Uudised

Kristjan Kõrveri uudisteos ansambel U: esituses

29. detsembril kell 19 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Ansambel U: vana-aasta uue muusika kontsert, kus esiettekandele tuleb Kristjan Kõrveri uus ansambliteos “CRISIS”. Lisaks sellele mängitakse “vanamuusikat” – Georg Friedrich Haasi arendust Josquin Desprez’ Agnus Dei-st ning kolme seadet Henry Purcelli muusikast Oliver Knusseni, George Benjamini ja Colin Mathewsi sulest. Ettekandele tuleb ka Iannis Xenakise "Plektó".

Margo Kõlari “Tornikellade laulu” esiettekanne ja Euroopa kultuuripealinna aasta lõpetamine

Euroopa Kultuuripealinna aasta lõpupäevaks on Margo Kõlaril valminud kirikukellade kontsert “Tornikellade laul”, mille ettekannet oodatakse kuulama Tallinna Vabaduse väljakule 22. detsembril kell 20.11. Veel enne Kõlari teost on võimalik osa saada kontserdist “O’ Adonai” kell 19 Jaani kirikus. Kultuuripealinn Tallinn 2011 lõpetamisüritustele on pühendatud teinegi uudisteos – kell 21 tuleb Lennusadamas esiettekandele Ardo Ran Varrese teos „Das Ende Beginnt“. Kultuuripealinna aasta lõpetamise kontsert “Hetkes olemise ilu” algab kell 20.30 Vabaduse väljakul.

Terve nädal uut eesti muusikat tšehhi raadios

Sel nädalal esmaspäevast reedeni jõuab Tšehhi Raadio 3 programmi Vltava kaudu eetrisse viis eesti nüüdismuusikat tutvustavat saadet. Igal hilisõhtul kell 00.15–01.00 (Eesti aja järgi) on võimalik kuulata saateid ka internetist. Saatesari oli esmakordselt eetris 2009. aasta sügisel ning valmis koostöös Eesti Muusika Infokeskusega. Selle autor ning algataja on tšehhi muusikateadlane Vítězslav Mikeš.

Ilmunud on uus CD „Clarinette omnitonique“

19. detsembril esitletakse Eesti Raadio Valges saalis uut eesti heliplaati „Clarinette omnitonique“. Klarnetist Toomas Vavilov, viiuldaja Arvo Leibur, vioolamängija Toomas Nestor ja tšellist Aare Tammesalu salvestasid käesoleva aasta juunis Pidula mõisas Saaremaal helikandjale Bernhard Cruselli ja Wolfgang Amadeus Mozarti ning 1786. aastal Tallinnas sündinud helilooja, klarnetivirtuoosi ja pilliehitaja Iwan Mülleri muusikat. Klarneti arenguloo üheks juhtfiguuriks peetava Mülleri klarnetikvarteti puhul on tegemist esmaplaadistusega.

Talendid kodus. Risto Joost

Tallinna Filharmoonia kontserdisarja „Talendid kodus“ järgmine kontsert toob publiku ette dirigendi ja laulja Risto Joosti ning Tõnu Kõrvitsa uudisteose "Nokturnid" häälele ja keelpillidele.

Helena Tulve ja Tatjana Kozlova teosed festivalil “World Music Days 2012”

Helena Tulve ja Tatjana Kozlova teosed valiti rahvusvahelise kaasaegsele muusikale ja helikunstile keskendunud festivali „World Music Days 2012“ kavasse. Järgmisel aastal Belgias aset leidval festivalil, mida korraldab Rahvusvaheline Kaasaegse Muusika Ühing, kõlavad Helena Tulve “silences/larmes” (2006) ning Tatjana Kozlova “Horisontaalid”.

ERSO 85. Sõjasümfooniad

Homme, 16. detsembril toimub Estonia kontserdisaalis kontsert „ERSO 85. Sõjasümfooniad“, kus Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja maestro Neeme Järvi esituses kõlavad 20. sajandi kahe võimsa sümfonisti suurteosed – Eduard Tubina esimene paguluses loodud sümfoonia ning Dmitri Šostakovitši kuulus “Leningradi sümfoonia”.

Galina Grigorjeva kooriteos BBC Singersi jõulukontserdil

12. detsembril kell 19.30 toimus Londonis St. Pauli kirikus Knightsbridge’is kontsert “A Russian Christmas”, kus BBC Singers läti dirigent Kaspars Putninši juhatusel esitas rohkem kui kahetunnise vene kirikumuusika kava. Programmis olid vaimulikud teosed 17. sajandist tänapäevani, seal hulgas ka Galina Grigorjeva koorikontsert "Svjatki". Kontserdist tegi otseülekande BBC Radio 3.

Erkki-Sven Tüüri autoriplaat „Ärkamine“ Saksamaal menukas

Saksa muusikaajakirjanik Burkhard Schäfer tutvustab ajakirja „Zeit“ veebiväljaandes oma 2011 aasta lemmikplaate. Kolme 2011 aasta parimaks tunnistatud albumi hulgas on plaadid „Grigorij Krein/Samuil Feinberg: Violinsonaten“ (Genuin classics), „Sofia Gubaidulina: Fachwerk – Silenzio“ (Naxos) ja Erkki-Sven Tüüri autoriplaat „Ärkamine“ (Ondine).

Eesti Filharmoonia Kammerkoori jõulukontserdid

13.-16. detsembrini annab Eesti Filharmoonia Kammerkoor neli tasuta jõulukontserti Haapsalus, Türil, Viimsis ja Tapal. Kavas on Olav Ehala, Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Francis Poulenci ning soome, inglise ja prantsuse armastatud jõululaulud.

Jaan Rääts pälvis Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutööpreemia

Eile andis Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond üle elutöö tänuauhinnad, mille tänavu pälvisid kunstnik Valli Lember-Bogatkina, sisearhitekt Leila Pärtelpoeg ja helilooja Jaan Rääts. 3500 euro suurused stipendiumid anti üle Tallinna Mustpeade majas toimunud sponsorite ja stipendiaatide austamiskontserdil.

Lembit Veevo 85 – muusika ja meenutuste õhtu

13. detsembril kell 19 toimub Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli saalis Lembit Veevole pühendatud õhtu. Helilooja Lembit Veevo (16.12.1926–29.12.2000) õpetas Otsa-koolis muusikateoreetilisi aineid ja loomingut aastatel 1960– 2000. Eesti heliloomingusse on ta jäänud eelkõige mõtliku ja süüviva koorimuusika loojana ning populaarsete levi- ja lastelaulude autorina.

Arvo Pärt valiti muusikaakadeemikuks ja Paavsti kultuurinõukogu liikmeks

7. detsembril sai Eesti Teaduste Akadeemia juurde seitse uut liiget, kelle hulgas on ka Arvo Pärt – esimene sellise tiitliga pärjatud helilooja Eesti Teaduste Akadeemia 75-aastase ajaloo vältel. 10. detsembril nimetas Paavst Benedictus XVI Arvo Pärdi oma kultuurinõukogu, Pontificium Consilium de Cultura, liikmeks.

Ester Mägi loominguga kontsert Saksamaal

11. detsembril kell 18 võib Erwitte linnas osa saada kirikukontserdist, kus tähtsal kohal ka Ester Mägi hinnatud kammermuusika. Christuskirches annavad kontserdi Andreas Maria Marcus (kitarr), Christopher Hans (tenor) ja Philippos Tozakidis (tšello), tuues publikuni kava alapealkirjaga “Englische Renaissance. Neue Musik aus dem Baltikum”.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid detsembris 2011

Koostöös Eesti Kontserdiga jätkub 7. ja 13. detsembril Interpreetide Liidu sari „Eliitkontserdid“, kus sel korral astub Tartus ja Tallinnas publiku ette pianist Mihkel Mattisen. 8. detsembril annavad Mustpeade majas ühise kontserdi viiuldaja Kristina Kriit ning elektronmuusik ja helilooja Malle Maltis.

Ansambli „focus baroque“ kontserdid Saksamaal

Detsembrikuu esimestel päevadel andis Saksamaal kolm kontserti juba kaheksandat aastat tegutsev eesti-saksa barokkansambel „focus baroque“, kuhu kuuluvad Iren Lill (klavessiin) ja Holger Faust-Peters (viola da gamba). Kontserdid, mis kandsid pealkirja „Avec Privilège du Roy“, leidsid aset Kölnis, Düsseldorfis ja Bergisch Gladbachis.

Uudisteos kitarriduole Riho Maimetsalt

9.–16. detsembrini annavad kitarristid Dmitri Timoshenko ja Vahur Kubja viis kontserti erinevates linnades üle kogu Eesti. Kontserdikavas on teosed heliloojatelt Johann Sebastian Bach, Mario Castelnuovo-Tedesco, Antoine de Lloyer, Antonio Ruiz-Pipò ja Riho Esko Maimets, kelle loomingust tuleb esiettekandele uudisteos „Prayer of Quiet“ („Vaikuse palve“).

Jüri Gerretz 70

Homme, 7. detsembril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis teeneka viiuldaja ja pedagoogi Jüri Gerretzi 70. sünnipäevale pühendatud galakontsert. Üles astub keelpillimängijate tipp Eestist ja Soomest: Marko Ylönen, Timo Holopainen, Kreetta Hannula, Arvo Leibur, Maano Männi, Andrus Haav, Harry Traksmann, Robert Traksmann, Terje Raidmets, Kristel Eeroja-Põldoja jpt. Soliste saadab Tallinna Kammerorkester ning dirigendipulti astub Soome Raadio Sümfooniaorkestri peadirigent Sakari Oramo. Tund enne kontserdi algust leiab aset Gerretzi esimese CD presentatsioon.

Pianist Tanel Joamets taas kontserdireisil Venemaal

24. novembrist 8. detsembrini vältav kontserdireis on pianist Tanel Joametsa neljas turnee 2011. aastal: veebruaris esines ta Lätis, Itaalias, Austrias (Salzburgi Mozarteumis), aprillis leidsid aset üleastumised Venemaal ja Kasahstanis, septembris-oktoobris mitmel pool Skandinaavias ning nüüd viibib pianist taas Venemaal. Joametsa esituses kõlavad Liszti, Skrjabini, Chopini, Rahmaninovi, Griegi ja Eduard Tubina teosed.

