Uudised

Eesti Muusika Infokeskus on talvepuhkusel

Eesti Muusika Infokeskus on talvepuhkusel 21. detsembrist – 1. jaanuarini. Tellimusi hakkame täitma 2. jaanuarist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Rahulikke pühi ja head uut aastat!

CORELLI MUSIC – jõulufestivali suurkontserdid ülipõneva kavaga

30. novembril alguse saanud jõulumuusika festivalil „Kirikupühad Maarjamaal” on ees veel kolm kontserti – 28. ja 29.12 kõlavad Tartus ja Tallinnas Eesti kontserdipublikule senitundmatud teosed Eesti ja Läti muusikute esituses ning 6.01.2020 vene ja eesti romansilooming.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri uueks peadirigendiks saab Olari Elts

Möödunud nädalal toimunud ERSO pressikonverentsil avalikustati orkestri uus peadirigent, kelleks saab hooajast 2020/2021 Olari Elts. Praegune peadirigent Neeme Järvi jätkab järgmisest hooajast ERSOga koostööd kui eluaegne aupeadirigent.

Linnaorkestri advendikontserdid loovad jõulumeeleolu

Pärnu Linnaorkestri jõuluootuskontsert “Veni, Veni Emmanuel“ toimub 5. detsembril Pärnu kontserdimajas ja 7. detsembril Viljandi Baptistikirkus. Kavas Ottorino Respighi ja Johann Sebastian Bachi looming, samuti jõulumuusika.

HELIjaKEEL: PÕHJATUUL, LÕUNATUUL. Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Doris Kareva. Mõtisklusi sufismist

Sari HELIjaKEEL jätkab hooajal 2019/2020 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kontsert “Põhjatuul. Lõunatuul” heidab pilgu sufismi mõjudele Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese ning Doris Kareva loomingus. Kontsert toimub 4. detsembril kell 19 Eesti Raadio 1. stuudios.

IX Eesti pianistide konkursi võitsid Tähe-Lee Liiv ja Mantas Šernius

IX Eesti pianistide konkurss leidis aset 22.–20. novembrini Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja teatrimajas. Konkursil osales 27 pianisti, keda hindas rahvusvaheline žürii.

Tartu segakooride laulupäev: Cyrillus Kreek 130, Tõnu Kõrvits 50

2019. aastal möödub 130 aastat armastatud koorihelilooja Cyrillus Kreegi sünnist. 2019. aastal tähistas nüüdisaja üks tuntumaid eesti heliloojaid Tõnu Kõrvits oma esimest suuremat sünnipäeva. Segakooride laulupäeva kontserdi kunstiline juht dirigent Lilyan Kaiv seob kaks heliloojat kontserdi peateose abil. Valikkooride esituses kõlab Tartu Pauluse kirikus segakoorile ja keelpilliorkestrile kirjutatud Tõnu Kõrvitsa imekaunis ning heliloojale endale väga oluline „Kreegi vihik“.

Ilmunud on muusikakollektiivi Supersonus album

Rahvusvahelisel muusikakollektiivil Supersonus on plaadifirma ECM alt ilmunud album “Resonances”. Ansambli üks liige on kandlemängija Anna-Liisa Eller. Eesti kromaatiline kannel kõlab ECMi poolt salvestatud plaadil esmakordselt.

Rahvusülikool 100 kontsertetendus "... ja tuulelaeval valgusest on aerud..."

Eestikeelse Tartu Ülikooli 100. aasta juubeli pidustuste kulminatsioon saab alguse 30. novembril Vanemuise kontserdimajas esiettekandele tuleva Pärt Uusbergi suurvormiga segakoorile ja sümfooniaorkestrile „…ja tuulelaeval valgusest on aerud…“. Teose Uku Masingu ja Kristjan Jaak Petersoni sõnadele esitavad Tartu Ülikooli Sümfooniaorkester, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu Ülikooli Kammerkoor ja Tartu Akadeemiline Meeskoor. Dirigendid on Taavi Kull, Triin Koch ja Kuno Kerge.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kestab IX Eesti Pianistide Konkurss

Reedel alanud IX Eesti Pianistide Konkurss jätkub selle nädala algul Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaalis II vooruga. Konkursi võitjad selguvad nädala lõpul toimuvatel finaalkontsertidel.

XV Eesti Kammerkooride Festival rõõmustab osalejate rohkusega

XV Eesti Kammerkooride Festivalile registreerus kokku 28 koori üle Eesti, esindatud on nii sega-, mees- kui naiskammerkoorid, samuti on ka sel korral kaasatud koolikoorid.

Tõnu Kõrvitsa autorikontsert „Nocturanus“

Täna õhtul algusega kell 19 leiab Estonia kontserdisaalis aset helilooja Tõnu Kõrvitsa autorikontsert, kus tuleb esiettekandele teos „Nocturanus“ planeedigongidele, keelpillidele ja elektroonikale. Musitseerivad Tallinna Kammerorkester, löökpillimängijad Madis Metsamart ja Vambloa Krigul ja saksofonist Virgo Veldi. Dirigent on Risto Joost.

Järgmisel nädalal toimub Music Meets Film seminariprogramm

25.–27. novembrini toimub Industry@Tallinn & Baltic Event ja PÖFFi raames kaheksandat korda filmimuusika eriprogramm Music Meets Film (MMF), mis kutsub osa saama käesoleva aasta sündmustest.

Eesti Heliloojate Liidul täitus 95. tegutsemisaasta – tulevikku suunatud pilk vaatab rahvusvaheliste koostööprojektide poole

Eesti professionaalseid heliloojaid ja muusikateadlasi ühendav loomeliit tähistab täna oma 95. tegutsemisaastat. Eesti Heliloojate Liit on üks vanimaid Eesti loomeliite, mille eesmärgiks on professionaalsete heliloojate ja muusikateadlaste huvide eest seismine, eesti heliloomingu ja muusikateaduse vaba arengu soodustamine ja oma liikmete loominguliste huvide esindamine.

Neljapäeval algab IX Eesti Pianistide Konkurss

21.-29. novembrini leiab aset IX Eesti Pianistide Konkurss, mis toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. Selleaastasel konkursil osaleb 28 noort pianisti. Osalejaid hindab 5-liikmeline rahvusvaheline žürii.

Hariduskonverents „Eesti professionaalse muusikakultuuri tulevikuvaated“

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kutsub Eesti professionaalsete muusikute kogukonda osalema ja aktiivselt kaasa rääkima EMTA 100. aastapäevale pühendatud hariduskonverentsil „Eesti professionaalse muusikakultuuri tulevikuvaated“, mis toimub 29.–30. novembril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uues kontserdisaalis.

VHK orkester annab kontserte Arvo Pärdi loominguga

Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester pühendab eelolevad kontserdid helilooja Arvo Pärdi loomingule. Viljandis ja Tallinnas toimuvate kontsertide kavas kõlavad helilooja tuntuimad teosed keelpilliorkestrile.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Soulis ja Hongkongis koos nimekate Aasia orkestritega

Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas 16. novembril kahenädalast turneed läbi kolme riigi Soome, Lõuna-Korea ja Hongkongi. Kaasa võetakse rikkalik repertuaar nii maailmaklassikast kui ka Eesti muusikast, mida esitatakse koos kahe väljapaistva Aasia orkestriga, Korea Kammerorkestri ja Hong Kong Sinfoniettaga, juhatab Kaspars Putniņš.

Novembris alustab festival “Tallinn feat. Reval”

23. novembrist kuni 1. detsembrini toimub II varajase muusika festival “Tallinn feat. Reval”, mis toob kuulajateni 11 kontserti mitmel pool Eestis. Meie esinejate kõrval astuvad üles külaliased Poolast, Itaaliast, Hollandist, Šveitsist ja Amesterdamist.

Pärnu Linnaorkester toob lavale romantilisest poeesiast tulvil kontsertetenduse

15. novembril kõlavad Pärnu kontserdimajas katkendid Eino Tambergi romantilisest ooperist “Cyrano de Bergerac” (libreto: Jaan Kross) solistide Maria Listra, Oliver Kuusiku ja Andreas Väljamäe ning Pärnu Linnaorkestri esituses, juhatab Risto Joost. Lisaks on kontserdi kavas veel Jean-Philippe Rameau’ ja Ludwig van Beethoveni muusika.

