Muusikauudised

Ansambel U: astub üles maailma nüüdismuusika tippu kuuluva vioolakunstnik Garth Knoxiga


  Garth Knox, foto: Jean Radel
20. oktoobril on ansamblil U: eriline au üles astuda koos erakordse külalise, maailma nüüdismuusika absoluutsesse tippu kuuluva solisti, vioolakunstnik Garth Knoxiga (Prantsusmaa). Koos esinetakse sarjas „URR – ansambel U: Rahvusringhäälingus“ Eesti Raadio 1. stuudios kell 19.

Peale silmatorkavat karjääri algust Londonis kutsus 20. sajandi teise poole korüfee Pierre Boulez Garth Knoxi 1983. aastal Pariisi mängima ansamblisse Ensemble InterContemporain (tolle aja nüüdismuusika kollektiivide crème de la crème), 1990. aastal liitus ta peaaegu diaboolse kuulsuse saavutanud Arditti keelpillikvartetiga.

Mõlema kollektiiviga on ta reisinud ja esinenud peaaegu kõikjal maailmas, teinud koostööd enamuse tänapäeva olulisemate heliloojatega, sh Ligeti, Kurtági, Berio, Xenakise, Lachenmanni, Cage’i, Feldmani ja Stockhauseniga.

1998. aastal lahkus Knox Arditti kvartetist ning keskendus soolokarjäärile. Ta on toonud ettekandele kümneid ja kümneid uudisteoseid (sellistelt heliloojatelt nagu Hans Werner Henze, György Ligeti, Alfred Schnittke, Brian Ferneyhough, James Dillon, George Benjamin jpt), esinenud solisti ja kammermuusikuna laialdaselt Euroopas, Jaapanis ja Ameerikas. Ühtlasi on ta tegev heliloojana. Esimene osa „Viola Spaces” tema kontsert-etüüdide tsüklist keelpillidele on 21. sajandi alguse keelpillimängu üks verstaposte..

Eestis on Garth Kox esinenud varemalt kahel korral – aastal 2014 koos ansambliga Figura (Taani) Tartu Noorte Heliloojate Festivalil, kus ta tõi esiettekandele Lauri Jõelehe teose „Chant Harmonique” soolovioolale ning aastal 2017 solistina Gérard Grisey suurteose „Les espaces acoustiques” ettekandel, mis toimus Eesti Kontserdi, ERSO, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja ansambel U: koostöös. Sellest ajast jäi idanema idee jätkata koostööd Lauri Jõelehe ja ansambel U:-ga ning äkitselt on kaua küpsenud plaan teoks saamas.

Kontsert „URR-27: erikülaline - Gath Knox (vioola)” toimub koostöös Klassikaraadioga. Kavas on Lauri Jõelehe „Chant Harmonique“ (2014/2020) sooloviooolale ja ansamblile (versiooni esiettekanne), Garth Knoxi (1956) „Wild Animals“ (2011) soolovioolale, flöödile, klarnetile, viiulile ja tšellole, Salvatore Sciarrino (1947) „Codex Purpureus“ (1983) viiulile, vioolale ja tšellole ning Morton Feldmani (1926-1987) „The Viola in My Life II“ (1970) soolovioolale, flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, tšelestale ja löökpillidele

Ansambel U: astub üles koosseisus Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid). Kontserdile on saadaval piiratud arv pileteid Fienta keskkonnas ja sellest toimub otseülekanne Klassikaraadio eetris.

Vaata ka: www.uuu.ee

Tagasi