Tõnu Kõrvitsa ja Arvo Pärdi looming kultuuripealinn Turu programmis

7. detsembril kell 19.30 annab Turu Miikaeli kirikus kontserdi Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos soome orkestriga Kuninkaantien Muusikot (Kuningatee muusikud). Tõnu Kaljuste juhatusel tuleb ettekandele eesti muusika: Tõnu Kõrvitsa Eesti vaimulikel rahvaviisidel põhinev kooritsükkel “Kreegi vihik” ning Arvo Pärdi “2 hällilaulu” ja “Adam’s Lament” (“Aadama itk”).

Kontsert “Poeemid Mi’le” Tallinnas ja Tartus

6. ja 8. detsembril on muusikasõpradel võimalik osa saada kontserdist “Poeemid Mi-le”, kus prantsuse heliloojate teoseid esitavad sopran Kai Kallastu, tšellist Villu Vihermäe ja pianist Kadri-Ann Sumera.

Poola muusikafestivali Nostalgija peateemaks on Eesti muusika

3.–5. detsembrini toimuva Poola muusikafestivali Nostalgija peateemaks on Eesti muusika. Poznańis aset leidva festivali programmis on Marianne Kõrveri portreefilm Erkki-Sven Tüürist, kontsertidel kantakse ette Urmas Sisaski, Helena Tulve ja Tüüri muusikat.

Urmas Sisaski “Jõuluoratooriumi” ettekanded

Tallinnas ja Tartus tuleb ettekandele Urmas Sisaski “Jõuluoratoorium”. Mahuka ladinakeelse jõuluteose, mis kujutab Jeesuse sündi Luuka Evangeeliumi järgi, kannavad ette sopran Kristel Kurik, tenor Endrik Üksvärav, kammerkoor Crede, segakoor Vox Populi ning instrumentaalorkester Sander Tamme juhatusel.

Kontserdisarja “ReVisioon IV” avakontsert “Nurgad”

“ReVisioon” on ansambli Resonabilis poolt algatatud sari, mis ühendab endas visuaalset kunsti ja muusikat. “ReVisioon IV” puhul on muusika visuaalseks partneriks fotograafia. Avakontserdil “Nurgad”, mis toimub 3. detsembril nn Okasroosikese lossis (Uus tn 19), on kavas Tarvo Hanno Varrese fotoseeria “Nurgad” ning Helena Tulve, Ülo Kriguli, Eugene Birmani, Salvatore Sciarrino ja Antti Auvineni muusika. Ansamblisse Resonabilis kuuluvad Kristi Mühling (kannel), Iris Oja (hääl), Tarmo Johannes (flööt) ja Aare Tammesalu (tšello).

Kontsert „Vanad vene romansid“

Homme, 30. novembril kell 19 leiab Vene Kultuurikeskuses aset kontsert „Vanad vene romansid“. Tundeküllast muusikat esitavad sopran Maren Ülevain ja kitarrist Daniel Julle.

Jätkuvad Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdid sarjast „Kohtumispaik Tallinn“

25. ja 26. novembril kl. 19 annab Põhjamaade Sümfooniaorkester Estonia Kontserdisaalis kaks järjekordset kontserti sarjast „Kohtumispaik Tallinn“, kavas on Arvo Pärdi, Edvard Griegi ja Jean Sibeliuse muusika. Sari jätkub kontsertidega Ungaris, Sloveenias ja Slovakkias.

Tõnu Kõrvitsa autorikontsert Nõmme Lunastaja kirikus

27. novembril kell 17 toimub Nõmme Lunastaja kirikus Tõnu Kõrvitsa autorikontsert, mis on novembris Nõmmel resideeriva helilooja kuu peasündmuseks.Kontserdil esinevad Iris Oja (metsosopran), Virgo Veldi (saksofon), Ingely Laiv (oboe), Robert Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Vambola Krigul (löökpillid), Kristjan Mäeots (löökpillid), Ulla Krigul (orel) ja tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel. Esiettekandele tuleb “Nõmme haikud” tütarlastekoorile (2011, pühendatud Nõmmele).

Pirjo Püvi esineb Kanadas

Sel nädalal viibib Pirjo Püvi Kanadas, et 24.–27. novembrini esineda Montréali publikule programmi „Les Jeunes Ambassadeurs Lyriques“ raames. Muuhulgas kõlab eesti soprani esituses ka Eino Tambergi Roxane’i aaria ooperist „Cyrano de Bergerac“.

Algab jõulumuusika festival “Kirikupühad Maarjamaal”

Ligi kuu aja jooksul pakub kontserdiagentuur Corelli Music pühademeeleolust kantud muusikaelamusi. Esimese advendi kontserdid tutvustavad orelit, järgmised advendikontserdid viivad publiku mõisatesse ja muusikasalongidesse. Aasta lõpeb traditsiooniliselt säravate suurvormidega.

Mari Poll esitab Londonis Ligeti Viiulikontserti

24. novembril kell 19.30 astuvad Londoni Kuningliku Muusikakolledži kontserdisaalis Ligeti Viiulikontserdiga üles RCM Contemporary Ensemble ja noor eesti viiulitalent Mari Poll, kes hetkel on Londoni Kuningliku Muusikakolledži viiuliõpilane.

Mart Jaansoni ja Pärt Uusbergi uued teosed Eesti Rahvusmeeskoori kontserdil

24. novembril kell 19 toimub Tallinna Metodisti kirikus Eesti Rahvusmeeskoori kontsert „In manus tuas, Domine / Sinu kätte, Issand“. RAMi uue peadirigendi Mikk Üloja esimeses tervikkavas on esiettekandel tervelt kolm teost.

Vsevolod Pozdejevi autoriõhtud

Vsevolod Pozdejevi kaks autorikontserti pealkirjaga “Sulamit” toimuvad 23. novembril Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi Valges Saalis ja 26. novembril Tallinnas, Eesti Ajaloomuuseumis algusega kell 19. Kontsertidel tuleb esiettekandele helilooja neli uut teost. Muusikat esitavad sopran Pille Lill, pianist Eva Vorobjova ja autor.

Mirjam Tally muusika Hollandis ja Saksamaal ning CD esitluskontsert Rootsis

Sel nädalal toimuvad Hollandis ja Saksamaal kontserdid Mirjam Tally kammermuusikaga. Järgmisel nädalal ilmub firmalt Phono Suecia CD "Dedicated To", millele salvestatud ka Tally "Winter Island" viiulile, vioolala ja tšellole (2009). Plaadi esitluskontsert toimub 27. novembril Stockholmis.

Kultuuripealinnade viiuldajad esinesid ühiskontserdil

20. ja 21. oktoobril leidis Turu Kontserdimajas aset 2011. aasta Euroopa kultuuripealinnade – Tallinna ja Turu ühiskontsert, mis tuvustas suures osas eesti muusikat, esitati Arvo Pärdi ja Lepo Sumera teoseid, viiulisolistidena astusid üles Harry Traksmann ja Turu Filharmoonia viiulirühma kontsertmeister Juha-Pekka Vikman.

Risto Joost kontserdireisil Madalmaade Kammerkooriga

Sel sügisel Madalmaade Kammerkoori peadirigendi ametisse asunud Risto Joost viibib novembrikuus Hollandis, et koos kammerkooriga kanda kaheksas Hollandi linnas ette Sergei Rahmaninovi „Koguöine teenistus“.

Eesti heliloojate laulud Linnateatri näitlejate esituses

Sel nädalal on neljal õhtul võimalik osa saada kontserdist “Õnnelik õhtu”, kus astuvad üles Tallinna Linnateatri näitlejad koos Tallinna Kammerorkestriga, kes esitavad Olav Ehala, Valter Ojakääru, Uno Naissoo, Evald Vainu ja Edgar Arro laule.

Kontsert "Kuule mu palve häält" Pärt Uusbergi muusikaga

Nädalavahetusel saab Tallinnas ja Raplas kuulda kontserte Pärt Uusbergi muusikaga, kus esinevad kammerkoor Head Ööd, Vend, segakoor Huik, meeskoor Jõud ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli keelpilliorkester Pärt Uusbergi ja Kaspar Männi dirigeerimisel. Kontserdil, mis kujutab tervikuna hingedeaja mõtisklust, tuleb ettekandele muusika, mis valminud viimase pooleteise aasta jooksul, enamus teostest esiettekannetena.

Algab festival „Eesti klaver ja Euroopa“

Euroopa kultuuripealinn „Tallinn 2011” sündmuste raames peetakse Tallinnas 11.–18. novembrini klaverifestivali „Eesti klaver ja Euroopa”. Festival on pühendatud kolmele aastapävale: klaver - 300, Ferenc Liszt - 200, „Estonia” kontsertklaver – 60. Lisaks kontsertidele on festivali kavas ka konverents ja näitus eesti klaveritest ja eesti pianismi ajaloost.

Lauri Väinmaa 50

Selle aasta 2. augustil tähistas oma 50. sünnipäeva hinnatud pianist, pedagoog ja kontserdikorraldaja Lauri Väinmaa. Novembrikuus toimub selle sündmuse tähistamiseks kolm kontserti Pärnus, Tartus ja Tallinnas.

Eesti muusika festival Tokyos

10. novembril toimub Jaapanis Eesti muusikale pühendatud festival. Ühepäevase festivali programmi esimeses pooles leiab aset Takahiro Akiba ja Yuko Yoshioka klaveriõhtu ning uue CD “Urmas Sisask: Starry Sky Cycle” esitlus, teises pooles annab kontserdi Maarja-Liis Ilus koos Jaapani džässtrioga “Shina Makoto Trio”.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid novembris

Novembrikuus jätkub Eesti Interpreetide Liidu 10. hooaeg nelja kontserdiga Pärnus, Raplas ja Tallinnas. 8. ja 10. novembril on publikul võimalus külastada viiuldaja Arvo Leiburi ja pianist Mati Mikalai kontserte, 22. ja 24. novembril esineb Liis Viira harfil koos Tobiase Keelpillikvartetiga.

EMTA kompositsioonitudengite kontsert

Täna on võimalik osa saada Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni eriala üliõpilaste loomingu kontserdist. Alati populaarne kontsert esitleb värskeid mõtteid noortelt heliloojatelt nagu Einike Leppik, Kadri Laanes, Manus Olesk, Marianna Liik, Nikita Šiškov, Ann Kuut, Liina Kullerkupp ja Anne-Mai Edala.

Algab II Tallinna rahvusvaheline pianistide konkurss

9.–18. novembrini toimub II Tallinna rahvusvaheline pianistide konkurss. 2011. aasta Euroopa kultuuripealinna tulevad kokku noored klaverimängijad üle maailma, et kogemusi vahetada, võistelda ja pakkuda publikule kõrgetasemelist muusikaelamust. Konkurss toimub kolmes voorus, finalistid saavad võimaluse Mikk Murdvee dirigeerimisel soleerida Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees Estonia kontserdisaalis. Konkursi kohustusliku repertuaari hulka kuulub ka eesti klaverimuusika – neljakümne kahel osalejal tuleb esitada Mart Saare, Arvo Pärdi ja Lepo Sumera teoseid.

