Muusikauudised
Floridante toob Eestisse Euroopa tippsolistid
Eesti klassikalise muusika üks hinnatumaid kollektiive, varajase muusika esitamisele keskendunud barokkansambel Floridante toob hooajal 2023/2024 Eestisse terve rea nimekaid välissoliste. Kontserdisarja "Euroopa tippsolistid" raames kohtuvad Niguliste kirikus läbi hooaja laval Eesti juhtivad solistid oma mainekate külalistega Euroopast. Neid saadab Floridante barokkorkester.
Ansambel U: alustab hooaega kummardusega Kaija Saariahole
Ansambel U: alustab oma 20. hooaega kontserdiga sarjas „URR“, kus seekord tehakse kummardus sel suvel lahkunud helilooja Kaija Saariahole (1952–2023).
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab tuneed Poola ja Itaalia mainekatel festivalidel
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas eile, 13. septembril turneed Poolas ja Itaalias, kus esinetakse viie kontserdiga kolmel festivalil. A cappella kavasid eesti heliloojate ja vene klassikute loomingust juhatab Tõnu Kaljuste. MITO SettembreMusica fesivalil esitatakse Arvo Pärdi ja Tõnu Kõrvitsa muusikat koos Tallinna Kammerorkestriga Risto Joosti juhatusel.
Kontsert „Leo Normet 101“
17. septembril 2023 oleks helilooja ja muusikateadlane Leo Normet tähistanud 101. sünnipäeva. Mälestuskontserdil Arvo Pärdi Keskuses kõlavad Leo Normeti, Alo Põldmäe ja Urmas Sisaski kammerteosed, maailma esiettekandele tuleb Ted Dawsoni „Solitudes“ (In memoriam Leo Normet). Kontserti juhivad Sirje Normet ja Leo Normeti õpilane Alo Põldmäe.
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester avab hooaja uue kontserdisarjaga
ERSO uus kontserdisari „Amadeus“ saab avalöögi 15. septembril 97. hooaja avakontserdiga. Verivärske kontserdisarjaga tehakse kummardus Wolfgang Amadeus Mozarti loomingule. Õhtu avab Tõnu Kõrvitsa uudisteos „Tuultele“ vaskpilliorkestrile ja löökpillidele. Silmapaistva eesti viiuldaja Hans Christian Aaviku esituses kõlab Ludwig van Beethoveni viiulikontsert.
Kadrioru lossis algab Lossimuusika uus hooaeg
16. ja 17. septembril alustab 10. hooaega rahvusvaheline Lossimuusika sari, mis pakub regulaarseid kammermuusika kontserte Tallinnas Kadrioru lossi peasaalis pühapäeviti kell 18. Lisaks jõuavad Lossimuusika kontserdid koostööpartnerite abiga ka teistesse Eesti linnadesse ja maakondadesse. Esinduslik programm haarab klassikalise muusika kullafondi kuuluvaid teoseid läbi mitme sajandi, ulatudes barokist tänapäeva heliloojate loominguni. Lisaks väljapaistvatele kodumaistele artistidele kuuleme mitmeid väliskülalisi, tunnustatud meistrite kõrval astuvad lavale ka andekad noored tulevikutähed.
Corelli Musicu hooaja avakontserdid „Aastaajad. Vivaldi 345!“
Corelli Music alustab sel sügisel uue hooajaga, mis märtsis 2024 jõuab agentuuri 20. juubelisünnipäevani. Avakontserdid „Aastaajad“ tähistavad suure itaalia barokkhelilooja Antonio Vivaldi 345. sünniaastapäeva. Sel puhul jõuavad 21.–22. oktoobril Tartu ja Tallinna publiku ette tema tuntuima teose, viiulikontsertide tsükli „Aastaajad” ettekanded, et pakkuda eelmisel suvel mõisates ülimenukalt toimunud kava nüüd ka linnades.
ECM andis välja Veljo Tormise loominguga albumi „Reminiscentiae”
ECM Records andis välja CD-plaadi Veljo Tormise loominguga „Reminiscentiae” („Meenutused”), mille on Tõnu Kaljuste juhatusel salvestanud Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester.
Vanemuise sümfooniaorkestri ees soleerib tšellist Marcel Johannes Kits
Vanemuise sümfooniaorkestri ja Vanemuise kontserdimaja hooaja avakontserdil kõlab Tõnu Kõrvitsa teose Eesti esiettekanne, Edward Elgari tšellokontsert ning Gustav Holsti helilooming. Vanemuise sümfooniaorkestriga jagab esmakordselt lava tšellist Marcel Johannes Kits.