Collegium Musicale annab nädalavahetusel kaks kontserti Poolas

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel annab eeloleval nädalavahetusel, 16. novembril kontserdi Varssavis rahvusvahelisel festivalil Eufonie ja 17. novembril Eesti päevadel Białystokis. Kavas on eesti muusika kõrval (Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits jt) ka Pawel Łukaszewski teose Poola esiettekanne.

Ansambel Una Corda toob esiettekandele Galina Grigorjeva ja Ülo Kriguli uudisteosed

Sel laupäeval 16. novembril kell 19 toimub Niguliste kiriku Antoniuse kabelis ansambel Una Corda kontsert „Tundmatu muusiku portee“, kus kantakse ette kaks uudisteost: Galina Grigorjeva „Evening Bells“ ja Ülo Kriguli „Quilty pleasures in open D from the Real Fakebook“ . Viimases teoses teeb kaasa vokaalsolistina Andrus Kallastu.

Ansambel U: Torontos ja Tallinnas, taasleidmas kompromissitut Udo Kasemetsa

Udo Kasemetsa 100. sünniaastapäeva puhul toimub ansambel U: eestvõttel rida sündmusi, mis on pühendatud Udo Kasemetsale. Käesoleva nädala esimeses pooles on ansambel U: Torontos, kus koostöös Toronto Ülikooli ja Kanada Muusika Keskusega toimuvad õpitoad ning kontserdid, kus fookuses on Udo Kasemetsa looming.

Konverents „Seletades universumit – süsteemid, kunst ja inimesed“ on pühendatud helilooja Udo Kasemetsa 100. sünniaastapäevale

16. novembril 2019 möödub 100 aastat helilooja Udo Kasemetsa sünnist. Sellele sündmusele on pühendatud rahvusvaheline konverents, samuti toimuvad kontserdid, kus astuvad üles ansambel U:, EMTA Uue Muusika Ansambel ning Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor toob esiettekandele Ülo Kriguli uue teose

Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) juures sel aastal resideeriv helilooja Ülo Krigul kirjutas koorile uue teose „Aga vaata aina üles“, mis tuleb peadirigendi Kaspars Putniņši juhatusel esiettekandele kontsertidel „Hingus“ 12. novembril Tartu Pauluse kirikus ja 13. novembril Tallinna Niguliste kirikus.

Raimo Kangro/Andres Valkoneni rokkooperi „Põhjaneitsi“ kontsertettekanne

1980. aastal Vanemuises esietendunud teadaolevalt eesti esimene rokkooper tuuakse ligi 40 aastat hiljem taas kuulajateni 9. novembril Estonia kontserdisaalis ja 10. novembril Vanemuise kontserdimajas. Laval on solistid Mikk Tammepõld, Tamar Nugis, Tanel Padar, Nele-Liis Vaiksoo, Kärt Tomingas, Geir Luht, Karel Tohv, Rahvusooper Estonia ooperikoori naisrühm, Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Kristjan Järvi juhatusel.

Hiina võlu ja valu - tütarlastekoori Ellerhein kontserdireis Hiina

Tallinna Huvikeskus Kullo tütarlastekoor Ellerhein saabus neljapäeval, 31. oktoobril tagasi kodumaale oma kahenädalaselt ning väga värvikalt kontserdireisilt Hiina Rahvavabariiki. Koor külastas kahe nädala jooksul kuute erinevat linna ning andis sama palju kontserte. Koori peamine eesmärk kontserdireisil mandariinimaale oli tutvustada Eesti kultuuri ja koorimuusikat, tugevdada kultuurilisi sidemeid kahe riigi vahel ning saada ka ise tuttavamaks Hiina kultuuriga. Kontsertide kavas oli Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Olav Ehala, Mart Saare, Ko Matsushita, Alice Ping Yee Ho jt looming.

Eesti kammermuusika kontserdid Itaalias

MTÜ Loovüksus ja Rahvusvaheline Artur Kapp’i Ühing viivad Itaalia publiku ette 12 Eesti helilooja teosed. Kontserdid toimuvad 2. ja 3. novembril Napoli lähedal Maddalonis, laval on pianist Maila Laidna, viiuldaja Arvo Leibur ja tšellist Aare Tammesalu.

Toivo Tulevi maailmaesiettekanne ja Liis Viira Eesti esiettekanne täna EMTA suures saalis

Täna, 23. oktoobril algusega kell 19 astub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suure saali lavale Norra vaskpillikvintett NyNorsk, kelle esituses kõlavad maailmaesiettekandena Toivo Tulevi teos “nani mo nashi - there is nothing more” vaskpillikvintetile, kontratenorile ja elektroonikale ning Eesti esiettekandena Liis Viira teos "There are so many insects... / Tänavu suvel on väga palju putukaid" häälele ja viiele vaskpillimängijale.

Sarja „Kõrvaring” avakontserdil kõlab modernne klassika

Tallinna Kammerorkester alustab 9. novembril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis uue kontserdisarjaga „Kõrvaring“, mis toob publikuni Eestis harva esitatavad teosed. Sarja avakontserdil esinevad koos Tallinna Kammerorkestriga viiuldaja Hugo Ticciati ja tšellist Julian Arp.

Sarja “Heli ja Keel” hooaja avakontserdil tulevad ettekandele põliskeeltest inspireeritud elektroonilised heliteosed

Sarja “Heli ja Keel” hooaja 2019/2020 avakontsert keskendub soome-ugri põliskeeltest inspireeritud elektroonilisele nüüdismuusikale ja Uku Masingu loomingust ajendatud mõtisklustele keelest kui maailmavaatest. Kavas on põliskeeltest inspireeritud elektroonilised heliteosed Märt-Matis Lillelt, Malle Maltiselt, Maija Hynninenilt, Juuso Salonenilt, Tõnis Kaumannilt, heliinstallatsioonid Andrus Kallastult ja Malle Maltiselt ning uudisteosed Johanna Kivimägilt ja Otto Iivarilt.

Ansambli Vox Clamantis kontserditurnee Mehhikos ja Kolumbias

Ansambel Vox Clamantis alustas eile pikemat turneed Mehhikos ning Kolumbias. Mehhikos lauldakse kava, mis kannab pealkirja "Virgencita" Arvo Pärdi just Mehhiko Guadalupe neitsi Maarjale kirjutatud pala järgi. Kava koosneb peamiselt Arvo Pärdi muusikast, mille kõrval kõlavad ka gregooriuse laul ning Guillaume de Machaut ja Cyrillus Kreegi vokaalteosed. Kontserdireisi lõpetavad kaks kontserti Bucaramangas, kus Juan Pablo Carreño ning Arvo Pärdi teoste kõrval kõlab ka Helena Tulve looming.

Ellerheina hääl kõlab mandariinimaal

Tallinna Huvikeskuse Kullo tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel lendab homme, 17. oktoobril Hiina Rahvavabariiki, et kahe nädala jooksul anda riigi erinevates linnades kuus täispikka kontserti. Koori peamine eesmärk kontserdireisil mandariinimaale on tutvustada Eesti kultuuri ning koorimuusikat. Kontsertide kavas on Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Olav Ehala, Tõnu Kõrvitsa, Mart Saare, Ko Matsishita, Alice Ping Yee Ho jt looming.

Ansambel U: uurib “vere hinnaga” omapärast fenomeni muusikas

Täna, 15. oktoobril toimub Ansambel U: järjekordne kontsert sarjas „URR – U: rahvusringhäälingus“ Eesti Raadio 1. stuudios. Seekordseks allateemaks on uuskeerukus, kavas mh ka Andrus Kallastu.

“Ilu ja valu” Tartu Ülikooli aulas

25. oktoobril Tartus ja 26. oktoobril Pärnus soleerib kontserdil “Ilu ja valu” tšellist Theodor Sink, kelle esituses kõlab Dmitri Šostakovitši Tšellokontsert nr. 1. Dirigent Kaspar Mänd.