Vähi, Eespere ja Kaumanni uued teosed Hortus Musicuse kavas

8. novembril kell 19 tulevad Tallinna Niguliste kirikus esiettekandele kolme eesti helilooja uudisteosed: Peeter Vähi “Tõuseb valgus”, Tõnis Kaumanni “Stabat Mater” ja René Eespere “Sententiae veteres”. Vanamuusikaansambli Hortus Musicus kontsert on pühendatud 75. aasta juubelit tähistavale kunstnik Jüri Arrakule, kes on olnud inspiratsiooniallikaks paljudele teistele loomeinimestele.

Riho Maimets pälvis Karen Kieseri 2011 preemia

Karen Kieseri nimeline Kanada muusikaauhind antakse igal aastal Toronto Ülikooli poolt välja tudengile, kelle teose vastav žürii tunnistab eriti silmapaistvaks. Sel aastal pälvis preemia Riho Maimets oma teosega „iil“ kahele flöödile, tšellole ja klaverile.

TMKK 50. aastapäeva nädal

Alanud nädalal tähistab Tallinna Muusikakeskkool oma 50. aastapäeva hulga kontsertide ja muude pühendusüritustega. Juubelinädal algas sügisese galakontserdiga 6. novembril Estonia kontserdiaalis.

Voces Musicales esitab põhjamaist nüüdismuusikat

Kammerkoor Voces Musicales kutsub kuulama harukordset kava põhjamaise a cappella nüüdismuusikaga, mida juhatab koori uus peadirigent Kaspar Mänd. Kavas on Veljo Tormise, Einojuhani Rautavaara, Tõnu Kõrvitsa ja Bo Holteni looming.

Erkki-Sven Tüüri “Flamma” esiettekanne Austraalia Kammerorkestri turneel

5.–19. novembrini kõlab Erkki-Sven Tüüri teos “Flamma” maailmaesiettekandena seitsmel kontserdil Austraalias. Austraalia Kammerorkestri tellimusteost, mida iseloomustatakse kui clever and moving, esitatakse Richard Tognetti juhatusel seitsmel korral Austraalia erinevates linnades: Canberra, Melbourne, Perth, Sydney, ning Brisbane.

Rahvusooper Estonia festival „Ooper ja ballett südames“ Paides

6.–12. novembrini toimub Paides Rahvusooper Estonia festival „Ooper ja ballett südames“. Paide kultuurikeskuses tuuakse lavale operett „Silva“ ning suurejooneline balletiõhtu, lisaks toimuvad kammerkontserdid Järvamaa mõisates, lastele ja noortele on kavas mitmed hariduslikud projektid, on võimalik külastada kostüümilaata, Estonia 106. hooaega tutvustavat näitust ja palju muud. Festival toimub ühe osana Paide 720. sünnipäevale pühendatud pidustustest.

Arvo Pärdi autasustamine ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdid Eesti kultuurifestivalil Pariisis

Kolmapäeval, 2. novembril annab Prantsuse kultuuriminister Frédéric Mitterrand Pariisis Arvo Pärdile üle Prantsusmaa kõrgeima riikliku autasu, Auleegioni ordeni rüütlikraadi. 2. ja 4. novembril jätkub Eesti kultuuri festival "Estonie tonique" Pariisis kahe kontserdiga eesti muusikast.

Arvo Pärdi päevad Tšehhimaal

1.–11. novembrini toimuva Hradec Králové muusikafoorumi raames peetakse 2.–4. novembrini Arvo Pärdile pühendatud muusikapäevi, mis sisaldavad näitust, filmilinastust ja mitut kontserti.

Hingedepäeva kontserdiga lõpeb kirikumuusikasari „Viva oratorio!“

Hingedepäeval, 2. novembril toimub Tallinna Jaani kirikus sarja „Viva oratorio!“ lõppkontsert „Hingedepäev. In paradisum“, kus Vincent Persichetti Missa op. 84 ja John Taveneri „Ingli laulu“ kõrval kõlavad Pärt Uusbergi Taaveti laul nr. 121, „Viimane võimalus“ ja klaveripala „Paradiis“ autori esituses.

VII Hugo Lepnurme muusikapäevad Tartu Peetri kirikus

Täna algavad Eesti oreli- ja kirikumuusika suurkujule, Hugo Lepnurmele pühendatud muusikapäevad. Neli päeva kestev muusikasündmus sisaldab nelja kontserti ja Ines Maidre meistrikursust. Muusikapäevi korraldab Hugo Lepnurme Muusikaühing ja EELK Tartu Peetri kogudus.

Enn Vetemaa juubelikontsert

2. novembril kell 18 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Enn Vetemaa 75. aasta juubelile pühendatud kontsert. Esinevad Tallinna Kammerorkester Toomas Vavilovi dirigeerimisel ning solistid Aleksander Hännikäinen (oboe), Indrek Vau (trompet), klaveriduo Kaarel Peäske-Darja Roditšenka ja Tallinna Saksofonikvartett.

TTÜ Vilistlaste Naiskoor esitleb uut plaati

1. novembril esitleb Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaste Naiskoor oma vastvalminud heliplaati Helen Tobias-Duesbergi kooriloominguga. Plaadi esitluskontsert toimub 1. novembril kell 18.30 Mederi saalis.

Uus eesti muusika heliplaat ja esitluskontsert Londonis

Värskelt valminud ja Inglismaal välja antud CD „Estonian Music Now 2011“ esitleb Eesti erinevate muusikastiilide esindajate loomingut elektronmuusikast klassikani. Plaat on mõeldud eesti muusika tutvustamiseks rahvusvahelisel areenil ning plaadiprojekti on käivitanud Eesti saatkond Londonis.

Ivari Ilja ja Dmitri Hvorostovski kontserdid Londonis, Berliinis ja Venemaal

Oktoobrikuus andis pianist Ivari Ilja koos oma kauaaegse ansamblipartneri bariton Dmitri Hvorostovskiga kaks kontserti Londonis ja Berliinis, novembris ootavad ees ülesastumised Venemaal. Euroopas kõlasid duo esituses Fauré’, Tanejevi, Liszti ja Tšaikovski laulud, Venemaa kontserdiprogrammi kuuluvad Rahmaninovi, Tšaikovski, Wagneri ja Verdi vokaalteosed.

Pärnu Ooperi orkester esineb Eliisabeti kirikus

Pühapäeval, 30. oktoobril 2011 kell 14.00 esineb Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu Ooperi orkester. Kontserdil kõlab itaalia helilooja Giovanni Battista Pergolesi galantses stiilis Stabat Mater sopranile, aldile ja keelpilliorkestrile ning Andrus Kallastu kvartett „Võõras“ aastast 1989 autori seades keelpilliorkestrile.

Ants Üleoja ja Alo Ritsingu juubelikontserdid

75. sünnipäeva tähistavate koorijuhtide, legendaarsete laulupeodirigentide käe all laulavad Eesti Rahvusmeeskoor, Tartu Akadeemiline Meeskoor ja Inseneride Meeskoor. Kontserdil tuleb esiettekandele Kristo Matsoni “Sa hingad…” Andrus Kiviräha tekstile.

Tatjana Kozlova uus teos Stuttgartis

28. oktoobril tuleb Stuttgartis esiettekandele Tatjana Kozlova uus teos "Quip" ansamblile cross.art. Ansambli kontsert-performance „cross.art 400“ toimub 28. oktoobri õhtul kell 20 Stuttgarti avatud kunsti kojas Self Service.

Pianist Ralf Taali kontsert Peterburis

Täna, 27. septembril annab pianist Ralf Taal kontserdi Peterburi Jaani kirikus, esitades Ferenc Liszti „12 transtsendentset etüüdi”. Äsja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia pälvinud Taal on seda nõudlikku kava esitanud ka mitmel pool Eestis.

Rein Rannapi uus teos kontserdil ELiitkontserdid III

Klarnetist Toomas Vavilov ja Keelpillikvartett Prezioso toovad esiettekandele Rein Rannapi Kontserdi klarnetile ja keelpillikvartetile 27. oktoobril Tartus ja 3. novembril Tallinnas.

Tõnu Kõrvitsa "Tuulde lauldud" BBC Sümfooniaorkestri kavas

25. oktoobril tuleb Inglismaa esiettekandele Tõnu Kõrvitsa “Tuulde lauldud” BBC Sümfooniaorkestri stuudiokontserdil. Kõrvitsa orkestriteost juhatab Neeme Järvi. Kontsert toimub BBC Maida Vale Studios, selle otseülekanne leiab aset BBC Radio 3 programmis “Live Afternoon on 3”.

Mikk Murdvee dirigeerib Londonis

Täna, 25. oktoobril juhatab Mikk Murdvee Londonis Kuningliku Muusikakolledži (Royal College of Music) sümfooniaorkestrit. Queen Elizabeth Hallis toimuv kontsert kuulub terve aasta kestvasse sarja „Internal Dance: Inside the world of Béla Bartók“. Lisaks Bartóki teostele kantakse Murdvee juhatusel ette ka poola helilooja Karol Szymanowski Neljas sümfoonia.

Eesti kaasaegse muusika õhtu Moskvas

22. oktoobril kell 19 toimub Moskva konservatooriumi Rahmaninovi saalis eesti muusikale pühendatud kontsert, kus lisaks Arvo Pärdile tutvustatakse vene publiku jaoks ka vähem tuntud eesti heliloojaid. Kontsert kuulub sarja “Muinasjutuline rännak”, mille eestvedaja on pianist Aleksei Ljubimov.

Urmas Sisaski autorikontsert

22. oktoobril kell 18 toimub Kultuurikeskuses Lindakivi helilooja Urmas Sisaski autorikontsert. Kontsert kuulub Eesti Heliloojate Liidu ja linnaosavalitsuste koostöös sündinud sarja “Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale” ning Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi. Urmas Sisaski koori- ja popmuusikat esitavad Lea Liitmaa (laul), Maria Šugailo (sopran), Igor Jermakov (bajaan), Ansambel Karavan ja Euroopa Kultuuripealinna Segakoor Veronika Portsmuthi dirigeerimisel. Esiettekandele tuleb Villu Kanguri tekstile loodud “Koolide regilaul ja hümn”, op. 137.