Algab Urmas Sisaskile pühendatud kontserdisari
Jäneda Muuseum käivitab helilooja Urmas Sisaskile pühendatud kontserdisarja „Kummardus tähtede taha“. Sari võimaldab kuulajatel osa saada helilooja mitmekülgsest loomingust, planeeritud seitsme kontserdi repertuaaris on nii klaveri-, ansambli- kui ka koorimuusikat. Sarja avakontsert „Tähistaeva klaver“ toimub 9. septembril kell 18 Jäneda mõisas.
8. ja 9. septembril astuvad maestro Neeme Järvi juhatusel lavale ligi 300 muusikut
Reedel ja laupäeval, 8. ja 9. septembril tuleb ERSO eluaegse aupeadirigendi Neeme Järvi juhatusel esitusele Gustav Mahleri kaheksas sümfoonia. Mahleri monumentaalne teos on suure esituskoosseisu tõttu tuntud ka kui „Tuhande sümfoonia“, selle ettekandel osalevad kaheksa vokaalsolisti, viis koori ja suur orkester. Estonia kontserdisaalis soleerivad kahel õhtul maailmakuulsad solistid Mathias Hausmann, Forooz Razavi, Alec Carlson, Marie Seidler ja Laura Aikin ning Eestist pärit lauljad Ain Anger, Kai Rüütel ja Elina Nechayeva.
Ilmus Elis Halliku esimene autoriplaat
Austria mainekas plaadifirma Kairos andis välja Eesti helilooja Elis Halliku (1986) autoriplaadi „Born in Waves“. Albumil on peamiselt kammerlikud kompositsioonid, mis esindavad olulisi ideid helilooja viimase kümnendi loomingust. Plaadi ainsat orkestriteost – kontserti kahele viiulile ja keelpilliorkestrile „Stiihia“ – esitavad Triin Ruubel, Juta Õunapuu-Mocanita ja Tallinna Kammerorkester dirigent Atvars Lakstīgala juhatusel.
Argentiinas toimub kontsert René Eespere kitarrimuusikast
Argentiina kitarrist Esteban Colucci annab 2. septembril Buones Aireses Taani kirikus (Iglesia Dinamarquesa) kontserdi René Eespere muusikast. Esiettekandes kõlab „Ritornell d-moll/D-duur“ versioon kahele kitarrile.
Eesti koori- ja orkestridirigent Tõnu Kaljuste tähistas 70. sünnipäeva kontserdiga
28. augustil tähistas Eesti koori- ja orkestridirigent Tõnu Kaljuste 70. sünnipäeva kontserdiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.
Pärdi päevade kontserdid toimuvad üle Eesti
2.‒11. septembrini toimuvatel Pärdi päevade kontsertidel on Arvo Pärdi looming dialoogis nii mitmegi heliloojaga. Pärt – Saint-Saëns; Pärt – Tormis; Pärt – Kõrvits; Pärt – Tüür; Pärt – Lang. Arvo Pärdi sünnipäevakontserdil 11. septembril kõlab aga vaid tema enda looming. Pärdi päevadest on võimalik osa saada kirikutes ja esinemispaikades üle kogu Eesti: Haapsalus, Kärdlas, Kuressaares, Pärnus, Narvas, Viljandis, Paides, Raplas, Tartus, Viimsis, Tallinnas ja Laulasmaal.
Pianist Tähe-Lee Liiv annab Tartus soolokontserdi
31. augustil kell 19 toimub Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis kontsert, kus esineb pianist Tähe-Lee Liiv. Ettekandele tuleb kava Bachi, Beethoveni, Čiurlionise, Liszti, Schumanni, Raveli ja Bartulise loomingust.
Tõnu Kaljuste annab oma sünnipäeval kontserdi
Täna, 28. augustil tähistab eesti koori- ja orkestridirigent Tõnu Kaljuste 70. sünnipäeva. Kell 19 algab sünnipäevakontsert Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis, mille otseülekannet vahendab Klassikaraadio.
Sten Lassmanni töö Heino Elleri klaverimuusika plaadistamisega on jõudnud lõpule
Käesoleval kuul ilmus Londoni plaadifirmas Toccata Classics Heino Elleri kogutud klaveriteoste seeria viimane, üheksas album. Pianist Sten Lassmanni aastatepikkuse töö tulemusel on esmakordselt salvestatud ning välja antud kõik Heino Elleri 206 teost klaverile, misläbi on Elleri klaverilooming nüüdsest tervikuna kättesaadav kogu maailmas.