Klaveritrio Mari Poll – Henry-David Varema – Mihkel Poll kontserdid Eestis, Venemaal ja Hiinas

Klaveritrio koosseisus Mari Poll (viiul), Henry-David Varema (tšello) ja Mihkel Poll (klaver) astub oktoobrikuu jooksul üles kolmel korral kontsertidel Eestis, Venemaal ja Hiinas. Ansambli esituses tulevad ettekandele Artur Lemba, Erkki-Sven Tüüri ja Sergei Rahmaninovi kammerteosed.

Collegium Musicale kontserdireisil Barcelonas

Kammerkoor Collegium Musicale on võidukoorina kutsutud osalema Barcelonas toimuval Euroraadio konkursil „Let the Peoples Sing“. Täna toimuval kontserdil kõlab koori esituses muu hulgas Erkki-Sven Tüüri „Missa brevis“ Hispaania esiettekanne.

Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse kontserdile valiti Eestit esindama Tatjana Kozlova-Johannese teos "Lost Motion"

Rootsis, Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis kõlab 8. oktoobril, ECCO (The European Contemporary Composers Orchestra) kontserdil Stockholmi Saksofonikvarteti esituses Tatjana Kozlova-Johannese teos “Lost Motion”. Stockholmi Saksaofonikvartett võib nimetada üheks Rootsi nüüdismuusika lipulaevaks. Kontserdi ellukutsujaks on Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühendus ECSA.

XIX Tallinna Toompäevade raames tuleb esiettekandele Mirjam Tally teos „Quasar” orelile ja klavessiinile

Sel laupäeval, 12. oktoobril, esinevad Tallinna Toomkiriku traditsioonilises Orelipooltunnis Kristel Aer (orel) ja Ene Nael (klavessiin). Kõlavad Hans-André Stammi „Toccata alla celtica“ (2011) orelile ja René Eespere „Cum intervallis „(2007) klavessiinile. Samuti spetsiaalselt sellele koosseisule kirjutatud teos Ester Mägi Kontsert orelile ja klavessiinile (1980). Esiettekandena kõlab Mirjam Tally teos „Quasar“ orelile ja klavessiinile.

Kristjan Randalu kontserdid Paolo Fresu ja Trygve Seimiga tähistavad ECM Recordsi juubeliaastat

10. ja 21. oktoobril astuvad jazziklubis Philly Joe’s koos pianist Kritjan Randaluga üles hinnatud Itaalia trompetist Paolo Fresu ja Norra saksofonist Trygve Seim oma kvartetiga. Kontsertidega tähistatakse ECM Recordsi 50. aasta juubelit.

Tuulikki Bartosik kaasajastab uuel plaadil akordioni kõlapilti

Oktoobris ilmub rahvusvahelise haardega Eesti akordionisti Tuulikki Bartosiki teine sooloplaat, kus kõlab üheksa Bartosiki enda lugu.

Selgusid Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Muusikanõukogu aastapreemiad

Eile, 1. oktoobril andsid Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu koos üle Muusikapreemiad 2019. Auhinnatseremoonia toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis.

Erkki-Sven Tüür 60

Helilooja Erkki-Sven Tüür tähistab 16. oktoobril oma 60. sünnipäeva. Selle sündmuse auks annavad Tallinnas kontserdi ERSO, Tallinna Kammerorkester ja Collegium Musicale. Lisaks toimuvad oktoobris Tüüri muusika kaalukad ettekanded eesti dirigentide juhatusel Zürichis.

Jaapanis algab kontserdisari Urmas Sisaski „Tähistaeva tsüklitest“

Tokyos Shinagawa City kontserdipaigas Kiwa Tennoz toob pianist Yuko Yoshioka sügisest kevadeni ettekandele kõik Urmas Sisaski „Tähistaeva tsüklid“ sooloklaverile. Esimesel kontserdil 28. septembril kõlab Tähistaeva tsükkel nr. 1 „Põhjataevas”.

Erkki-Sven Tüür on Juri Bašmeti nimelise festivali aukülaline

Juri Bašmeti nimelise rahvusvahelise muusikafestivali programmis on kontsert tänavuse festivali aukülalise Erkki-Sven Tüüri muusikast. Valgevene esiettekandele tulevad Tüüri värskemad orkestriteosed „Phantasma“ ja Sümfoonia nr. 9 „Mythos“ ning Marimbakontsert „Ardor“. Valgevene Riiklikku Akadeemilist Sümfooniaorkestrist dirigeerib Olari Elts, marimbakontserdis soleerib Heigo Rosin.

Eesti Filharmoonia Kammerkooril ilmus uus album Ferenc Liszti ja Arvo Pärdi teostega

Eesti Filharmoonia Kammerkooril tuli välja uus CD-plaat, millele on salvestatud Ferenc Liszti „Via crucis“ ning Arvo Pärdi kooriteosed. Klaveripartiid mängib helisalvestisel Kalle Randalu ja kammerkoori juhatab Kaspars Putniņš. CD andis välja tuntud Soome plaadifirma Ondine, helirežissöör on Tanel Klesment.

Vanemuise suures majas esietendub ballett „Lageda laulud“

Sel laupäeval, 28. septembril kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Wang Yuanyuani ballett „Lageda laulud” Tõnu Kõrvitsa muusikale.

Arvo Pärdi teose "Kui Bach oleks mesilasi pidanud..." uue versiooni esiettekanne Zürichis

Oktoobri esimestel päevadel avab sügishooaja Zürichi Tonhalle orkester, dirigendipuldis Paavo Järvi, kes alustab oma esimest hooaega selle väärika 150-aastase kollektiivi peadirigendi ja muusikajuhina. Kolmel õhtul 2.–4. oktoobrini kõlab kontserdi avaloona Arvo Pärdi teose „Kui Bach oleks mesilasi pidanud…“ uue versiooni esiettekanne.

Maria Faust võitis Taani ühe prestiižseima heliloomingu auhinna

Eesti saksofonist, helilooja, arranžeerija ja improvisaator Maria Faust pälvis Taani heliloojate ja laulukirjutajate ühingult (Komponister og Sangskrivere, DJBFA) maineka auhinna nimega „Hæderspris”, mis anti üle väljamüüdud galakontserdil 18. septembril Kopenhaagenis. Auhind antakse igal aastal ühele väljapaistvale ja Taani muusika skeenet muutnud heliloojale tema loomingu eest.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tähistab 100. aasta juubelit suurejoonelise festivaliga

Eesti juhtiv muusikakõrgkool Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tähistab tänavu septembris 100. tegutsemisaastat. Terve aasta vältava juubelihooaja keskmes on 28. septembrist kuni 2. oktoobrini toimuv juubelifestival, mis pakub ülevaadet akadeemia tegemistest rikkaliku programmiga vastvalminud kontserdi- ja teatrimajas.

Otsa kool tähistab 100. aastapäeva

Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool alustab oma 100. aastapäeva tähistamist 28. septembril raamatuesitluse ja kontserdiga kooli ruumides, kuhu on oodatud kõik vilistlased, õpilased, praegused ja endised õpetajad.

Festival „Peegel peeglis“ Moskvas

27.–29. septembrini toimub Moskvas muusikafestival „Zerkalo v zerkale“ („Peegel peeglis“), kus paljude eesti muusikute osalusel esitatakse peamiselt eesti, aga ka gruusia ja vene heliloojate muusikat, festivali erikülaline on pianist Kadri-Ann Sumera.

Tallinna Kammerorkester avab hooaja orelimuusika ja improvisatsioonide saatel

Tallinna Kammerorkester ja dirigent Tõnu Kaljuste alustavad uut hooaega 21. septembril Mustpeade majas, kus esmakordselt musitseeritakse uuel elektrilisel kontsertorelil. Uus pill on Tallinna Kammerorkestri koosseisus läbi kõigi „Oreli maagia“ sarja kontsertide.

Pärnu Linnaorkestri uue hooaja avakontserdil tuleb esiettekandele Rein Rannapi Oboekontsert

Pärnu Linnaorkester avab oma XXVI hooaja teisipäeval, 24. septembril kell 19 Pärnu kontserdimajas. Rein Rannapi värskes teoses soleerib oboemängija Riivo Kallasmaa, juhatab orkestri uus peadirigent Kaspar Mänd.