Algab rahvusvaheline uue muusika festival NYYD ’11

Rahvusvaheline uue muusika festival NYYD ’11 toimub 20.–28. oktoobrini ja kannab alapealkirja „Tulevikusümfooniad“. Käesoleva festivali külalisheliloojad on šoti dirigent ja helilooja James MacMillan ja Kolmanda Viini koolkonna juhtfiguur, helilooja, dirigent ja chansonnier Heinz Karl Gruber.

Ilmunud on Erkki-Sven Tüüri uus CD “Ärkamine”

Plaadifirma Ondine andis oktoobris välja Erkki-Sven Tüüri autori-CD “Awakening/Ärkamine”. Plaadil on esmasalvestustena teosed “Ärkamine” (Awakening, 2011) segakoorile ja kammerorkestrile ning “Rändaja õhtulaul” (tekst: Ernst Enno) segakoorile a cappella, samuti rohkelt plaadistatud teos kammerorkestrile “Insula deserta” (1989).Esitajad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Sinfonietta Rīga dirigent Daniel Reussi juhatusel.

Tallinna Muusikakeskkooli noortekoor võidukas konkursil Inglismaal

Eile lõppenud Euroraadio koorikonkursil “Let the Peoples Sing” võitis laste-ja noortekooride kategoorias esikoha Tallinna Muusikakeskkooli noortekoor Ingrid Kõrvitsa dirigeerimisel.

Erkki-Sven Tüüri teosed Saksamaal ja Poolas

15. oktoobril tuleb Saksamaal Stuttgarti Matteuse kirikus ettekandele Erkki-Sven Tüüri „Reekviem“, 19. oktoobril esitab Britten Sinfonia James MacMillani juhatusel Poolas Varssavi Filharmoonia saalis Tüüri keelpilliorkesti lugude tsükli „Action.Passion.Illusion“.

Eesti kammermuusika Pariisis

14. oktoobril toimub Pariisis Eesti kultuurifestivalil „Estonie tonique“ kontsert eesti kammermuusikast. Kontserdipaigaks on Grand Salon des Invalides ja kontsert kannab pealkirja „Virmalised“ (Lumieres du nord: musique de chambre d’estonie). Kavaga eesti kammermuusikast astuvad üles Kirsti Kuusk (viiul), Klaarika Kuusk (klaver) ja Mark Drobinsky (tšello).

Kontsert „Põhjamaa meeleolud“ Pärnus

Pühapäeval, 16. septembril kell 14 toimub Pärnu Uue Kunsti Muuseumis järjekordne kontsert sarjast ABONEMENT 007. Kontserdil astuvad üles viiuldaja Leena Laas ja pianist Marju Riisikamp, kes toovad publikuni kava pealkirjaga „Põhjamaa meeleolud“. Pärast kontserti toimuvat vestlusringi juhib Kai Kallastu.

Algab Interpreetide Liidu festival

13.–16. oktoobrini toimub Tallinna erinevates kontserdisaalides Eesti Interpreetide Liidu festival. Esimest korda aset leidva festivali raames esinevad neljal õhtul eesti parimad interpreedid Mustpeade majas, Niguliste kirikus ja Estonia kontserdisaalis.

Tõnu Kõrvitsa uus teos 12 saksofonile Euroopa turneel

15. oktoobril tuleb Prantsusmaal, Poitiers'is esiettekandele Tõnu Kõrvitsa “Landscapes from a Night Train” Euroopa Saksofoniansambli esituses. Turnee jätkub Sloveenias, Austrias, Tšehhis ja Ungaris.

Lahkus klarnetist ja helilooja Aadu Regi

10. oktoobril 2011 lahkus 98 aasta vanuselt klarnetist ja helilooja Aadu Regi. Ärasaatmine toimub esmaspäeval, 17. oktoobril kell 13 Tartu Jaani kirikus.

Urmas Sisaski tsükli "Nüüdisaegne sodiaak" Eesti esiettekanne

Täna ja homme saab kuulda Eestis seni ette kandmata Urmas Sisaski tsüklit “Nüüdisaegne sodiaak” op. 81. Horoskoobist tuntud tähtkujudest inspireeritud teose esitavad Neeme Punder (flööt) ja Tiit Peterson (kitarr).

Organist Ines Maidre kontserdid Ameerikas

Ajavahemikus 25. september kuni 14. oktoober viibib organist Ines Maidre Ameerika Ühendriikides, et sealsetes ülikoolides ja kirikutes anda kuus soolokontserti ning viia läbi kaks meistrikursust. Mitmekülgsetes kontserdikavades kõlab Johann Sebastian Bachi, Dietrich Buxtehude, Johann Kaspar Kerlli, Ferenc Liszti, Guy Bovet’, Kurt Wiklanderi, Bjarne Sløgedali ja paljude teiste teoste kõrval ka eesti orelimuusika Peeter Süda, Alfred Karindi ja Edgar Arro sulest.

Ansambel U: kontsert New Yorgis Eesti kaasaegse kultuuri festivalil Bio Est

10. oktoobril annab Ansambel U: New Yorgi Skandinaavia majas kontserdi festivali “Bio Est” raames. Maailma esiettekandele tulevad kaks teost ameerika heliloojatelt: Bryan Christiani “Walk” (2011) ja Eugene Birmani “Red Desert” (2011). Lisaks esitatakse ka varasemaid Ansambel U:-le kirjutatud lugusid heliloojatelt nagu Tatjana Kozlova, Helena Tulve, Märt-Matis Lill ja Benjamin Broening. Ansambli teine kontsert USAs toimub 12. oktoobril kell North Carolina Duke’i Ülikoolis.

Eesti kultuurifestival "Estonie tonique" Pariisis

Täna algab Pariisis kaks kuud kestev Eesti kultuurifestival "Estonie tonique“. Tegemist on seni kõige ulatuslikuma kultuurikoostööprojektiga Eesti ja Prantsusmaa vahel. Festivali „Estonie tonique“ programmis osaleb enam kui 200 Eesti esinejat. Kokku toimub rohkem kui poolsada kultuurisündmust, enim on esindatud muusika.

Pianist Hando Nahkuri kontserdid Costa Ricas

1. ja 2. oktoobril toimusid Costa Ricas kontserdid „F. Liszt 200“, kus Cartago Sümfooniaorkestri ees soleeris pianist Hando Nahkur. Ferenc Liszti 200. sünniaastapäevale pühendatud kontsertidel tulid ettekandmisele helilooja Klaverikontsert nr. 2 ja „Surmatants“, dirigeeris Iván Arguedas.

Andrus Kallastu ja Mirjam Tally teosed Põhjamaade muusikapäevadel Islandil

6.-9. oktoobrini 2011 toimuvad Reykjavíkis Põhjamaade muusikapäevad. Festivali kontserdid toimuvad Reykjavíki hiljuti avatud uues Harpa kontserdimajas, kavas on rikkalik valik muusikat islandi, soome, rootsi, taani, norra ja eesti heliloojatelt.

Kontsert ”Margo Kõlar 50”

Helilooja juubelikontserdil 6. oktoobril Tallinna Mustpeade Majas kõlab läbilõige tema loomingust 1980ndatest tänaseni. Kõlari muusikat esitavad Tallinna Kammerorkester, dirigent Tõnu Kaljuste, vokaalansambel Heinavanker, löökpilliansambel PaukenfEst, gregooriuse ansambel Vox Clamantis, kammeransambel Resonabilis ja palju teisi külalisi.

Helena Tulve orkestriteose esiettekanne Müncheni Kammerorkestrilt

Sel nädalal annab Müncheni Kammerorkester Alexander Liebreichi juhatusel kolm kontserti Saksamaal ja Austrias, kus tuleb esiettekandele Helena Tulve “Hingamisveele” keelpillidele.

Pianist Tanel Joametsa kontserdireis Tartu sõpruslinnades ja mujal Skandinaavias

30. septembrist 22. oktoobrini viibib pianist Tanel Joamets kontserdireisil Soomes, Rootsis, Taanis, Norras ja Hollandis, mille raames annab ta kokku üksteist kontserti. Esitamisele tuleb kava, kus on kesksel kohal Eduard Tubina Klaverisonaat nr. 2 „Virmaliste sonaat“, lisaks kõlavad Sibeliuse ja Griegi palad, Rahmaninovi etüüd-pildid, Skrjabini poeem, etüüdid ning Sonaat nr. 2.

Kontsert "Eesti muusika kullafond I"

Eesti Kontserdi oktoobrikuu kavas on kaks kontserti pealkirjaga “Eesti muusika kullafond I”, kus kõlavad Eduard Tubina Klaverikvartett cis-moll (1930) ja Eduard Oja Klaverikvinett (1935). Esitajaks Eesti klassikalise muusikapärandi teenekas uurija ja tutvustaja, pianist Vardo Rumessen koos Peterburi kvartetiga.

Eesti Muusikanõukogu ja Kultuurkapital jagasid aastapreemiaid

Kümnendat aastat järjest tunnustas Eesti Muusikanõukogu preemiatega Eesti muusikuid, kelle tegevus on kaasa aidanud muusikavaldkonna arengule. Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapital jagas aastaauhindu silmapaistvatele muusikategelastele tänavu neljandat korda.

Sten Lassmann esitleb CD-d Heino Elleri klaverimuusikaga

1. oktoobril kell 16 esitleb Heino Elleri muusikapreemia laureaat, pianist Sten Lassmann Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis oma esimest heliplaati „Heino Elleri kogutud klaveriteosed I”. Plaadiesitlusel esitab Sten Lassmann valitud teoseid heliplaadi kavast ning tutvustab oma projekti avalikkusele.

Kontsert „Mozart Tallinnas“

Homme, 30. septembril toimub Estonia kontserdisaalis kontsert „Mozart Tallinnas“, kus Erkki-Sven Tüüri ja Wolfgang Amadeus Mozarti teoseid esitavad pianist Kalle Randalu, dirigent Christoph Poppen ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kontsert kuulub ERSO sarja „Meistriklass“.

Esiettekandele tuleb Märt-Matis Lille „Armastajad ja elupõletajad"

28. septembril tuleb Toompea muusikasalongis kontserdiagentuuri Corelli Music hooaja 2011/2012 avaüritusena esiettekandele Märt-Matis Lille Tallinna legendide aineline ilmalik müsteerium „Armastajad ja elupõletajad". Lavastuses teeb muusikat barokkansambel Corelli Consort, jutustaja rollis on Nero Urke (legendide tegelased, kummitused), libreto autor on Jan Kaus, lavastaja Taago Tubin, kunstnik Liisa Soolepp ja valguskunstnik Revo Koplus.