Algab Tallinna Kammermuusika Festival
23.–30. augustini toimuva XIX Tallinna Kammermuusika Festivali „Sümbioos“ esinejate seas on rahvusvaheliselt tuntud nimed – dirigent ja viiuldaja Jan Söderblom (Soome), tšellist Jan-Erik Gustafsson (Soome), festivali kunstiline juht Anna-Liisa Bezrodny, vioolamängija Razvan Popovici (Rumeenia), pianist Irina Zahharenkova, metsosopran Monika-Evelyn Liiv jt. Tippinterpreetide esituses kõlavad kontsertidel maailma muusikaliteratuuri šedöövrid kõrvuti eesti muusikaga. Festivali resideeriv helilooja on Rein Rannap.
Artiumi sünnipäev ERSO-ga
19. augustil tähistab Viimsi Artium oma 1. sünnipäeva. Tähtpäeva puhul täidab ERSO Viimsi Artiumi terveks päevaks muusikaga. Kella 12st õhtutundideni on publikul võimalik Artiumi erinevates saalides kuulata ERSO erinevaid koosseise, alustades duodest ning lõpetades sümfooniakontserdiga.
René Eespere autorikontsertidel Soomes tuleb esiettekandele kooriteos „Rahusügis“
Laupäeval, 19. augustil tuleb Uusikaupunki rahusümpoosionil esiettekandele René Eespere „Rauhan syksy“ („Rahusügis“) koorile, viola da gambale, inglissarvele, kitarrile ja orelile. Helilooja autorikontserdi annavad Aurelia Eespere, Heli Ernits, Varpu Haavisto, Kirill Ogorodnikov, Kari Vuola ja kammerkoor Key Ensemble.
Mustpeade majas avab uksed muusikale pühendatud näitus
Täna, 15. augustil avab Tallinna Kammerorkester Mustpeade maja galeriides ja vahesaalides püsinäituse olulistest hetkedest oma 30-aastases tegevusajaloos. Tasuta näitus Tallinna vanimas hoones on jälgitav nii eesti kui ka inglise keeles.
Eesti Kooriühingu 40. suveseminar „Haapsalu 2023“
Esmaspäeval, 14. augustil algab Haapsalus Eesti suurim ja pikimate traditsioonidega viiepäevane koorijuhtide-muusikaõpetajate koolituslaager – Eesti Kooriühingu 40. suveseminar „Haapsalu 2023“, mis toob Haapsallu kokku 110 koorijuhti ja muusikaõpetajat üle Eesti.
Narva Kreenholm avab uuel nädalal uksed ooperipublikule
17. augustil avab Narva Kreenholm uksed seitsmendatele Narva ooperipäevadele. Avatakse kunstinäitus, mis jääb lahti kuni nädala lõpuni ning toimuvad balleti- ja ooperietendused.
Corelli Musicu heategevuslik kontserdisari „Eesti mõisad 2023”
Sarja „Eesti mõisad” juubelikontsertidel 12.–13. augustil Padise ja Kaagjärve mõisates soleerib meie üks parimaid tenoreid Mati Turi, kes on hinnatud ja nõutud tenor nii Eestis kui ka välisteatrite lavadel. Kaasa teeb eelmisel aastal oma 30. juubelisünnipäeva tähistanud barokkansambel Corelli Consort ajastu pillidel koosseisus Meelis Orgse (barokkviiul), Villu Vihermäe (barokktšello), Imbi Tarum (klavessiin).
Prof Johannes Paulseni hinnaline viiul ja poogen jõuavad taas Eestisse
Kadrioru lossis 13. augustil toimuval kontserdil „Meenutades helikunstnikku, prof Johannes Paulsenit" antakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale üle Eesti viiulmängukoolkonna ühe alusepanija prof Paulseni hinnaline viiul ja poogen, millega mängib kontserdil viiuldaja Marie-Helen Aavakivi. Paulseni loomingut esitab Arvo Leibur, kõnelevad Niina Murdvee ja Marie-Helen Aavakivi.
Andrew Lawrence-King ja Tallinna Barokkorkester andsid kontserdi Narvas
28. juulil andsid Narva "Helid piiri peal" klassikasarjas kontserdi Tallinna Barokkorkester koos Andrew Lawrence-Kingiga kapellmeistri rollis. Kontsert toimus TÜ Narva kolledžis, mille akustikat muusikud kiitsid.
Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester kutsuvad kontserdile Kambjasse ja Hagerisse
Grammy võitja ning rahvusvahelise haardega dirigent Tõnu Kaljuste teeb neljandat aastat järjest suvelõputuuri Eestimaa kaunitesse maakirikutesse koos Tallinna Kammerorkestriga. Seekord tähistatakse Kaljuste 70. sünnipäeva ja Tallinna Kammerorkestri hiljutist 30. sünnipäeva.
