mail kell 19 ERRi Uudistemaja 1. stuudios, kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio. Kontserdil on kaastegevad külalismuusikud Sandra Klimaitė (vioola) ja Lauri Jõeleht (kitarr).
 
Kavas:
Rolf Wallin (1957) “Scratch” (1991) löökpillidele
Henri Dutilleux (1916-2013) “Trois Strophes sur le nom de Sacher” (1976–1982) tšellole
Simon Steen-Andersen (1976) “Amid” (2004) flöödile, klarnetile, klaverile, kitarrile, löökpillidele, viiulile ja tšellole
Maria Kõrvits (1987) “through” (2018)
Páll Ragnar Pálsson (1977) “Lucidity” (2017) flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, löökpillidele ja klaverile


Ansambel U:

 Piletid (5/8/15 EUR) saadaval Fienta.com ja kohapeal. Sarja toetavad Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital ja see toimub koostöös Klassikaraadioga. 

Ansambel U: on kõige aktiivsem ning tunnustatum nüüdismuusika kollektiiv Eestis. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).

Tagasi