Mihkel Keremi “Divertimento” esiettekanne Mikk Murdvee juhatusel

29. septembril tuleb Soomes Joensuus esiettekandele viiuldaja ja helilooja Mihkel Keremi “Divertimento”. Uue teose esitavad Carelia Saalis Joensuu Linnaorkester ja dirigent Mikk Murdvee.

IV IMC Ülemaailmne Muusikafoorum Tallinnas

26. septembrist 1. oktoobrini 2011 toimub Tallinnas IV IMC Ülemaailmne Muusikafoorum “Muusika ja sotsiaalsed muutused”. Muusikafoorumi üks olulisemaid eesmärke on aidata kaasa muusika vabale õitsengule maailmas ning foorumil saavad kokku külalised Aasiast, Aafrikast, Okeaaniast, Euroopast, Araabia riikidest ning Ameerikast.

Aaro Pertmanni vokaaltsükli esiettekanne

28. septembril kell 19 tuleb Paide raekojas esiettekandele Aaro Pertmanni laulutsükkel sopranile ja keelpillikvartetile “Viis luuletust Josef Knechti üliõpilaspõlvest” (2009/2010). Helilooja kodulinna Paide 720. sünnipäevale pühendatud kammerkontserdil esitavad teose sopran Pille Lill ja keelpillikvartett “Prezioso”. Teose tekst pärineb Hermann Hesse romaanist “Klaaspärlimäng”.

Tõnu Kõrvitsa “Safra” Venemaa esiettekanne

26. septembril toimub Tõnu Kõrvitsa “Safra” Venemaa esiettekanne 10. rahvusvahelisel muusikafestivalil “Aastaajad” Moskvas. Tulest ja põlemisest inspireeritud teose esitavad Mihkel Poll (klaver) ja muusikasündmuse korraldaja Moskva Kammerorkester “Aastaajad” oma peadirigendi Vladislav Bulahhovi juhatusel.

Erkki-Sven Tüüri autorikontsert

27. septembril kell 19 toimub Tallinnas Rotermanni soolalaos Erkki-Sven Tüüri autorikontsert, mis kuulub Eesti Heliloojate Liidu ja linnaosavalitsuste koostöös sündinud sarja “Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale”. Eesti esiettekandele tuleb “Sünergia” viiulile ja tšellole (2010). Lisaks kuuleb 1996. aasta teost “Symbiosis” viiulile ja kontrabassile ning kooriteoseid “Salve Regina” meeskoorile ja vanamuusikaansamblile (2005) ja “Psalmoodia” segakoorile ja vanamuusikaansamblile (1993/2005).

Muusikasõprade Seltsi neljas kontserdihooaeg

Muusikasõprade Seltsi näol on tegemist ühendusega, mis korraldab igal aastal enam kui 100 kammermuusika kontserti, kus esinevad eesti tippinterpreedid. Alanud hooajal on võimalik minna kuulama mitmeid põnevaid kontserdisarju erinevates eesti kontserdipaikades. Muusikasõprade Seltsi kunstiline juht on pianist Diana Liiv.

Kontsert „Tantsud prepareeritud klaveritel“

Homme, 20. septembril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis kontsert „Tantsud prepareeritud klaveritel“, kus põneva kavaga astuvad publiku ette pianistid Kadri-Ann Sumera ja Hanna Heinmaa. Kaastegevad kunstnikud Sigrid Viir ja Toomas Thetloff.

Kammerkoori Collegium Musicale suur edu Arezzos

Kammerkoor Collegium Musicale saavutas laupäeval Itaalias lõppenud rahvusvahelisel kõrgetasemelisel koorifestivalil “Polifonico 2011” Grand Prix voorus teise koha, jäädes tasavägises võistluses alla Jaapani koorile Vox Gaudiosa, mille dirigent on Ko Matsushita. Ühtlasi saavutas kammerkoor Collegium Musicale kahes kategoorias esikoha ja eripreemia kaasaegse muusika vooru eest.

Rahvusvaheline õigeusu vaimuliku muusika festival CREDO

Pikaaegsete traditsioonidega festival pakub Tallinnas, Pärnus, Keilas ja Jõhvis põnevat kava. Festivali avab Dmitri Harchenko lavastatud müsteerium “Jumalaema palve”, kontserte annavad Rimski-Korsakovi nimeline Sankt-Peterburgi Riikliku Konservatooriumi Koor, Kostroma Oblasti Riiklik Filharmoonia Kammerkoor, Pariisi Neeva Vaga Suurvürsti Aleksandri Peakiriku Koor jt.

IV Viljandi kitarrifestival 13.–18. septembrini 2011

Neljas Viljandi kitarrifestival leiab aset 13.–18. septembrini, kontserdid toimuvad Viljandis ja Tallinnas, külalisesinejatest annavad festivalil kontserte John Stowell (USA), Stian Westerhus (NOR), Risto Toppola (FIN), Paolo Angeli (ITA), samuti astuvad üles Eesti põnevaimad kitarrimängijad ja muusikakollektiivid: Laur Joamets Trio, Margus Kappel, Lembit Saarsalu Trio ja Weekend Guitar Trio.

Ilmunud on topeltplaat Villem Kapi ooperiga “Lembitu”

17. septembril jõuab müügile CD-komplekt Villem Kapi ooperi „Lembitu“ salvestusega, mille andis välja Rahvusooper Estonia koostöös Estonian Record Productionsiga. 1966. aastast pärit salvestuse helirestauraator on Jüri Kruus. Ooperi nimiosa laulab salvestusel Tiit Kuusik, teistes osades Georg Ots, Teo Maiste, Aino Külvand jt. Estonia solistide, koori ja orkestri ees seisis dirigent Kirill Raudsepp.

Ilmus Mirjam Tally autoriplaat Eclipse

CD-l on Rootsis elava eesti helilooja värskeim orkestrimuusika, esitajateks eesti ja rootsi orkestrid.

Pärnu Linnaorkestri kontserdid “Anti Marguste 80”

Orkestri hooaja avakontsert teeb kummarduse augustis väärikat juubelit tähistanud heliloojale, kes oma loomingus on põhiliselt lähtunud regilaulust ning ilmestanud oma teoseid omalaadse huumoriga. Kontserdil “Antimees – Anti Marguste 80” esitavad Marguste muusikat koos Pärnu Linnaorkestriga Eesti Rahvusmeekoor, Piret Aidulo (orel) ja Raivo Tafenau (saksofon), juhatavad Jüri Alperten ja Ants Soots.

Maailma esiettekandel Arvo Pärdi teoste uued versioonid

Eelmise nädala lõpus kõlasid esiettekannete kontserdil Itaalia ühendamise 150. aastapäeva puhul festivalil SettembreMusica Arvo Pärdi teoste uusversioonid. Esitajateks Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI (Itaalia raadio RAI rahvuslik sümfooniaorkester) ja Torino Vocalensemble dirigent Tito Ceccherini juhatusel.

Käimas on VII Tallinna Kammermuusika Festival

11.–25. septembrini leiab aset VII Tallinna Kammermuusika Festival, mille raames toimub 13 kontserti erinevates Tallinna kontserdisaalides ja kirikutes. Laiahaardeline festivaliprogramm pakub sel aastal publikule võimaluse kuulata Henry Purcelli barokkooperit „Dido ja Aeneas“, silmapaistvaid soliste Eestist ja välismaalt ning mitmesuguseid kammerkoosseise.

Tiit Kuusik 100

11. septembril 2011 möödus 100 aastat Eesti kõigi aegade ühe silmapaistvaima baritoni Tiit Kuusiku sünnist. 17. septembril kell 19 toimub Rahvusooperis Estonia Tiit Kuusikule pühendatud ooperigala. Rahvusooper Estonia solistide, koori ja orkestri esituses tulevad ettekandele katkendid Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi ja Richard Wagneri ooperitest. Gala külalisesinejaks on paljudel maailma ooperilavadel tuntud bass Ain Anger. Dirigeerib Arvo Volmer, lavastaja on Arne Mikk.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor 30

9.–12. septembrini toimuvad Eesti Filharmoonia Kammerkoori hooaja avakontserdid, mis sel korral mööduvad kollektiivi 30. aasta juubeli tähe all. Daniel Reussi juhatusel kõlavad Arvo Pärdi “2 slaavi psalmi”, Galina Grigorjeva “Nox vitae” (tekst Innokenti Annenski) ja Rudolf Tobiase “Väike Suurreede motett” ja “Vivit!”, samuti Alfred Schnittke ja Johannes Brahmsi muusika. Pärdi “Es sang vor langen Jahren” (tekst Clemens von Brentano) esitavad Iris Oja (alt), Harry Traksmann (viiul) ja Arvo Haasma (vioola).

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid septembris

Uuel hooaja toob Interpreetide Liit kuulajateni palju põnevaid kontserte nii Tallinnas kui ka mujal Eestis. Suurimaks muutuseks võib pidada, et traditsioonilise Kadrioru lossi asemel hakkavad pealinna kontserdid edaspidi toimuma peamiselt Mustpeade majas. Kuid mitte ainult, publikul on võimalik eesti tippinterpreete minna kuulama ka Vanalinna Muusikamajja, Estonia kontserdisaali ja Niguliste kirikusse.

Tallinn Jazz Weekend

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluv Tallinn Jazz Weekend on eesti jazzmuusika showcase festival, mille raames astub 23.–24. septembrini Von Krahli teatris kahel laval üles 14 ansamblit: UMA, Tanel Ruben Quintet, Kadri Voorand Group, Tuule Kann–Jaak Sooäär, Villu Veski “Innovative Life”, Andres Mustonen Crossover Quartet, Peedu Kass 005, Hedvig Hanson Group, Heavy Beauty, Weekend Guitar Trio, VindPower, Ingrid Lukas, Tom-Tomm Kvintett ja State of Zoe.

Riho Maimetsa teos "My Beloved" Floridas

7. septembril kell 20 kõlab noore eesti helilooja Riho Maimetsa teos "My Beloved" metsasarvemängija Corey Kleini magistrikontserdil Miami Ülikooli Clarke Hallis, klaveril saadab Paul Schwartz.

Esilinastub film Olav Rootsist

7. septembril esilinastub Katrin Lauri dokumentaalfilm Olav Rootsist pealkirjaga “Roots, sada aastat sõda ja muusikat”. Filmis otsivad oma juuri ja mõtet Olav Rootsi pojapojad Julian ja Nicholas Roots Miamist, kes pole oma vanaisa kunagi kohanud.