Collegium Musicale ja Jaak Sooäär üllitasid Kreegi muusikaga albumi
Värskelt ilmunud albumil „Kreek. Sacred Folk Tunes“ saab Cyrillus Kreegi muusika kokku džässiga. Albumil kõlab Collegium Musicale esituses Kreegi kahe vihiku jagu vaimulike rahvaviiside seadeid, kooriteoste vahele ja peale kõlavad džässmuusiku Jaak Sooääre kitarriimprovisatsioonid, luues sellega uusi seoseid ja helimaailmu. Dirigent on Endrik Üksvärav.
Narva Kreenholmis etenduv ballett põhineb Depeche Mode’i muusikal ja Haruki Murakami romaanil
Depeche Mode ja Haruki Murakami fännide jaoks aitab augustikuu kultuurielamusi pikendada Narva Kreenholmis 18. augustil etenduv ballett "Another World". Leedu ambitsioonika balletiteatri Balti Balletiteatri lavastus jõuab Eestis publiku ette Narva ooperipäevade programmis.
Eesti Festivaliorkestri plaat „Kratt“ jõudis Eestis müügile
Alates 21. juulist on Eestis müügil plaat „Kratt“, millel Eesti Festivaliorkester ja Paavo Järvi esitavad Eduard Tubina ning Lutosławski ja Bacewiczi loomingut kontsertsalvestusena.
Eesti Muusika Infokeskus on suvepuhkusel
Eesti Muusika Infokeskus on kollektiivsel suvepuhkusel 30. juulini. Juulikuu muusikasündmuste ülevaatega saab tutvuda meie kodulehe rubriigis „Uudiskiri“. Põhjalikuma info kontsertide kaupa leiate meie Muusikasündmuste kalendrist. Muusikapoe tellimusi hakkame täitma 7. augustist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Kaunist suve!
VHK keelpilliorkester pühendab kontserdi XIII noorte laulu- ja tantsupeole
VHK orkester ja dirigent Rasmus Puur annavad 29. juunil Tallinna Jaani kirikus kontserdi „Laulupeo pärlid II“. XIII noorte laulu- ja tantsupeo eelõhtul toimuval kontserdil kõlavad keelpilliorkestri seaded koorilauludest, mis kõlanud laulupidude repertuaaris.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb kuulsal Aix-en-Provence’i festivalil
Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kutsutud osalema mainekal Aix-en-Provence’i ooperifestivalil, kus teeb kaasa maailmas ühe enim hinnatud dirigendi Sir Simon Rattle’i käe all Alban Bergi ooperis „Wozzeck“. 23. juunil esines koor Tõnu Kaljuste juhatusel Arvo Pärdi loominguga Silvacane’i kloostris.
Eesti Sinfonietta Solistid Itaalias
18.–20. juulini esinevad Eesti Sinfonietta Solistid kahe kavaga Itaalias Emilia Romagna ja Carniarmonie festivalidel. 19. juulil kõlab Codigoros kava „Aastaajad”, kus solistirollis on kõik laval olevad muusikud. 18. juuli Cesena ja 20. juuli Moggio Udinese kontsertidel mängitakse koos itaalia tippklassi interpreetidega kava „Night Winds”. Ettekandele tuleb Arvo Pärdi „Pari intervallo“, mille seade alpisarvele ja keelpillidele on helilooja heakskiidul teinud alpisarvemängija Carlo Torlontano.
Maria Fausti „Maarja missa“ ettekanne Triigi Filharmoonias Saaremaal
22. juunil toimub Triigi Filharmoonias Saaremaal Maria Fausti „Maarja missa“ ettekanne. Triigi sadamas asuvale populaarsele kontserdilavale astub kammerkoor Collegium Musicale ja Maria Faust Band Endrik Üksvärava juhatamisel.
Age Veeroosi teos kõlas Viini Kontserdimajas
Eile, 18. juunil tuli Viini Kontserdimaja suures saalis ettekandele Age Veeroosi ansambliteos „ich sehe Federn wachsen im Sand der Wüsten…“. Teose kandis ette Austria juhtiv kaasaegse muusika kollektiiv Klangforum Wien, keda juhatas sel õhtul Müncheni Kammerorkestri dirigent Bas Wiegers.
Mustjala festivali avakontserdil tuleb esiettekandele Lauri Jõelehe Klaverisonaat
25. juunil saab alguse Mustjala muusikafestival, mis pakub Saaremaa kaunimates paikades 12 eriilmelist kontserti ja toob kuulajate ette värvikad esinejad Eestist ja kuuest välisriigist. Avakontserdil toob Irina Zahharenkova esiettekandele Lauri Jõelehe Klaverisonaadi (2023).