Alustab uus kontserdisari „Pillifondi aarded“

Septembris alustab Eesti Kontserdi ja Eesti Pillifondi uus kontserdisari, mis esitleb andekaid eesti interpreete, kelle käsutuses on Eesti Pillifondi vahendusel hinnalised keelpillid. Sarja esimesel kontserdil 15. septembril Tallinna raekojas astuvad üles tšellistid Theodor Sink ja Leho Karin.

Uued noodid EMIK-i muusikapoes

EMIK-i muusikapoodi on lisandunud Ester Mägi Sümfoonia korrastatud ja uue noodigraafikaga väljaanne.

Voces Musicales tähistab 20. sünnipäeva Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi muusikaga

Kammerkoor Voces Musicales tähistab 20. juubelisünnipäeva laupäeval, 14. septembril kell 18 kontserdiga Tallinna Jaani kirikus. Kavas on Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi looming.

Aare Tammesalu osaleb kammermuusikanädalal Rio de Janeiros

Tšellist Aare Tammesalu osaleb 11.-14. septembrini Brasiilias Rio de Janeiros toimuval rahvusvahelisel kammermuusika nädalal, esitades Brahmsi, Bachi, Barberi ja Schuberti teoseid koos muusikutega Brasiiliast, Kanadast, Kreekast ja Itaaliast.

ERSO avab hooaja ning läheb Kesk-Euroopa turneele

ERSO avab oma kontserdihooaja 13. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis Neeme Järvi juhatusel, kaastegevad on viiuldaja Ye-Eun Choi ja Eesti Rahvusmeeskoor. Esiettekandele tuleb Johannes Hiobi sümfooniline fantaasia „Isade maa”. Seejärel läheb ERSO Kesk-Euroopa turneele, mille korraldaja on üks tuntuimaid rahvusvahelisi artistide agentuure IMG Artists.

Uued noodid EMIK-i muusikapoes

Eesti Muusika Infokeskus on välja andnud värskelt toimetatud ning uhiuues noodigraafikas Artur Lemba kammerteosed, mille hulgas on nii ansamblimuusikat kui ka soolorepertuaari klaverile.

„Opus Klassik“ aastadirigendi auhind Paavo Järvile

Dirigent Paavo Järvi pälvib tänavu „Opus Klassik“ klassikalise muusika auhinna aasta dirigendi kategoorias. Tunnustuse pälvib ta Jean Sibeliuse seitsme sümfoonia plaadistuse eest, mis on salvestatud koos Pariisi orkestriga (Orchestre de Paris).

Lossimuusika alustab uut hooaega

Pühapäeval, 8. septembril avab uue hooaja rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“. Sarja avakontserdil astub publiku ette mainekas Čiurlionise keelpillikvartett.

Kaliningradis kõlab Lauri Jõelehe looming

3. septembril algab Kaliningradi Katedraalis XI Rahvusvaheline Mikael Tariverdievi nimeline orelikonkurss, mille avakontserdil kõlab kaks Lauri Jõelehe teost.: "Toccata (In Memoriam Notre Dame de Paris)" ja "Minuet in Twilight" viiulile, oboele, tšellole ja orelile (esiettekanne). 5. septembril toimub Kaliningradi Katedraalis Venemaa tšellisti Boris Andrianovi ja Kaliningradi Kammerorkestri kontsert, kus kantakse muuhulgas ette ka Lauri Jõelehe teos "Horizon" ("Silmapiir").

Algavad Pärdi Päevad

31. augustist – 11. septembrini toimub Nargenfestivali raames Arvo Pärdi muusikale pühendatud festival. Seekordsele festivalile annavad näo heliloojad, kes juhatavad nii Arvo Pärdi muusikat kui ka omaloodut: Thomas Adès, James MacMillan, Pärt Uusberg. Üles astuvad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, David James (kontratenor, Inglismaa) jpt. Kontserdid leiavad aset Tallinnas, Laulasmaal, Rakveres, Hiiumaal, Viljandis ja Tartus.

Interpreetide Liit avab hooaja romantismiajastu sonaatide õhtuga

Täna õhtul, 29. septembril avab Eesti Interpreetide Liidu 21. hooaja kontsert, kus esinevad tšellist Valle-Rasmus Roots ning pianist Sten Lassmann. Kavas kõlavad Johannes Brahmsi sonaadid tšellole ja klaverile.

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester esitavad Stockholmis Arvo Pärdi loomingut

Täna, 29. augustil annab dirigent Tõnu Kaljuste koos solistide ja Tallinna Kammerorkestriga Arvo Pärdi loomingust mahuka kontserdi Stockholmis Läänemere festivalil (Baltic Sea Festival).

Collegium Musicale 10. hooaja avakontserdil Kiievis kõlab Arvo Pärdi looming

Kammerkoor Collegium Musicale astub homme, 28. augustil üles kontserdiga Ukraina pealinnas Kiievis, Püha Sofia katedraalis. Kontserdil kõlab peamiselt Arvo Pärdi looming. Kontserdiga avab koor ühtlasi oma 10. hooaja.

Tõnu Kaljuste juhatab Lääenemere Festivalil Arvo Pärdi autorikontserti ja Rootsi Raadio koori kontserti

28. augustil juhatab Tõnu Kaljuste Rootsi Raadio koori kontserti „MS Estonia in memoriam”, mis on pühendatud 25 aastat tagasi parvlaeval Estonia hukkunute mälestusele. 29. augustil on festivali kavas Arvo Pärdi autorikontsert „Music of all colours”, kus helilooja muusikat esitavad Maria Listra (sopran), Marrit Gerretz-Traksmann (klaver), Harry Traksmann (viiul), Robert Traksmann (viiul), Leho Karin (tšello) ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.

Pärnu Linnaorkester kontsert-ringreisil Pärnumaa kaunites paikades

Pärnu Linnaorkester sõidab sel nädalavahetusel ringreisile, mille jooksul toimuvad kontserdid pealkirjaga "Hää Eesti asi" Tõstamaal, Häädemeestel ja Toris. Kontsertidel mängitakse publikule eesti muusikat.

Robert Traksmann ja Tallinna Kammerorkester annavad kontserdi Gdanski ajaloolises pargis, esitades Mozartit

Viiuldaja Robert Traksmann ja Tallinna Kammerorkester Juha Kangase dirigeerimisel osalevad sel nädalal Mozartile pühendatud festivalil Gdanskis, andes kontserdi 23. augusti õhtul ajaloolise Oliwa pargi abtipalee sisehoovis.

Algab Tallinna Kammermuusika Festival

15. Tallinna Kammermuusika Festivali üheksal kontserdil astuvad üles nii Eesti tippmuusikud – Kristel Pärtna, Irina Zahharenkova, Sigrid Kuulmann, Atlan Karp, Andreas Lend, Ralf Taal jpt – kui ka väliskülalised Taanist ja Venemaalt. 29. augustil tuleb Tallinna raekojas maailma esiettekandele festivali helilooja Aaro Pertmanni teos „Siuru laulud” sopranile, saksofonile, tšellole ja akordionile, esitajateks Pille Lill, Eve Neumann , Jaak Lutsoja ja Andreas Lend. Kontserdid leiavad aset 21.–30. augustini Tallinna Raekojas ja Hopneri Majas.

Tšellist Aare Tammesalu festivalil Kreekas ja Barbadose saarel

Tšellist Aare Tammesalu osales ajavahemikul 10.–15. august Küklaadide rahvsuvahelisel klassikalise muusika festivalil Kreekas, kus lisaks kammermuusikakontserdile osales ka festivali orkestri koosseisus. Augusti teises pooles esineb ta aga kolmel kontserdil Barbadose klassikalise muusika festivalil Barbadose saarel Kariibi meres.

Lahkus helilooja ja pedagoog Andres Vahisalu

30. juulil lahkus meie hulgast helilooja ja pedagoog Andres Vahisalu (11.10.1948–30.07.2019).