Algab festival "Plektrum"

Festival "Plektrum" kestab 8.-18. septembrini Tallinnas ning festivali kavas on suur valik erinevaid üritusi: kontserdid, näitused, meistriklassid, workshopid ning filmi- ja klubiõhtud.

Mirjam Tally autorikontsert Rootsi raadio eestris

Esmaspäeval, 5. septembril kell 22.30 on Rootsi raadio P2 eetris Gotlandil toimunud Mirjam Tally autorikontserdi salvestus. 27. juulil kõlas Visby toomkirikus läbilõige helilooja kammermuusikast. Kontserdiülekandele lisandub intervjuu heliloojaga.

Eesti Muusika Infokeskus avas uue kodulehe ja elektroonilise Noodipoe

2. septembril avas Eesti Muusika Infokeskus aadressil www.emic.ee uue, värskendatud veebilehe. Võttes arvesse positiivseid vastukajasid, on rekonstrueerimise käigus säilitatud eelmise kodulehe informatsioon ja üldstruktuur, tehes sisulisi täiendusi ja lisades hulgaliselt uusi infoplokke. Uuelt kodulehelt võib leida EMIKi tegevuse regulaarseid kajastusi, muusikasündmuste kalendri, üksikasjalisi juhiseid nii Eesti kui ka välisriikide muusikahuvilistele huvipakkuva teose või helisalvestuse leidmise ja omandamise kohta, ja teisi uusi rubriike.

Eesti Muusika Infokeskus alustas koostööd Netiraadioga

23. augustil sõlmis Eesti Muusika Infokeskus koostöölepingu Eesti Muusika Eksport MTÜ-ga, mis koos Eesti Autorite Ühinguga haldab eesti muusikale pühendatud Netiraadiot. Koostöö eesmärgiks on tõhusamalt ja komplekssemalt tutvustada eesti klassikalist ja nüüdismuusika Eestis ja kogu maailmas.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri avakontsert

Täna, 2. septembril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 85. juubelihooaja avakontsert. Orkestri kunstilise juhi Neeme Järvi juhatusel kõlavad Villem Kapi „Põhjarannik“ (1958, kaastegev Eesti Rahvusmeeskoor), Robert Schumanni Sümfoonia nr. 3 ja Richard Straussi sümfooniline poeem „Don Quijote“, kus soleerivad Aleksandr Zemtsov vioolal ja Jan-Erik Gustafsson tšellol.

Pärdi päevad

Nargenfestival esitleb nädala jooksul kolme Arvo Pärdile pühendatud muusikasündmust, nende hulgas kontserti, mil esimest korda maailmas kantakse ühel kontserdil ette Arvo Pärdi kõik sümfooniad.

Eesti muusika ja muusikud Läänemere festivalil Rootsis

27. augustil annavad Rootsis Läänemere festivali avakontserdi Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Raadio Koor, Eesti Rahvusmeeskoor ja Leedu tütarlastekoor Liepaites Tõnu Kaljuste juhatusel. Stockholmi Berwaldhallenis tuleb ettekandele Arvo Pärdi “In principio” (2003) segakoorile ja sümfooniaorkestrile ja Veljo Tormise “Kolm mul oli kaunist sõna”. Lisaks on kavas ka Pēteris Vasksi, Ludwig van Beethoveni ja Mikalojus Konstantinas Čiurlionise muusika.

Festival „Tallinna Tornid“ 25.–27. augustini Tallinnas

Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 ja Corelli Music esitlevad uut kontserdisarja, milles kontserdipaikadena on kasutusel Tallinna uuemad ja vanemad tornid nagu Radisson Blu hotell, SEB Panga peamaja, Pikk Hermann, Paks Margareeta, Kiek in de Kök jm.

Kaks uut CD-d Estonian Record Productionsilt

23. augustil annab Estonian Record Productions välja uusversiooni Arvo Pärdi singelplaadist "Vater unser" ja ansambli Hortus Musicus CD "Early Music of 3rd Millenium".

Peeter Vähi oratooriumi “Peuangelion kata Marihamm” (Maarja Magdaleena Evangeelium) esiettekanne

19. augustil tuleb Riia Peetri kirikus rahvusvahelisel vaimuliku muusika festivalil esiettekandele Peeter Vähi oratoorium “Peuangelion kata Marihamm” (Maarja Magdaleena Evangeelium). Segakoori Latvija ja festivali ühistellimus on ligi tund kestev 7-osaline suurteos.

Algab Birgitta Festival

Birgitta Festival toimub oma traditsioonilises toimumiskohas – Pirita kloostri varemetes 13.–21. augustini. Tänavusel festivalil astuvad etendustega üles Moskva ooperiteater Helikon, Vene Rahvusballett, indiaani kultuuri vahendav Copper Maker Dancers, show-vokaalgrupp Voca People jt.

Erkki-Sven Tüüri keelpillitsükkel tuuril Austraalias

9.–20. augustini mängitakse Erkki-Sven Tüüri keelpillitsüklit “Action.Passion.Illusion” kümnel kontserdil Austraalias.

Organist Ines Maidre kontserdid Soomes, Hollandis ja Saksamaal

Ajavahemikus 9.–21. august annab organist Ines Maidre Soomes, Hollandis ja Saksamaal neli kontserti. Mitmekesistes kontserdikavades, kus kõlavad näiteks Johann Sebastian Bachi, Dietrich Buxtehude, Ferenc Liszti, Guy Bovet’, Kurt Wiklanderi, Egil Hovlandi teosed, on olulisel kohal ka eesti orelimuusika – esitamisele tulevad Edgar Arro „Basso ostinato“(1964) ja kolm Eesti rahvaviisi, Peeter Süda Prelüüd ja fuuga g-moll (1914/1920) ning Alfred Karindi „Berceuse“.

Riho Maimets pälvis festivali „highSCORE 2011“ helilooja-preemia

8.–16. juulini 2011 Itaalias Pavias toimunud festivalil „highSCORE“ tuli ettekandele noore kanada-eesti helilooja Riho Maimetsa kolm teost: „Sanctus“ keelpillikvartetile (maailmaesiettekanne, esit. Quartetto Indaco), „My Beloved“ metsasarvele ja klaverile (maailmaesiettekanne, esit. Corey Klein ja Ethan Braun) ja „Aftermath“ kitarrile (esit. Omar Fassa). Lisaks tunnustati tema loomingut festivali helilooja-preemiaga.

Kontsert-etendus “Pariisi linnas Londonis”

4.–7. augustini etendub Veljo Tormise “Külavahelaulud” tema kodupaigas, Kuusalu vallas Kõrveaia talu õuel. Teose esitavad Noorte Segakoor Vox Populi ning noored näitlejad Sandra Üksküla-Uusberg, Marta Laan, Jekaterina Nikolajeva, Mikk Jürjens, Kristjan Üksküla, Lauri Kaldoja, Kaspar Velberg, Reigo Tamm, Mariana Silm ja Janeli Puusaag. Anne Türnpu ja Eva Klemetsi lavastatud öise kontsert-etenduse dirigent on Janne Fridolin.

Anti Marguste 80 – ooperiõhtu “Monoloogid”

5. augustil tähistab oma 80. sünnipäeva helilooja Anti Marguste. Helilooja sünnipäeval toob Nargen Opera esmaskordselt lavale tema kolm mini mono-ooperit: “Andrese monoloogid” Anton Hansen Tammsaare tekstile, “Tiina monoloogid” August Kitzbergi tekstile ning “Arno monoloogid” Oskar Lutsu tekstile.

ETV tütarlastekoor ja Aarne Saluveer Argentiinas

3.–10. augustini toimub Puerto Madrynis (Argentiina) IX Maailma Koorimuusika Sümpoosion, kuhu esimese eesti koorina on osalema kutsutud ETV tütarlastekoor ja dirigent Aarne Saluveer, kes ühtlasi viib läbi ka ühe neljast sümpoosionil toimuvast meistrikursusest.

Jaapani pianist Takahiro Akiba mängib Tallinna Raekojas eesti muusikat

26. juulil esineb Tallinna Raekojas Jaapani pianist Takahiro Akiba. J.S. Bachi, S. Rahmaninovi ja jaapani helilooja Sonomi teoste kõrval on külalise kavas ka eesti klaverimuusika: Eduard Tubina „Ballaadi Mart Saare teemale“ (1945) ja Tõnu Kõrvitsa „Talve tee“(2004).

Muusikasündmused juulis

Valik muusikasündmusi Eestis ja eesti muusikutelt välismaal.

Tallinn Sinfonietta kontserdireis Itaalias

15.–18. juulini viibib kammerorkester Tallinn Sinfonietta koos dirigent Andres Mustoneniga Itaalias, et anda neli kontserti, sealhulgas esinetakse sellistel festivalidel nagu Ravello, Mittelfest ja Emilia Romagna.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor astub Prantsusmaal üles kahes ooperis

Juulis on Eesti Filharmoonia Kammerkooril taas kord võimalus osaleda kahes erinevas ooperiprojektis koos tunnustatud ooperilauljate, dirigentide ning lavastajatega. Aix-en-Provence’is tulevad ettekandele Giuseppe Verdi „Traviata“ ja Wolfgang Amadeus Mozarti „Tiituse halastus“. Mõlemad ooperid etenduvad Aix-en-Provence’i festivali raames Theatre de l’Archeveche’is.

Neeme Järvi ja ERSO kontsert „Ilm ja maa“

XI noorte laulu- ja tantsupeo “Maa ja ilm” eelõhtul, 30. juunil kell 19 leiab Nokia Kontserdimajas aset kontsert „Ilm ja maa“, kus laval on Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, peadirigent Neeme Järvi, Eesti Rahvusmeeskoor ja 13-aastane imelapse staatust kandev pianist Tengku Ahmad Irfan Malaisiast.

XI Noorte Laulu- ja tantsupidu „Maa ja ilm“

1.–3. juulini toimub Tallinnas Noorte Laulu- ja Tantsupidu pealkirjaga „Maa ja ilm“. See on otsimise ja leidmise lugu, mis jutustab sellest, kuidas suurt ilma igatsedes leiad oma väikese maa. Esmakordselt toimub nii laulu- kui tantsupidu ühes ja samas kohas – Lauluväljakul.

Pille Lille Muusikute Toetusfondi kontserdid juunis ja juulis

Pille Lille Muusikute Toetusfondi organiseerimisel leiavad suvekuudel aset mitmed huvitavad kontserdid. Jätkuvad ka traditsioonilised kontserdisarjad "Hingemuusika" ja "Noorte Meistrite Akadeemia".