Pärt Uusbergi autoriõhtul esinevad Eesti Sinfonietta ja Eesti Löökpillikvartett
9. juulil algusega kell 19 mängib Eesti Sinfonietta esmakordselt Rapla Kirikumuusika Festivalil. Esmakordne on ka ühine kontsert Eesti Löökpillikvartetiga. Pärt Uusbergiga aga seob Eesti Sinfoniettat viljakas ja jätkuv koostöö.
„Kratt“ – uus plaat Alpha Classicsi poolt koondab Pärnu Muusikafestivalil salvestatud Eduard Tubina, Witold Lutosławski ja Grażyna Bacewiczi teoseid
23. juunil ilmuva Alpha Classicsi poolt välja antud värske plaadiga avaldavad Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester austust Eesti ja Poola heliloojatele. Ajalooliselt tihedalt seotud riikide vahel tekkisid tugevamad muusikalised sidemed 20. sajandil toimunud okupatsiooni tõttu, kui vähenesid kontaktid lääneriikidega ning suurenes suhtlus teiste idabloki liikmetega.
Laupäeval algab XXVI Suure-Jaani Muusikafestival
Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu eestvedamisel toimub sel suvel juba kahekümne kuues heliloojatele Kappidele pühendatud Suure-Jaani muusikafestival. Festival toimub traditsiooniliselt jaanipäeva eel, 17.–23. juunil.
Helena Tulve „Visiones“ Arvo Pärdi Keskuse sarjas „Üheskuulamine“
14. juunil algusega kell 19 on „Üheskuulamise” tähelepanu keskmes helilooja Helena Tulve müsteerium „Visiones“ („Nägemused“), mille maailma esiettekanne toimus 2022. aasta septembris Veneetsia biennaalil Püha Markuse kirikus.
Corelli Musicu valgete ööde kontsert „Tasahääli suveöösse“ sarjast „Kirikupühad Maarjamaal”
Pühapäeval 18. juunil kell 20 jätkab Corelli Music Tallinna Niguliste kiriku Antoniuse kabelis kontserdisarja „Kirikupühad Maarjamaal“ kontserdiga, mis seekord seondub õhkamapanevate valgete ööde meeleoludega. Esinevad sopran Maria Valdmaa ja ansambel Floridante koosseisus Anna-Liisa Eller (kannel), Villu Vihermäe (viola da gamba), Saale Fischer (klavessiin).
Eesti Sinfonietta kontsertmeister alates juunist 2023 on Peeter Margus
Eesti Sinfonietta tervitab uut kontsertmeistrit!
Tallinna Jaani kirikus toimub küüditamistes kannatanute mälestusele pühendatud kontsert
Kolmapäeval, 14. juunil kell 19 toimub Tallinna Jaani kirikus küüditamistes kannatanute mälestusele pühendatud kontsert „Mööda Linnuteed“. Eesti Sinfonietta solistide esituses kõlavad Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvitsa ja Henryk Mikołaj Górecki teosed.
Bruckneri orkester toob esiettekandele Erkki-Sven Tüüri orkestriteose „Epitaph“
10. juunil tuleb Austrias Püha Floriani kloostris (Stift St. Florian Basilika) esiettekandele Erkki-Sven Tüüri orkestriteos „Epitaph“ (Hommage à Anton Bruckner). Suurele Austria sümfoonikule Anton Brucknerile (1824–1896) austusavalduseks kirjutatud oopuse kannab ette Linzi Bruckneri orkester Markus Poschneri juhatusel.
Organist Ines Maidre soolokontserdid Saksamaal
10.-11. juunil annab Norras Bergenis tegutsev tunnustatud Eesti organist Ines Maidre Saksamaal kaks kontserti. Muuhulgas tulevad ettekandele eesti heliloojate Peeter Süda, Rudolf Tobiase ja Alfred Karindi oreliteosed.
Tšellist Johanna Randvere sai Soome ansambli Æstus kooseisus Rootsi vanamuusikakonkursil esimese koha
2. juunil toimus Stockholmis Rootsis seitsmenda Põhjamaa-Balti noorte vanamuusika ansamblite ja solistide konkursi NORDEM EAR-ly finaal. Esimese koha jagas žürii üksmeelselt Soome ansamblile Æstus, mille koosseisus musitseerib eesti tšellist Johanna Randvere.
Ansambel U: kutsub kuulama noorte heliloojate uudisloomingut
Ansambel U: 2022/2023 hooaja ja Euroopa koostööprojekti DYCE II lõppkontserdil kõlavad kuue uudisteose maailmaesiettekanded rahvusvahelise konkursi DYCE II võitnud heliloojatelt.