Corelli Musicu heategevuslik sari EESTI MÕISAD 2019 toetab Paju mõisa hooldekodu

8. augustil algab heategevuslik sari “Eesti mõisad 2019”, mis leiab aset 21 korda. Üles astuvad Corelli Consort, sopran Maria Listra ning ajaloolane Jüri Kuuskemaa. Kokku antakse neli kontserti Kuremaa lossis, Viljandi mõisas, Kirna mõisas ja Paju mõisas. Sel aastal lähevad toetused Paju mõisas asuvale vaimse puudega inimeste hooldekodule.

Reedel algab Tallinnas Birgitta Festival

Tallinna Filharmoonia korraldatav rahvusvaheline muusikateatri festival tähistab sel aastal festivali idee autori Eri Klasi 80. sünniaastapäeva. Festivali peakülaline on Moskva Novaja Opera, mille peadirigent Eri Klas aastatel 2006–2011 oli. Moskva Novaja Opera toob lavale Charles Gounod’ ooperi „Faust” ja Giuseppe Verdi ooperi „Trubaduur”.

Harjumaa Keelpilliorkester Itaalias rahvusvahelisel orkestrite festivalil

Harjumaa Keelpilliorkester osales 11.–17. juulil toimunud rahvusvahelisel festivalil Orchestre Giovanili. Kontserdiprogrammist olulise osa moodustas Eesti muusika, muuhulgas tuli ettekandele Pärt Uusbergi uudisteos „Äramaale”.

Raschér Saxophone Quartet tähistas Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva kontserdiga Hiiumaal

Pühapäeval, 4. augustil toimus Hiiumaal, Pühalepa kirikus Pühalepa muusikafestivali lõppkontsert "Erkki-Sven Tüür 60, Tõnu Kõrvits 50 ja Raschér Saxophone Quartet 50". Kontserdil astusid koos üles Raschér Saxophone Quartet ja kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Ettekandele tuli Erkki-Sven Tüüri „Meditatio” ja Tõnu Kõrvitsa „Hümnid Läänerannikult”.

Pärnu Rahvusvahelisel Orelifestivalil kuuleb eesti muusikat

7. juunist – 30. augustini toimub Pärnu Eliisabeti kirikus XVII Pärnu Rahvusvaheline Orelifestival. Festivalil alapealkirjaga „Legendid pühas ruumis” astuvad suvekuude reede õhtuti Pärnu Eliisabeti kirikus üles nii Eesti muusikud kui ka külalised välismaalt.

Leigo teatrimetsas etendub Tõnu Kõrvitsa muusikast inspireeritud „Thule mustrid”

1. ja 2. augustil etendub Leigo Järvemuusika festivalil Andri Luubi lavastatud muusikaline metsarännak „Thule mustrid”, mis on inspireeritud Tõnu Kõrvitsa loomingust.

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia 2019 pälvis Jüri Reinvere

21. juulil anti Pärnu kontserdimajas Pärnu Muusikafestivali lõppkontserdil helilooja Jüri Reinverele üle Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia.

Eesti Muusika Infokeskus on suvepuhkusel

Eesti Muusika Infokeskus on kollektiivsel suvepuhkusel 4. augustini. Juulikuu muusikasündmuste ülevaatega saab tutvuda meie kodulehe rubriigis „Uudiskiri“. Põhjalikuma info kontsertide kaupa leiate meie Muusikasündmuste kalendrist. Muusikapoe tellimusi hakkame täitma 5. augustist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Kaunist suve!

Tõnu Kõrvitsa uudisteos „Sina oled valgus ja hommik“ jõuab plaadile

Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Risto Joost salvestavad Mustpeade majas Tõnu Kõrvitsa uudisteost „Sina oled valgus ja hommik“ („Sei la luce e il mattino“). Plaadi annab välja Soome plaadifirma Ondine.

CORELLI MUSIC kutsub: Õhkamapanevate valgete ööde kontserdid

Corelli Music jätkab muusikasuve sumedate valgete ööde hämaruses sarjas „Kirikupühad Maarjamaal” ning pakub imelisi orelihelisid üle kauni suvise Maarjamaa. Koostöös VI Rahvusvahelise Peipsimaa Orelifestivaliga toimuvad kontserdid „OreliÖÖ“ väikestes maakirikutes, tähistades nendega nii saabuvat suve kui ka imekaunist valgete ööde aega. Õhkamapanevatel suveõhtutel pakuvad suurepärased organistid, orelifestivali peakülaline Kira Lankinen Rootsist ja festivali peakorraldaja Elke Unt Tartust teel Peipsimaa Orelifestivalile kaunist orelimuusika klassikat iidsete maakirikute ajaloolistel orelitel.

Tartu laulupidu alustab laulupeo sünnipäeva pidustustega

20.–22. juunini toimub Tartus, laulupeo sünnikodus, peo 150. sünnipäeva tähistamine. Kolme päeva jooksul toimuvad nii ühiskontsert, tasuta ajastukontserdid kui ka Tartu laulupeo peakontsert koos simmaniga.

Kammerkoor Voces Musicales kutsub oma teise plaadi esitluskontsertidele

Kammerkoor Voces Musicales tähistab oma 20. hooaega uue helikandja, USA kompanii MSR Classics poolt väljaantud „A Black Birch in the Winter“ esitluskontsertidega 29. juunil kell 14 Keila Mihkli kirikus ja kell 20 Nissi Maarja kirikus ning 30. juunil kell 19 Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. Plaadile on salvestatud USA ja Eesti heliloojate Gregory W. Browni, Kile Smithi, Evelin Seppari, Maria Kõrvitsa ja Pärt Uusbergi muusika. Kammerkoori Voces Musicales dirigeerib David Puderbaugh (USA).

Tõrvas tuleb ettekandele Verdi Reekviem

15. juunil kell 19 kõlab Tõrva keskväljakul Giuseppe Verdi Reekviem, mille kannab ette ligi 200 muusikut. Solistide hulgas laulab metsosopranipartiid Monika-Evelin Liiv, laval on veel mitmed eesti tipp-koorid ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, juhatab Risto Joost. Kontsert on pühendatud Eri Klasi 80. sünniaastapäevale.

Tallinna Filharmoonia kontserdihooaeg lõpeb Tõnu Kõrvitsa uudisteose esiettekandega

Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontserdil 16. juunil tuleb Tallinna Kammerorkestri ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses maailmaesiettekandele Tõnu Kõrvitsa värskeim teos „Sei la luce e il mattino” („Sina oled valgus ja hommik”). Kontserti juhatab Risto Joost.

Rahvusooper Estonia poistekoor võitis Venemaal vaimuliku muusika konkursil Grand Prix'

Rahvusooper Estonia poistekoor osales Venemaal Petrozavodskis II rahvusvahelisel vaimuliku muusika festivalil, pälvides Grand Prix' ning eripreemia vaimuliku teose parima ettekande eest.

Noorte dirigentide kontsert

Pühapäeval, 16. juunil kell 18 korraldab Eesti Kooriühing Tallinnas noorte dirigentide kontserdi. Metodisti kirikus toimuval kontserdil esinevad säravad noored interpreedid: Mari Kalling Tallinna Toomkooli mudilaskooriga, Oliver Povel-Puusepp Eesti Rahvusraamatukogu naiskooriga, Priit Rusalepp Tapa Linna Orkestriga ja Valter Soosalu kammerkooriga Kolm Lindu.

Ansambel U: lõpetab juubelihooaja kontserdiga Nižni Novgorodis rahvusvahelisel nüüdismuusikafestivalil „Opus 52“

Eesti nüüdismuusika lipulaevaks tituleeritud ansambel U: andis lõppeval hooajal 14 erineva kavaga kontserti ning neli avalikku õpituba. Tihedale ning edukale hooajale pannakse punkt laupäeval, 8 juunil, kui Nižni Novgorodis toimuval rahvusvahelisel nüüdismuusikafestivalil „Opus 52“ esitatakse kontsertprogramm „U: ja Publikuorkester“.

Esietendub Alo Põldmäe kammerooper „Emajõe ööbikud“

7. juunil esietendub Tartu Uues Teatris Alo Põldmäe kammerooper „Emajõe ööbikud”, mis räägib laulupeo sünnist Tartus 150 aastat tagasi. Libreto autoriteks on Rein Veidemann ja Leelo Tungal. Lavastaja on Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu, valguskunstnik Rene Liivamägi. Dirigent ja muusikajuht on Markus Leppoja.

