Muusikauudised

Amsterdamis kõlavad Pärdi, Tüüri ja Kõrvitsa teoste Hollandi esiettekandedKolmapäeval, 28. veebruaril kell 20.15 annab Amsterdami Muziekgebouws eesti heliloojate muusikaga kontserdi “Balti hinged” Hollandi koor Cappella Amsterdam, dirigeerib Endrik Üksvärav. Kontserdil kõlavad Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa teoste Hollandi esiettekanded. Kontsert on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale.

Kontserdil osalevad ka heliloojad Erkki-Sven Tüür ja Tõnu Kõrvits. Kontserdile eelneb Eesti suursaadiku Kaili Terrase pidulik EV 100. aastapäevale pühendatud vastuvõtt.

“Tegemist on erilise kontserdiga juba selles mõttes, et kui eesti kooride puhul on ootuspärane, et lauldakse eesti muusikat, siis ühe hollandi koori puhul see kindlasti nii ei ole. Praegusel juhul koosneb aga kogu kava eesti heliloojate loomingust,” rääkis dirigent Endrik Üksvärav. “Proovid on sujunud hästi ja olen väga tänulik Cappella Amsterdami peadirigendile Daniel Reussile selle suurepärase võimaluse ja usalduse eest Eesti 100. juubelit sellisel viisil Hollandis tähistada.”

Kontserdil tuleb ettekandele Galina Grigorjeva “In Paradisum”, Pärt Uusbergi “Miserere”, Arvo Pärdi “Alleluia Tropus”, Erkki-Sven Tüüri “Kui vaikivad päevased tuuled”, Veljo Tormise “Kuulmata kuskil kumiseb kodu” ja “Raua needmine”. Esmakordselt Hollandis kõlavad Arvo Pärdi “Väike litaania”, Tõnu Kõrvitsa “Stabat Mater” ja Erkki-Sven Tüüri “Missa brevis”. Lisaks Amsterdamile toimuvad sama kavaga kontserdid Leidenis, Kampenis ja Vlissingenis. Amsterdami kontserdist teeb ülekande Hollandi raadio.

Hollandi TV tegi seoses kontsertidega Eestit ja eesti muusikat tutvustava erisaate, sh intervjuu dirigent Endrik Üksväravaga, vaadata saab seda siit: http://www.radio4.nl/podiumwitteman/nieuws-pagina/18497/podium-witteman-extra-4-februari

Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav (1980) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass). Õppinud lisaks trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (prof. Kalervo Kulmala). 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale, koori on seitsme tegevusaasta jooksul kolmel korral pärjatud “Aasta koori” tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Endrik Üksvärav on osalenud Neeme Järvi, Paavo Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides. Samuti on ta mitmel korral osalenud tunnustatud barokilaulja Peter Kooij (Holland) juhendatud Bachi laulmise meistrikursustel. 2012–2015 õppis ta vanamuusika laulu Haagi Kuningliku Konservatooriumi magistriõppes. Eesti Kooriühing on tunnustanud Endrik Üksväravat “Aasta noor dirigent 2011” tiitliga, Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital tunnustas teda tulemusliku solisti- ja dirigenditegevuse ning Pühalepa Muusikafestivali algatamise eest 2012. aastal aastaauhinnaga ja Eesti Kultuuriministeerium noore kultuuritegelase stipendiumiga.

Lisainfo: www.cappellaamsterdam.com

Tagasi