Plaadifirmalt ECM ilmus Vox Clamantise uus album
Täna, 2. juunil ilmub maineka saksa plaadifirma ECM Records firmamärgi alt vokaalansambli Vox Clamantis uus album „Music by Henrik Ødegaard“, millel kõlab norra kaasaegse helilooja looming.
Erkki-Sven Tüüri 10. sümfoonia ettekanded Hongkongis
Bochumi Sümfoonikute, Berliini Konzerthausi orkestri, Hongkongi Filharmooniaorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ühistellimusena valminud Sümfoonia nr. 10 „ÆRIS“ (2020) oli möödunud aastal esiettekandel Olari Eltsi juhatusel Saksamaal ja Eestis, 2. ja 3. juunil jõuab teos Hongkongi Kultuurikeskuse kontserdisaali, kus selle esitab Anja Bihlmaieri juhatusel Hongkongi Filharmooniaorkester ja metsasarvekvartett German Hornsound.
Harjumaa Keelpilliorkester esitleb oma hooaja lõppkontserdil Eesti muusika plaati
Harjumaa Keelpilliorkester annab oma hooaja lõppkontserdi 3. juunil kell 14 Keila muusikakoolis. Laval on orkestri ettevalmistus- ja põhikoosseis, juhatavad Tekla Tappo, Sirly Illak-Oluvere, Viktor Kostjuk ja Imre Rohuväli. Ühtlasi leiab aset HKO kauaoodatud Eesti muusika plaadi presentatsioon.
Kärdla kirikus kõlab Hiiumaa heliloojate looming ja Marianna Liiki teose maailmaesiettekanne
Festivali „Eesti muusika pidupäevad. Rudolf Tobias 150“ laupäeval, 3. juunil kell 18 Kärdla kirikus toimuval kontserdil kõlab Eesti tippkammerkoori Collegium Musicale esituses Hiiumaaga seotud heliloojate looming. Kontserdil astuvad üles ka XV Rudolf Tobiase nimelise klaveriõpilaste konkursi laureaadid.
Saarineni maja sisehoovis kõlab puhkpillimuusika ning taaselustatakse tummfilmi kogemus
Laupäeval, 3. juunil avab Saarineni maja üheks õhtuks oma sisehoovi pakkudes kontserdielamusi eesti interpreetide osalusel. „Saarineni maja heliseva hoovi“ raames teeb debüüdi Eesti Puhkpillikvintett ning taaselustatakse tummfilmi vaatamise kogemus.
Pärnu muusikafestival toob klassikamelu suvepealinna
12.–21. juulil toimub Pärnu muusikafestival koos avakontserdiga Neeme Järvi dirigeerimisel, Jüri Reinvere uudisteose maailmaesiettekandega, Kristjan Järvi kontserdiprojektiga „Babylon Pärnu“ seriaali Babylon Berlin muusikaga ning Eesti Festivaliorkester ja Paavo Järvi annavad neli kontserti, salvestavad uut plaadimaterjali ja samuti valmistuvad augustikuiseks Euroopa turneeks.
Algab III Tallinna rahvusvaheline orelifestival REVAL
31. maist – 3. juunini toimuva festivali kunstiline juht Aare-Paul Lattik on festivali kavasse valinud enamalt jaolt Eestis siiani ettekandmata teosed ja kooslused ning kokku viinud kaks maailma suurepärast oreliimprovisaatorit – Frédéric Blanci Prantsusmaalt ja Gunnar Idenstami Rootsist.
René Eespere autorikontsert „Loitsud ja palved“
Käesoleval aastal tähistab armastatud helilooja René Eespere oma 70. sünnipäeva. Väärika juubeli tähistamiseks korraldab kammerkoor Voces Tallinn helilooja autorikontserdi „Loitsud ja palved“ 28. mail Tartu Pauluse kirikus ja 30. mail Tallinna Metodisti kirikus.
Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva tähistatakse Eesti muusika pidupäevadega Hiiumaal
Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva puhul korraldab Hiiumaa Kultuuri Selts heliloojale pühendatud suursündmuse „Eesti muusika pidupäevad Hiiumaal. Rudolf Tobias 150“. 18. maist – 17. juunini toimub Kärdla kirikus ligi kümme kontserti, kus teiste seas astuvad üles ERSO, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor ja Collegium Musicale. Esitletakse Tobiase juubelipostmarki ning Elke Voelkeri raamatu „Rudolf Tobias“ eestikeelset väljaannet. Pidupäevade kunstiline juht on Arne Mikk.
Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel toob ettekandele Udo Kasemetsa multimeediateose
Laupäeval, 27. mail kell 18 toimub Tallinnas Nüüdismuusika Keskuses (Pühavaimu tn 9) eripärane üritus – Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel (EMA) toob ettekandele legendaarse Eesti-Kanada helilooja Udo Kasemetsa ootamatult varase publiku juhitud multimeediateose „Tt – Tribute to Buckmister Fuller, John Cage and Marschall McLuhan“ aastast 1968.