Rahvusooper Estonia uueks loominguliseks juhiks saab Arvo Volmer

Rahvusooper Estonia nõukogu koosolekul kinnitati Estonia teatri uueks loominguliseks juhiks ja peadirigendiks Arvo Volmer

Los Angeleses tuleb esiettekandele Toivo Tulevi „I Heard the Voices of Children“

Toivo Tulevi uus vokaal-instrumentaalsuurvorm „I Heard the Voices of Children“ koorile, solistidele ja instrumentaalansamblile tuleb esiettekandele 1. juunil Los Angeleses Walt Disney kontserdimajas. Teos on kammerkoori The Crossing ja Los Anglese Filharmoonikute ühistellimus Los Anglese Filharmoonikute 100. sünnipäeva festivaliks „Noon to Midnight“.

Juhan Viidingu sünniaastapäeval tuleb ettekandele lavakava „Igavene juuni“

1. ja 2. juunil kell 19 tuleb Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis ettekandele lavakava Juhan Viidingu loomingust ja koorimuusikast, kus ühendavad jõud kammerkoor Collegium Musicale, näitlejad Teele Pärn (Eesti Draamateater) ja Priit Põldma (NUKU teater) ning dirigent Miina Pärn. Esiettekandele tuleb kolm uut kooriteost Viidingu sõnadele, mille autoriteks on Tõnis Kaumann, Sander Pehk ja Pärt Uusberg.

Erinädal – Eri Klas 80

5.–8. juunini toimub Rahvusooper Estonia, Eesti Kontserdi, Tallinna Filharmoonia ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ühine „ERInädal“, millega tähistatakse maestro Eri Klasi 80. sünniaastapäeva. „ERInädala“ raames tulevad ettekandele mitmed maestro karjääris märgilise tähtsusega teosed, toimuvad kontserdid kergemast muusikast ooperimuusikani ning mitmed legendaarse dirigendi mälestusele pühendatud sündmused.

Riho Pätsi Keskuse seminar ja 6. Digitaalse heliloomingu konkursi auhindamine

22. mail toimub Tallinna Ülikooli Terra majas Riho Pätsi Keskuse seminar ja koolinoortele suunatud 6. Digitaalse heliloomingu konkursi auhindamine.

Eesti Interpreetide Liit lõpetab juubelihooaja

Teisipäeval lõpetab Eesti Interpreetide Liit 20. juubelihooaja. Hooaja lõppkontserdil esinevad säravad noored interpreedid Marten Altrov klarnetil ja Johan Randvere klaveril.

Sel nädalal algab suur mõisasuvi nii Eestis kui Soomes

Corelli Music alustab sel laupäeval suure mõisamuusika suvega, mis pakub kontserte maist augustini nii Eesti kui esmakordselt ka Soome mõisates. Sarjas “Mõisaromantika” on esimene kontsert toimub 18. mail kell 18 Keila-Joa lossis. Esinevad kontratenor Ka Bo Chan ja barokkansambel Corelli Consort.

Täna algab Tallinnas maailma muusikainfokeskusi ühendava organisatsiooni aasta olulisim sündmus

8.–10. mail toimub Tallinnas rahvusvahelise muusikainfokeskuste assotsiatsiooni IAMIC aastakongress, mille raames toimuvad seminarid, arutelud ja ettekanded. Eestisse saabuvad 19 riigi muusikainfokeskuste esindajad, kohalikest organisatsioonidest kuuluvad liikmeskonda Music Estonia ja Eesti Muusika Infokeskus. Kongress toimub siin seoses iga-aastase nüüdismuusika festivaliga ISCM World Music Days, mis leiab aset 2.–10. maini.

Eesti Sinfonietta Malta Rahvusvahelisel Kevadfestivalil

Mai alguses esines Eesti Sinfonietta kahe kontserdiga Malta Kevadfestivalil Valletas. Kavas kõlas Jean Sibeliuse, Arturs Maskatsi, Alfred Schnittke, Paul Hindemithi, Francis Poulenci, Karl Fiorini ja Gustav Mahleri loomingu kõrval ka Lepo Sumera muusika.

Pianist Ivari Ilja juubelikontsert Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis

Kolmapäeval, 8. mail tähistab 60. sünnipäeva armastatud pianist, pedagoog ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja. Kontserdil Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis algusega kl 19.00 tuleb ettekandele pianisti lemmikheliloojaks kujunenud Frédéric Chopini klaverimuusika.

Ilmunud on uus CD prantsuse klarnetimuusikaga

Käesoleva aasta maikuus ilmus muusikaproduktsiooniettevõtte Estonian Record Productions alt uus CD prantsuse 20. sajandi klarnetimuusikaga, mida esitavad klarnetist Selvadore Rähni ja pianist Tuuli Rähni. Plaadil kõlab Camille Saint-Saënsi, Claude Debussy, Francis Poulenci ja Pierre Sancani looming.

LHV uue heliloomingu auhinna pälvis Helena Tulve

Reedel, 3. mail anti Eesti Muusika Päevade raames Estonia kontserdisaalis toimunud ERSO kontserdil üle LHV uue heliloomingu Au-tasu nimeline auhind. Eesti Heliloojate Liidu ja LHV poolt välja antava uue heliloomingu Au-tasu tänavuseks laureaadiks valis žürii Helena Tulve teosega „Tundmatuis vetes“.

Eesti ja taani orelimuusika kontsert

Pühapäeval, 5. mail toimub Kopenhagenis Jesus-kirikus Taani lipu Dannebrogi 800. aastapäevale pühendatud kontsert, kus Eesti ja Taani orelimuusikat mängivad organistid Sven Verner Olsen Taanist ja Kristel Aer Eestist. Esiettekandele tuleb René Eespere „Flatus IV“ kahele orelile ja Lauri Jõelehe uudisteos.

Sel nädalal algab Tallinnas festival World Music Days & Eesti Muusika Päevad

Oma 40. sünnipäeva tähistav Eesti Muusika Päevad toob Eestisse rahvusvahelise suursündmuse ISCM World Music Days teemaga „Läbi laulude metsa” („Through the Forest of Songs“), mis on ühine rännak läbi lugude ja laulude, keskendudes loodusele ja koorilaulule. Festivali kavast leiab üle 170 teose, sealhulgas üle 20 maailma esiettekande, üle 30 kontserdi ja 20 esinemispaiga. Kavas on viimase kümne aasta värskeim nüüdismuusika rohkem kui 50 erinevast riigist.

Ilmus organist Ulla Kriguli plaat Erkki-Sven Tüüri muusikaga

Eesti Muusika Infokeskus andis aprillis välja Erkki-Sven Tüüri autoriplaadi „Spectrums“, kus helilooja teoseid esitab organist Ulla Krigul, kaastegevad on Indrek Vau trompetil, Lauri Metsvahi löökpillidel ja Leho Karin tšellol. Plaadil kõlab 1989–2004 kirjutatud samanimeliste teoste tsükkel orelile ning orelile ja instrumendile (instrumentidele). Käeoleval plaadil ilmuvad teosed esimest korda ühel CD-l.

Ansambel U: tegemised aprills ja mais 2019

Hooaeg 2018/2019 on peagi lõppemas, aga veel enne suurt suve kutsub Ansambel U: osa saama kolmest eripalgalisest tegevusest. 28.04 leiab Kanuti Gildi SAALis aset konkursi DYCE finaalkontsert „Värske veri“, kus nelja Euroopa nüüdismuusika ansambli esituses tuleb ettekandele 12 uudisteost. 8. ja 9.05 astub Ansambel U: üles World Music Days festivali raames Mart Kangro uue lavateosega ning 14.05 jõuab lõpule U: sari „Residentuu:r 2019: Udo Kasemets“.

EMTA sümfooniaorkestri kontserdil tuleb esiettekandele Malle Maltise uudisteos

5. mail kõlab Estonia kontserdisaalis EMTA sümfooniaorkestri esituses Malle Maltise uus teos sümfooniaorkestrile ja kahele improviseerivale saksofonile, soleerivad Eve Neumann ja Vlady Bystrov. Lisaks on orkestri kavas veel Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert (solist Evita Lohu) ning Nikolai Rimski-Korsakovi ja Pjotr Tšaikovski looming.