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid suvekuudel

Suvekuudel jätkub Eesti Interpreetide Liidu kontserdisari „Eliitkontserdid“. Kokku toimub Tallinnas, Pärnus, Haapsalus, Narvas ja Saaremaal kaheksa kontserti.

Tauno Aintsi oratooriumi esiettekanne Gaudeamusel

26. juunil tuleb Tauno Aintsi „Loomiselugu“ esiettekandele Vilniuses Balti üliõpilaste tantsu- ja laulupeol Gaudeamus. „Loomiselugu“ (2009) on lavastatud oratoorium mees-, nais- ja segakoorile, ansamblile ja puhkpilliorkestrile, mille libreto autor on Anzori Barkalaja, lavastajad Indrek Sammul ja Jaanus Randma, dirigeerib Raul Talmar.

Rahvusvaheline käsikellamuusika festival „Bells Art“

25.–29. juunini toimub Tallinnas rahvusvaheline käsikellamuusika festival „Bells Art“, mille tähtsündmuseks on 26. juunil kell 14 Raekoja platsil esiettekandele tulev Peeter Vähi „Pronksipeegeldused“ käsikelladele ja tornikelladele, esitajaks Arsise Kellade Ansamblid ja Tartu Kellade Ansambel.

Avatakse Eduard Tubina Muuseum

18. juunil kell 14 avatakse renoveeritud Alatskivi lossis Eduard Tubina Muuseum. Eesti Teatri-ja Muusikamuuseumi koostatud püsiekspositsioon eesti muusika klassiku elust ja loomingust tutvustab Tubina õpingukaaslasi, annab ülevaateid tema muusikast. Välja on pandud tema isiklikud esemed, käsikirjad, raamatud, salvestused Tubina muusikaga, helilooja enda tehtud filmid ja fotod.

Ilmunud on Arvo Pärdi unikaalne singelplaat „Vater unser“

Estonian Record Productions koostöös Rahvusvahelise Arvo Pärdi Keskusega annab täna välja Arvo Pärdi singelplaadi „Vater unser“. Komplekti kuulub ka koopia „Vater unseri“ käsikirjast. CD on mõeldud kingituseks Rooma paavst Benedictus XVI-le tema preestrikspühitsemise 60. aastapäeval.

Algab Suure-Jaani Muusikafestival

17.–23. juunini toimub Suure-Jaani Muusikafestival. Heliloojatele Kappidele (Artur, Villem, Eugen) pühendatud suvine muusikasündmus leiab aset juba 14. korda ning pakub lisaks Kappide loomingule teoseid paljudelt teistelt eesti heliloojatelt, maailma muusikaklassikast, aga ka kaasaegsemast loomingust.

Esietendub Urmas Sisaski kooriooper „Labürint ehk Eestimaa Pühakud“

15. juunil kell 19 tuleb Tallinna Jaani kirikus ettekandele Urmas Sisaski kooriooper „Labürint ehk Eestimaa Pühakud“ op. 129 Ilja Nikiforovi libretole (tõlkinud Loone Ots).

Kozlova ja Sosnitski rostrumil edukad

Reedel Viinis lõppenud rahvusvahelisel heliloojate rostrumil pälvisid Eesti heliloojad tunnustust: Tatjana Kozlova "Disintegration Chain" kammeransamblile ja heliobjektidele valiti põhikategoorias kümne parima teose hulka. Sven Sosnitski elektroakustiline teos "Solara" saavutas kolmanda koha alla 30-aastaste heliloojate kategoorias.

Timo Steineri uudisooper „2 pead“

10. juunil esietendub Nargen Festivali raames uus eesti ooper – Timo Steineri „2 pead“. Maarja Kangro libretole kirjutatud ooperi lavastaja on Mart Koldits, kunstnik Pille Jänes ja koreograaf Renate Valme. Nelja tegelasega lavatükis laulavad peaosi Juuli Lill, Oliver Kuusik, René Soom ja Olari Viikholm. Tõnu Kaljuste juhatusel on kaastegevad Nargenfestivali koor ning ERSO.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tamperes

10. juunil astub Eesti Filharmoonia Kammerkoor Daniel Reussi juhatusel üles Tampere Vokaalmuusika Festivalil. Kontsert toimub Tampere katedraalis algusega kell 20, kavas Pärt, Grigorjeva, Tüür, Kreek ja Sibelius.

Tatjana Kozlova ja Sven Sosnitski teosed Rostrumil

Tänavusel rahvusvahelisel heliloojate rostrumil esindavad Eestit Sven Sosnitski ja Tatjana Kozlova teosed. Üks tähtsamaid nüüdismuusika foorumeid toimuv tänavu 7.–10. juunini Viinis. Rahvusvahelise Muusikanõukogu ja Austria Raadio korraldataval üritusel osaleb sel aastal 28 raadiojaama kogu maailmast. Tulemused selguvad 10. juuni õhtuks, rostrumi žüriisse kuulub ka Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder.

Erkki-Sven Tüüri „Conversio“ ettekanded Kanadas ja Suurbritannias

Sel nädalal jõuab Erkki-Sven Tüüri kammerteos „Conversio“ Kanada ja Suurbritannia muusikafestivalide lavadele. 1994. aastal loodud minimalistlikku pala viiulile ja klaverile on kolmele plaadile jõudnud sagedasti esitatud teos.

Kontserdid „Viva Sevilla“

Juunis toimub kolmel korral kontsert pealkirjaga „Viva Sevilla“, kus üles astuvad sopran Maren Ülevain, kitarril Daniel Julle ja cajónil Silver Ulvik. Ettekandele tuleb Manuel de Falla ja Frederico Garcia Lorca muusika.

Valik muusikasündmusi Tallinna Vanalinna Päevadel

28. maist kuni 5. juunini toimuvad traditsioonilised Tallinna Vanalinna Päevad, mis sel aastal leiavad aset juba XXX korda. Vanalinna päevade programmi mahub mitmeid huvitavaid kontserte erinevatelt interpreetidelt ja kollektiividelt, lisaks ooperietendus ning esmaettekandes kõlab Erki Meisteri uudisteos.

X Eesti Heliloojate Festival

2.–5. juunini Tartus aset leidev Eesti Heliloojate Festival pakub värsket eesti muusikat kuuel kontserdil Tartu Jaani kirikus ja mõtteainet rahvusvahelise tuntusega eesti heliloojate loomingust õpitubades.

Eesti Muusika Infokeskus sai Eesti Kultuuri Koja liikmeks

Et kursis olla loomemajanduse arengu ja mõttesuundadega Eestis ning koordineerida ka Eesti Muusika Infokeskuse tööd kultuurimaastikul toimuvaid muutusi tunnetades ja arvesse võttes, astus Eesti Muusika Infokeskus maikuus Eesti Kultuuri Koja liikmeks. Ühinemisele Kultuurikojaga eelnes EMIKi direktori Evi Arujärve osavõtt 27. aprillil Okasroosikese lossis toimunud Kultuurikoja kultuuriekspordi töörühma II kohtumisest.

Jaan Räätsa kammerteos Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontserdil

27. mail kell 19 lõpetab oma hooaja Tallinna Metodisti kirkus Tallinna Filharmoonia. Kontserdil, kus esineb Tallinna Kammerorkester vene dirigendi Stanisalv Kotšanovski juhatusel, kõlab mh Jaan Räätsa "Nonett" op. 29.

Erkki-Sven Tüüri „Ärkamine“ Berliinis

26. mail kõlab Saksamaa esiettekandes Erkki-Sven Tüüri „Ärkamine“ (2011) segakoorile ja sümfooniaorkestrile. Teose kannab Berliini Filharmoonia Kammersaalis kell 20 ette Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos Deutches Kammerochester Berliniga Daniel Reussi juhatusel.

Tauno Aintsi muusikaga kontsert-etendus "Limpa"

25. mail kell 18 toimub Haabersti Vaba Aja Keskuses Tauno Aintsi muusikaga kontsert-etendus "Limpa". Andrus Kiviräha raamatu "Limpa ja mereröövlid" järgi on etenduse lavastanud Andres Dvinjaninov, laulutekstide autor on Urmas Lennuk.

Eesti heliloojate esiettekanded festivalil “Sounds New”

20.–29. maini toimub Canterburys uue muusika festival “Sounds New”, mille seekordseks pealkirjaks on “Baltic +” ning peakülaliseks Arvo Pärt. Kontserdi annab meie kaasaegse muusika ansambel U:, kollektiivilt CoMA kõlavad esiettekannetena Tatjana Kozlova, Malle Maltise ja Timo Steineri uudisteosed.

Aare Kruusimäe „Eluringi“ esiettekanne

Aare Kruusimäe uudisteos „Eluring“ (2010) kõlab pühapäeval Eesti Rahvusraamatukogu naiskoori 20. sünnipäeva kontserdil Mustpeade majas.

Mihkel Poll astub üles koos Oulu Sinfoniaga

19. mail soleerib Soomes Oulu Sinfonia ees pianist Mihkel Poll. Kavas on Pjotr Tšaikovski Klaverikontsert nr. 1 b-moll op. 23 ja Sergei Prokofjevi orkestrisüit balletist „Romeo ja Julia“.

Türi Kevadfestival

12. kuni 15. maini toimub viies Türi Kevadfestival. Loodustemaatiline muusikafestival on sel aastal keskendunud tähistaevale ja universumile – ettekandele tulevad tähistaevast inspireeritud teosed, avatakse astronoomiateemaline fotonäitus, toimuvad erinevad loengud universumist, kosmoseteemaline animafilmi töötuba, tähistaevavaatlused, muuseumide külastus ja palju muud.

Tõnu Kõrvitsal uus teos naiskoorile

Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori kevadkontserdil tuleb esmaettekandele Tõnu Kõrvitsa “Laulud laulude laulust”. Neljaosaline teos põhineb Saalomoni ülemlaulu tekstil Vello Salo tõlkes.

Erkki-Sven Tüüri uudisteos Paavo Järvi juhatusel Ameerikas

Mais tuleb Cincinnatis esiettekandele maailmas ühe enim mängitud eesti helilooja Erkki-Sven Tüüri uus orkestriteos – „Fireflower“. Selle esitab Cincinnati Sümfooniaorkester oma kunstilise juhi ja peadirigendi Paavo Järvi juhatusel Cincinnati Music Hallis 13. ja 14. mail kell 20.

Hooaja lõppkontserdid

Maikuu jooksul toimuvad erinevates eesti linnades nii Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Eesti Kontserdi kui ka Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontserdid.