Rootsi kuningas andis Stockholmis üle Polar Musicu auhinnad
Täna Stockholmis toimunud auhinnatseremoonial andis Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf üle Polar Music Prize´i Benini päritolu lauljale ja laulukirjutajale Angélique Kidjole, plaadifirma Island Records asutajale ja muusikaprodutsendile Chris Blackwellile ning helilooja Arvo Pärdile. Arvo Pärdi nimel võttis preemia vastu tema poeg ja Arvo Pärdi Keskuse nõukogu esimees Michael Pärt.
Kloostri Aidas toimub Tõnu Kõrvitsa uue CD-plaadi „Tiibade hääl“ esitlus
Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester kutsuvad Tõnu Kõrvitsa uue CD-plaadi “Tiibade hääl” (väljaandja Ondine) esitlusele, mis toimub reedel, 2. juunil kell 12 Kloostri Aidas (Vene tn 14).
Eesti Heliloojate Ansambel kutsub kuulama kontsertetendust „Uneuksed“
26. mail kell 18 toimub Püha Johannese Kooli aatriumis kontsertetendus teatrit, muusikat ja liikumist ühendav visuaalteatri lavastus „Uneuksed“. Laval on Eesti Heliloojate Ansambel (Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Ülo Krigul, Maria Kõrvits) ja 11 last vanuses 7–13 aastat.
Tähe-Lee Liiv ja Triinu Piirsalu annavad kontserdi kodupublikule
Eesti uue põlvkonna virtuoosid Tähe-Lee Liiv ja Triinu Piirsalu annavad ühise kontserdi koos Tallinna Kammerorkestriga 11. juunil kell 17 Mustpeade maja Valges saalis.
Interpreetide Vaba Lava pakub kuulamist läbi nelja sajandi
19. mail kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimuv suurejooneline Eesti Interpreetide Liidu „Interpreetide Vaba Lava“ pakub ligi kolme tunni pikkusel galakontserdil kuulamiseks laia valikut interpreete erinevatelt erialadelt.
Tallinna Uue Muusika Ansambel annab kontserdi uue muusika festivalil Potsdamis
Tallinna Uue Muusika Ansambel toob 20. mail toimuval kontserdil ettekandele neli esiettekannet saksa heliloojailt ning kolme eesti helilooja – Tatjana Kozlova-Johannese, Ülo Kriguli ning Lauri Jõelehe loomingu.
Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album pälvis Saksamaal kõrge tunnustuse
Eile avaldati Saksa plaadikriitikute auhinna Preis der deutschen Schallplattenkritik teise kvartali võitjad. Koorimuusika kategooria parimaks tunnistati Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album „Canticum Canticorum Caritatis“, mille salvestas kammerkoor Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhatusel.
Klassikaraadio viib heliloojate rostrumile uut eesti muusikat
Sel nädalal toimub Haagis 69. rahvusvaheline heliloojate rostrum. Klassikaraadio esitab uue muusika konkursile Sander Saarmetsa teose „and the sky turned yellow“ ja Anna-Margret Noorhani pala „METRO 8“.
"Prana" – Baltimaade noorte heliloojate klaverimuusikat
19. mail on ilmumas värske album Baltimaade noorte heliloojate klaverimuusikaga, mida esitab Eesti pianist Joonatan Jürgenson.
Eesti Sinfonietta hooaja lõppkontsert „Viini kuld. Öö.” Mustpeade maja Valges saalis
21. mail kell 17 mängib Eesti Sinfonietta Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis Viini klassiku Wolfgang Amadeus Mozarti ja uusklassiku, helilooja Arnold Schönbergi muusikat.
Arsise kellade ansambel andis menukad kontserdid Poolas
Arsise kellade ansambel viibis 4.–8. maini kontserdituuril Poolas, esinedes kuulsas Varssavi Kuninglikus Teatris ja Toruńi Katedraalis täismajadele. Kõlasid Johann Sebastian Bachi, Edvard Griegi, Frédéric Chopini ja Georges Bizet’ muusika seaded ja eesti autorite Arvo Pärdi, Tõnu Kõrvitsa ja Heino Elleri teosed.
Leedus tuleb esiettekandele Alisson Kruusmaa tšellokontsert
Sel laupäeval, 13. mail, tuleb Klaipėda rahvusvahelise tšellofestivali lõppkontserdil Klaipėda kontserdimajas esiettekandele Alisson Kruusmaa Tšellokontsert „Ali“, mille esitavad Martti Rousi (tšello) ja Leedu Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Robertas Šervenikase juhatusel.