Pärnu Linnaorkestri 25. juubelihooaeg saab piduliku lõppakordi

26.aprillil kell 19 toimub Pärnu Linnaorkestri hooaja lõppkontsert, kavas on Pjotr Tšaikovski ja Antonín Dvořáki looming. Tšellol soleerib Valle-Rasmus Roots, juhatab Jüri Alperten.

Kaarli kirikus kõlab eesti orelimuusika

Täna, 23. aprillil kell 17.30 mängivad Tallinna Kaarli kirikus viis organisti Eesti orelimuusikat. Kõlavad Peeter Süda, Rudolf Tobiase, Artur Kappi, Alfred Karindi, Andres Uibo ja Constantin Homiliuse teosed.

Eesti Festivaliorkester kontserdireisil Jaapanis

Eesti Festivaliorkester annab Paavo Järvi juhatusel ajavahemikul 25.–30. aprill Jaapanis kokku kuus kontserti. Jean Sibeliuse, Sergei Prokofjevi ja Pjotr Tšaikovski loomingu kõrval kõlab ka Erkki-Sven Tüüri ja Arvo Pärdi orkestrimuusika.

Toivo Tulevi vokaalsümfoonilise teose esiettekanne Tšehhis

Toivo Tulevi „So Shall He Descend“ solistidele, koorile ja orkestrile tuleb esiettekandele Brno Peeter-Pauli katedraalis 14. aprillil Lihavõtte vaimuliku muusika festivali avakontserdil. Uudisteose esitavad solistid Ivana Rusko, Bettina Schneebeli, Jaroslav Březina ja Jiří Hájek, segakoor Ars Brunensis (dirigent Dan Kalousek) ja Brno Filharmooniaorkester Dennis Russell Daviesi juhatusel.

XVI rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2019“ toob Tallinna üle 1300 laulja 12 riigist

11.–13. aprillil toimuval koorifestivalil osaleb 33 koori, riikidest on esindatud Austria, Leedu, Läti, Mehhiko, Poola, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Soome, Ungari, Venemaa ja loomulikult Eesti. Festivali raames leiab aset konkurss kaheksas kategoorias ning kümme eriilmelist kontserti.

Tõnu Kõrvitsa autorikontsert „Hümn sinisele taevale“ ja sünnipäevanädal Klassikaraadios

Helilooja Tõnu Kõrvits tähistab 9. aprillil oma 50. sünnipäeva koos sõprade ja loominguliste partneritega Estonia kontserdisaalis. Laval on Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Riho Sibul (kitarr), Ulla Krigul (orel), Virgo Veldi (saksofon), Lena Willemark (vokaal) ja dirigent Tõnu Kaljuste. Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio, kus 8.–13. aprillini on eetris Tõnu Kõrvitsa 50. sünnipäeva tähistav eriprogramm.

Uus Märt-Matis Lille muusikalavastus toob ajatu suitsusaunamaailma teatrisaali

Eesti Filharmoonia Kammerkoor tuleb augustis välja muusikalavastusega „Suidsusannasümfoonia“, mille muusika kirjutas Märt-Matis Lill. Lavale seab värske uudisteose Tarmo Tagamets Rakvere Teatrist ning juhatab Kaspars Putniņš. Esitajatena on lisaks koorile kaasatud pärimusmuusikud Mari Kalkun ja Meelika Hainsoo, ERSO instrumentalistid ning näitlejad Lauli Otsar, Sten Karpov (Endla Teater) ja Agu Trolla.

Tallinna Kammerorkester tähistab Euroopa varajase muusika päeva koos Peter Spissky ja Tuuri Dedega

21. märtsil kell 19 toimub Mustpeade majas kontsert, kus Tallina Kammerorkestrit juhatab Peter Spissky, soleerib metsosopran Tuuri Dede. Kavas on Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händeli ja Jean-Féry Rebeli looming.

Arvo Pärt pälvis Saksa muusikaautorite auhinna

EIle õhtul jagati Berliinis toimunud pidulikul galal Saksa muusikaautorite auhindu (Deutscher Musikautorenpreis), millega tunnustatakse väljapaistva loomingu eest heliloojaid ja muusikateoste tekstide autoreid. Arvo Pärt pälvis auhinna koorimuusika kategoorias.

Eesti koorid võidutsesid Gdanski koorikonkursil

Eesti koorid võidutsesid 8. rahvusvahelisel Gdanski koorikonkurss-festivalil Poolas, noppides noortekooride kategoorias kolm kõrgeimat kulddiplomit ning kuldmedali. Lisaks pälvis tütarlastekoor Ellerhein grand prix ning Vanalinna Muusikamaja tütarlastekoori dirigent Maarja Soone dirigendipreemia.

Eva Laas esitab Vsevolod Pozdejevi klaverimuusikat Saksamaal

Pianist Eva Laas toob Saksamaal esiettekandele Vsevolod Pozdejevi klaveripalad tsüklist „Elu kõikides helistikkudes“. Kontsert toimub 15. märtsil Bad-Göggingi Kuursaalis.

Pärnus tuleb esiettekandele Mihkel Keremi uudisteos

Neljapäeval, 28. veebruaril kell 19 toimub Pärnu kontserdimajas Pärnu Linnaorkestri kontsert, kus maailmaesiettekandele tuleb eesti helilooja Mihkel Keremi viiulikontsert. Soleerib ERSO kontsertmeister Triin Ruubel – noor ja andekas viiuldaja, kes on silma paistnud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel ning seisnud orkestrite ees nii Eestis kui välismaal. Pärnu Linnaorkestrit juhatab Mikk Murdvee.

Riho Esko Maimetsa teose esiettekanne Philadelphias

Riho Esko Maimetsa uus klaveritrio „Three Contemplations“ („Kolm mõtisklust“) tuleb esiettekandele 24. veebruaril Ameerika Filosoofiaseltsile kuuluvas Benjamin Franklini nimelise maja saalis Philadelphias.

Selgusid Artur Lemba stipendiumi laureaadid

Kultuuriminister Indrek Saar andis 19. veebruaril üle esimest korda välja makstavad Artur Lemba nimelised loomingulised stipendiumid. Laureaatideks osutusid muusikauurija Anna-Sophia Sevagin ning pianistid Johan Randvere ja Sven-Sander Šestakov.

Endrik Üksvärav ja Peep Lassmann annavad USAs eesti muusikaga kontserte

Eesti tippinterpreedid tenor Endrik Üksvärav ja pianist Peep Lassmann annavad peagi ühiselt kontserte Floridas, Washingtonis ja New Yorgis. Kontserdid toimuvad vahemikus 17.–22. Veebruar, kavas kõlab eesti heliloojate muusika.

Festivali „Virmalised” lõppkontserdil antakse välja esmakordselt auhind „Aasta Interpreet”

Täna, 14. veebruaril saab punkti Eesti Interpreetide Liidu festival „Virmalised”. Festivali lõppkontserdil „Torm ja tung” astuvad Estonia kontserdisaali lavale Eesti solistide paremik Ivari Ilja, Marcel Johannes Kits, Sten Heinoja, Toomas Vavilov, Peep Lassmann, Mari Poll, Mihkel Poll ja mitmed teised.

Algab festival „Virmalised“

10.–14. veebruarini toimub festival „Virmalised“, mis on pühendatud Eesti Interpreetide Liidu 20. aasta juubelile. Neljale õhtule koonduva festivali kava pakub huvi igale muusikamaitsele. Festivalil astub üles eesti interpreetide paremik.

Ansambel Una Corda juubelihooaeg algab kontserdiga „Lossimuusika“ sarjas

10. veebruaril tähistab ansambel Una Corda oma 10. tegutsemisaastat kontserdiga Kadrioru lossis. Kõlab läbilõige ansambli senisest repertuaarist, lisaks uudisteosed Liis Viiralt ning Age Veeroosilt. Kaastegev on Riivo Kallasmaa oboel.