Mirjam Tally orkestriteose „Eclipse“ esiettekanne Rootsis

12. mail toimub Uppsalas Mirjam Tally orkestriteose “Eclipse” (“Varjutus”) esiettekanne. Uppsala Kammerorkestri tellimusel kirjutatud 15-minutiline teos kujutab endast looduspiltide seeriat: varahommik enne päikesetõusu, linnu- ja loomahääled džunglis, järjest enam ilmuma hakkav päikesevalgus kulmineerub teose lõpuks päikesetõusuks.

Pille Lille Muusikute Toetusfondi kontserdid maikuus

Mais jätkuvad Pille Lille Muusikute Toetusfondi kontserdisarjad „Meistrite Akadeemia“, „Hingemuusika“, „Noorte Meistrite Akadeemia“ ning kontserdid restoranis C’est La Vie.

Tallinn Sinfonietta Amsterdami Concertgebouws

8. mail esineb Tallinn Sinfonietta Andres Mustoneni juhatusel Amsterdami Concertgebouws. Hommikukontsert algab kontserdimaja suures saalis kell 11 ja kannab pealkirja “Muretu pühapäev Mozarti ja Beethoveniga”.

Kalev Kuljus soleerib Mikk Murdvee juhatusel Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees

6. mail kell 19 soleerib Estonia kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees Põhja-Saksa Raadio Sümfooniaorkestri oboerühma kontsertmeister Kalev Kuljus. Orkestrit juhatab Mikk Murdvee, kelle edukas debüütkontsert ERSOga toimus möödunud hooaja märtsis.

Eino Tambergi „Concerto grosso“ New Yorgi Merkin Concert Hallis

7. mail toimub New Yorgis Ensemble du Monde’i kontsert „Tangos and Tamberg“, kus tuleb ettekandele Eino Tambergi „Concerto grosso“, op. 5 (1956). Kontsert on pühendatud hiljuti lahkunud helilooja mälestusele.

Marko Martini sooloõhtu Tallinnas

Eesti Interpreetide Liidu korraldatud sarja „Eliitkontserdid“ raames esineb 5. mail kell 19 Estonia kontserdisaalis soolokontserdiga Marko Martin.

Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdid täna ja homme

Põhjamaade Sümfooniaorkester esitleb sarja pealkirjaga "Kohtumispaik Tallinn” kontserdiga “WoW”. Kavas on Eino Tambergi “Avafanfaarid” op. 112 (1975/2001) ja Esa-Pekka Saloneni "Wing on Wing" Eesti esiettekanne.

„Baltimaade muusika festivali“ kontserdid mais

Mai kuuga lõppeb Peterburi Jaani kiriku taasavamisel käivitunud sari “Baltimaade muusika festival”. Mitmekesise programmiga kontserdid, mille korraldajaks on Eesti Kontsert, said Peterburi Jaani kirikus alguse märtsis. Mai pakub kuulamiseks kokku kolme kontserti, mis hõlmab koori-, orkestri- ja džässmuusikat.

Mart Siimeri “Te Deumi” ettekanded

Sel nädalal on taas võimalik kuulda Mart Siimeri “Te Deumit” kolmele segakoorile, kahele orelile ja keelpillikvartetile.

Rein Rannap soleerib Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees

29. aprill kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsert, mille kavas on muu hulgas Rein Rannapi „Concerto grosso in uno movimento“, solistiks helilooja ise. Selle 1980. aastal loodud teose, algse pealkirjaga „Noortekontserdi“ varasematelgi ettekannetel on tšelesta- ja klavessiinipartiid mänginud Rein Rannap. Barokkmuusika eeskujudele tuginev kontsert on helikeelelt heakõlaline ja meloodiline ning sisaldab rahva- ja rokkmuusika intonatsioone.

Piret Rips-Laulu autorikontsert

28. aprillil kell 19 toimub Kaarli kirikus Piret Rips-Laulu autorikontsert, mis on peasündmuseks selle kuu jooksul aset leidnud helilooja resideerumisprogrammist Kristiine linnaosas.

Vocalissimo: Priit Volmer

Eesti lauljaid tutvustav kontserdisari Vocalissimo jätkub kolme kontserdiga Pärnus, Tartus ja Tallinnas, kus astub üles Priit Volmer (bass), kaastegevad Oksana Sinkova flöödil, Heiki Mätlik kitarril ja Piia Paemurru klaveril.

Viiuligalal kõlab René Eespere uudisteos Mari Tampere esituses

27. aprillil kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis pidulik Viiuligala, mis tähistab viiuldaja ja pedagoog Mari Tampere 60. aasta juubelit. Kontserdil tuleb esiettekandele René Eespere uudisteos „Cantus III“ viiulile ja kammerorkestrile (2011).

Rein Rannapi „Hingelinnud II“

Eelmise aasta hingedepäeval suure menuga esiettekantud Rein Rannapi „Hingelinnud I“ saab vaiksel nädalal järje – lastele mõeldud poeetiline laulutsükkel „Hingelinnud II“ kantakse ette nii Tallinnas kui Tartus.

Alo Mattiiseni muusikapäevad Jõgeval

18.–22. aprillini kestavad Jõgeva Gümnaasiumis XV Alo Mattiiseni muusikapäevad, mis sel aastal on pühendatud varalahkunud isamaalauliku 50. sünniaastapäevale. Muusikapäevade põhisündmuseks on üleriigiline koolinoorte vokaalansamblite konkurss. Konkurss, mis leiab aset 21.–22. aprillini, toimub neljas erinevas vanuserühmas ning kokku osaleb üle 50 ansambli ligi 400 lauljaga.

„Jazzkaare“ raames kõlab ka Veljo Tormise, Helena Tulve ja Tatjana Kozlova muusika

Tänavu 22. korda toimuva Tallinna rahvusvahelise festivali „Jazzkaar“ kavasse kuuluvad kontserdid „Punkt Tallinn 2011“, kus kõlab eesti muusika suurkuju Veljo Tormise ja rahvusvaheliselt tuntud noorema põlvkonna heliloojate Helena Tulve ja Tatjana Kozlova muusika. Norra audiovisuaalse remiksfestivali „Punkt“ näol on tegemist „Jazzkaare“ külalisfestivaliga, mille kontserdid 20. ja 21. aprillil Mustpeade Majas on avalöögiks „Jazzkaarele“.

Berliinis esietendub ooperiprojekt Age Veeroosi muusikaga

Sel nädalal esietendub Berliinis ooperiprojekt “Grid”, millele on muusika kirjutanud Age Veeroos. Helilooja koos 6-liikmelise meeskonnaga pälvis selle eest peavõidu Berliini Kaasaegse Ooperi muusikateatri projektide konkursil Operare 2010. Etenduse lähtepunktiks on elu 21. sajandi suurlinnas. See räägib inimese seisundist kiirelt muutuvas keskkonnas: tehnoloogia mõjust ühiskonnale ja sellega seotud uute tajuvormide kujunemisest, reaalse ja virtuaalmaailma suhetest.

Tõnu Kaljuste juhatab Oslos kontserti Pärdi muusikast

19. aprillil kell 19 toimub Oslo Toomkirikus Lihavõtte kontsert Arvo Pärdi muusikast, mida esitavad Norra Kammerorkester ja Norra Solistide Koor Tõnu Kaljuste juhatusel. Norra esiettekandele tuleb “Adam’s Lament” segakoorile ja keelpilliorkestrile (2009), mida Kaljuste juhatas esmakordselt möödunud aasta juunis Istanbulis.

Andres Uibo 55

16. aprillil tähistab oma 55. sünnipäeva suurejoonelise kontserdiga organist, helilooja ja pedagoog Andres Uibo. Sünnipäevakontsert leiab aset Niguliste kirikus kell 19, kus üles astuvad Uibo õpilased, sõbrad ja kolleegid.

Esiettekandele tuleb Toivo Tulevi orkestriteos “Descendit”

Laupäeval jõuab esiettekandele Toivo Tulevi uudisteos “Descendit”. Käesoleval aastal valminud teos viiulile, oboele, klaverile ja keelpillidele on inspireeritud barokkajastu vormist – concerto grosso´st (suur kontsert), kus vaheldumisi mängivad trio ja orkester.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor laulab Claudio Abbado juhatusel Itaalias ning osaleb Stockhauseni ooperis Saksamaal

14.–21. aprillini osalevad Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljad neljal kontserdil maailma tippdirigendi Claudio Abbado käe all Itaalias, et ettekandele tuua Claude Debussy „Nocturnes“. Eesti Filharmoonia Kammerkoori lauljad on aprillikuus samuti kaastegevad Kölni Ooperis etenduvas Kalrheinz Stockhauseni ooperis „Sonntag“.

EMIKi MEEDIAPROJEKT

Eesti muusika ja muusikute paremaks tutvustamiseks käivitas Eesti Muusika Infokeskus aprilli alguses meediaprojekti, mille eesmärgiks on eesti muusika senisest aktiivsem ja sihipärasem tutvustamine nii kohalikus kultuuriruumis kui ka välisriikides. Pikaajalise ja EMIKi põhikirjaliste eesmärkide kontekstis peamise projekti keskmeks on elektroonilise meedia sh EMIKi uue kodulehe võimaluste maksimaalne ärakasutamine, aga ka turunduslike elementide rakendamine tutvustustegevuses.

EMIKi meediaprojekt

Eesti muusika ja muusikute paremaks tutvustamiseks käivitas Eesti Muusika Infokeskus aprilli alguses meediaprojekti, mille eesmärgiks on eesti muusika senisest aktiivsem ja sihipärasem tutvustamine nii kohalikus kultuuriruumis kui ka välisriikides. Pikaajalise ja EMIKi põhikirjaliste eesmärkide kontekstis peamise projekti keskmeks on elektroonilise meedia sh EMIKi uue kodulehe võimaluste maksimaalne ärakasutamine, aga ka turunduslike elementide rakendamine tutvustustegevuses.

Tõnu Kõrvits, Ülo Krigul ja Mirjam Tally festivalil ISCM World New Music Days

10.–15. aprillini toimub Zagrebis iga-aastane maailma tähtsaim kaasaegsele muusikale ja helikunstile keskendunud festival ISCM World New Music Days, kandes alapealkirja „Mirabilia Memorabilia“. Festival leiab aset Zagrebi muusikabiennaali raames, mis saab alguse juba 7. aprillil ning lõpeb 17. aprillil. Eesti heliloojatest tuleb festivalil ettekandele Ülo Kriguli ja Tõnu Kõrvitsa looming. Lisaks on ka Rootsit valitud esindama Mirjam Tally – Gotlandil elav eesti helilooja.