Ansambel U: annab täna Helsingis kontserdi “Vaata enda ümber, vaata enda sisse”

Täna, 5. veebruaril toimub Helsingis festivali “Musica Nova” raames Ansambel U: VR-kontsert Forum Boxis. Kavas kontserdiks spetiaalselt kirjutatud teosed heliloojatelt Scott L. Miller, Tatjana Kozlova-Johannes, Liisa Hirsch ja Märt-Matis Lill.

Narva Ooperipäevad avalikustas tänavuse programmi

Vabal Laval, Kreenholmi Manufaktuuris ja Narva Linnuses saab sel aastal näha Peterburi, Kopenhaageni, Helsingi ning Rahvusooper Estonia ooperi- ja balletietendusi. Esiettekandeni jõuab ka publikul seni nägemata Raimo Kangro ja Leelo Tungla Juku naljadel põhinev muusikal.

Regensburgi teater Saksamaal tellis Jüri Reinverelt ooperi

Regensburgi teatris esietendub 2020. aasta jaanuaris Jüri Reinvere kahevaatuseline ooper „Minona“ helilooja enda libretole. Ooperi peategelane on Minona von Stackelberg (1813–1897), kes sündis ja suri küll Viinis, kuid elas enam kui 20 aastat ka Tallinnas ning keda arvatakse olevat Ludvig van Beethoveni tütar. Ooper esietendub Beethoveni 250. sünniaastapäeva aastal.

Veebruar on rahvusooperis Eesti autorite kuu

Veebruaris tähistab Eesti Vabariik 101. sünnipäeva ning selle auks teeb rahvusooper kummarduse Eesti autoritele.

Rahvusooper Estonia tähistab ooperisolisti Heli Veskus oma juubelit „Tosca“ etendusega

2. veebruaril tähistab Rahvusooper Estonia ooperisolist Heli Veskus oma 50. aasta juubelit nimiosaga Giacomo Puccini ooperis „Tosca“.

Liisa Hirschi kooriteose esiettekanne Amsterdami Muziekgebouw’s

Kammerkoor Cappella Amsterdam Hollandi-Eesti dirigendi Lodewijk van der Ree juhatusel toob Hollandis esiettekandele Liisa Hirschi „Kuma“ (2018) koorile ja elektroonikale. Seeria kontserte viies Hollandi linnas lõpeb 14. veebruaril Amsterdami Muziekgebouw’s.

Eesti Kooriühing jagas koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiaid

26. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Kaheteistkümnele tiitlile kandideeris 75 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas kontserdireisi Austraaliasse

Laupäeval, 26. jaanuaril, Austraalia päeval alustas Eesti Filharmoonia Kammerkoor pea kuuajast reisi Austraalias, kus esinetakse nii koos Austraalia Kammerorkestriga kui antakse a cappella kontserte. Kavas pealkirjaga „Arvo Pärt & J. S. Bach“ kõlavad põhiteostena Arvo Pärdi „Berliini missa“ ja Bachi neli motetti, millele juurde on võetud Galina Grigorjeva ja Austraalia tänapäeva helilooja Peter Sculthorpe teosed.

Selgusid Eesti Muusikaauhinnad 2019 võitjad

24. jaanuaril anti Saku Suurhallis Eesti Fonogrammitootjate Ühingu galal välja Eesti Muusikaauhinnad 2019. Kokku jagati tunnustusi 17 kategoorias. Ansambel Ewert and The Two Dragons pälvis võidu kolmes kategoorias, Aasta Klassikaalbumi tiitli sai Erkki-Sven Tüüri orkestrimuusika plaat Olari Eltsi juhatusel.

Collegium Musicale ja Endrik Üksvärav valiti esinema 12. Maailma Koorimuusika Sümpoosionile Uus-Meremaal

Kammerkoor Collegium Musicale on 179 koori hulgast üle maailma valitud esinema 12. Maailma Koorimuusika Sümpoosionile (12nd World Symposium on Choral Music), mis toimub 11.–18. juulil 2020 Aucklandis, Uus-Meremaal. Dirigent Endrik Üksvärav osutus 181 kandidaadi hulgast valituks osalema sümpoosionil ettekandega ja tutvustama eesti koorimuusikat.

Kristjan Randalu toob Eestisse mainekad ECM Recordsi artistid, tähistamaks plaadifirma 50. aasta juubelit

2019. aastal on Philly Joe’s jazziklubis võimalik näha kuut superkooslust Kristjan Randalu ja mainekate ECM Recordsi artistidega, tähistamaks Müncheni plaadifirma 50. aasta juubelit. Sarja esimene kontsert kavaga „Absence“toimub 27. jaanuaril, kus lisaks pianistile astuvad lavale Ben Monder (USA) ja Markku Ounaskari (Soome).

Antakse välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad

Laupäeval, 26. jaanuaril jagab Eesti Kooriühing koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiaid. Aastapreemiate gala toimub kell 15 Estonia kontserdisaalis. 12 kategoorias kandideerib aastapreemiatele 75 nominenti.

Ansambel U: jätkab oma juubelihooaega minimalistliku muusika kontserdi ja sarjaga Residentuu:r

Vaatamata aastanumbri vahetusele jätkab ansambel U: raugematu hooga oma 15. sünnipäevahooaega. 15. jaanuaril toimub sarja „URR – U: Rahvusringhäälinugs“ 22. kontsert, mille teemaks on seekord „Wandelweiserid”. Jaanuari lõpul saab taas hoo sisse ka sari „Residentuu:r“.

Sven Grünberg üllatab kuulajaid kahe erilise autoriõhtuga

Sven Grünbergi tegevus Eesti Kontserdi juures resideeriva heliloojana saab punkti autorikontsertidega “Jäljed sinu sees” 18. jaanuaril Tartus ning 19. jaanuaril Tallinnas. Autoriõhtutel esinevad ansambel Vox Clamantis ja Tallinna kammerorkester solistidega, kontserte juhatab dirigent Jaan-Eik Tulve. Loomulikult astub kontserdil instrumentalistina üles ka Sven Grünberg ise.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor salvestab Liszti teose „Via crucis“ koos Kalle Randaluga

Eesti Filharmoonia Kammerkoor salvestab Ferenc Liszti meistriteose „Via crucis“, kus klaveripartiid mängib Kalle Randalu, juhatab Kaspars Putniņš ja helirežissöör on Tanel Klesment. CD annab välja Soome tunnustatud plaadifirma Ondine.

Pärt Uusbergi teosest „Eestimaa atmosfäärid“ ilmus CD ja DVD

Jaanuaris 2018 andsid üleriigilised noortekollektiivid välja Pärt Uusbergi autoriplaadi „Eestimaa atmosfäärid“, milles kõlab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks kirjutatud tsükkel täismahus. Lisaks heliplaadile on välja antud ka DVD, kus saab teose saatel vaadata Madis Reimundi spetsiaalselt selle teose jaoks filmitud kaadreid Eestimaa loodusest erinevatel aastaaegadel.

Pärnu Nüüdismuusika Päevadel 2019 uuritakse muusika ja matemaatika seoseid

5.–13. jaanuarini toimuvate Pärnu Nüüdismuusika Päevade töötubades ja sümpoosionil käsitletakse muusikalise struktuuri matemaatilist modelleerimist. Töötubade kontserdid toimuvad 11. jaanuaril Kultuuriklubis Tempel ja 12. jaanuaril Pärnu Koidula Gümnaasiumis.

Rahvusooper Estonia annab viis külalisetendust Moskva Suures Teatris

Rahvusooper Estonia annab 9.–12. jaanuaril Moskva Suure Teatri laval viis külalisetendust, mis paneb väärika punkti eelmisel aastal alguse saanud Eesti Vabariik 100 juubelipidustustele.

Kultuuriministeerium annab esmakordselt välja Artur Lemba stipendiumi

Alates 2019. aastast annab Kultuuriministeerium välja Artur Lemba nimelist loomingulist stipendiumit, mille eesmärk on toetada heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse üliõpilaste loomingulist tegevust, samuti Artur Lemba loomingu või temaga seotud tegevuste uurimist. Stipendiumi makstakse Artur Lemba teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest. Ühe stipendiumi suurus on 2000 eurot.