Eesti Rahvusmeeskoor ja Rein Rannapi laulud Pärnu kontserdimaja hooaja lõppkontserdil
Kontserdil „Raagus sõnad“ toob Eesti Rahvusmeeskoor publiku ette armastatud helilooja Rein Rannapi laulud esmakordselt kooriseades.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor esitleb oma esimest NFT kollektsiooni „Joonas“
Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) on sisenemas NFT ja Metaversumi maailma sooviga kasvatada oma kogukonda globaalses digiühiskonnas. Eesti Filharmoonia Kammerkoor tuleb välja „Joonase“ NFT kollektsiooniga Patron-of-Art.com platvormil ning seda esitletakse 9. ja 10. mail „NFT Tallinn 2023“ konverentsil.
Vanemuise hooaja lõppkontserdil soleerib fagotivirtuoos Martin Kuuskmann
Vanemuise Sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert on pühendatud Sergei Rahmaninovi 150. sünniaastapäevale. Selle puhul tuuakse publiku ette Rahmaninovi viimaseks jäänud suurvorm „Sümfoonilised tantsud“. Fagotisolisti Martin Kuuskmanni esituses kõlab Tõnu Kõrvitsa fagotikontsert „Vihma laulud vikerkaarele“. Esiettekandele tuleb Rasmus Puuri uudisteos „Trikster“. Orkestrit juhatab peadirigent Risto Joost.
Selgusid Noore helilooja konkursi võitjad
6. mail toimus Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis festivali Eesti Muusika Päevade raames konkursi „Noor Helilooja 2023“ finaalkontsert. Žürii koosseisus Einike Leppik, Malle Maltis ja Margo Kõlar valis konkursile laekunud helitööde hulgast finaalkontserdile 11 teost. Konkursi vanema vanusegrupi peapreemia läks jagamisele Brenda Pärteli ja Georg Jakob Salumäe vahel.
Pärnu Linnaorkester paneb 29. hooajale punkti suurejoonelise lõppkontserdiga
Pärnu Linnaorkestri kontserdi avateosena kõlab eesti esimene sümfooniline avamäng – Rudolf Tobiase “Julius Caesar” (1896). Esiettekandele tuleb Rasmus Puuri Oboekontsert, mis on kirjutatud spetsiaalselt solisti Kalev Kuljust silmas pidades. Hooaja lõpetab pidulikult Robert Schumanni “Kevadsümfoonia”. Kontsert toimub 11. mail kell 19 Pärnu kontserdimajas, orkestrit juhatab Mihhail Gerts.
Eesti Muusika Päevad jõuavad Tartusse
5.-7. maini toimub festival Eesti Muusika Päevad (EMP) Tartus. Programmi ühendav teema on Vaim.
“LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023” laureaat on Ülo Krigul
Festivali Eesti Muusika Päevad raames väljaantava “LHV uue heliloomingu Au-tasu” laureaat on sel aastal Ülo Krigul teosega süntesaatorikontsert „Synlith” (2022). Preemia anti üle 28. aprillil Estonia kontserdisaalis.
Sel aastal kõlab Rudolf Tobiase „Joonas“ nii nagu helilooja on selle kirja pannud
29. mail tähistatakse Eesti esimese elukutselise helilooja Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva, aga tema tuntuimat teost saadab intriig. Nimelt tuli alles mõni aasta tagasi ühest unustatud kohvrist päevavalgele oratooriumi „Joonas“ versioon, mida eksperdid peavad kõige õigemaks. 13. oktoobril kõlab teos Tõnu Kaljuste juhatusel ja üle 100 laulja ja orkestrandi esituses Tallinna Metodisti kirikus.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Maailma koorimuusika sümpoosionil Istanbulis
Eesti Filharmoonia Kammerkoor avas 25. aprillil koos Türgi Riikliku kooriga Maailma koorimuusika sümpoosioni Istanbulis.
Algavad Eesti Muusika Päevad
Eesti suurim esiettekannete festival Eesti Muusika Päevad (EMP) algab 26. aprillil ja kestab kuni 7. maini. Festivali kaks keskset teemat “Hing ja Vaim” paigutavad Tallinna ja Tartu kontserdiprogrammidesse erinevad rõhuasetused, mis samas teineteist täiendavad ja ühist tervikut loovad. Kunstilise visiooni kujundavad heliloojad Helena Tulve ja Timo Steiner. Tartu programmi kureerib Eesti Heliloojate Liidu esimees, helilooja Märt-Matis Lill.
Ansambel Resonabilis tähistab 20. sünnipäeva
Homme, 25. aprillil tähistab oma sünnipäeva ansambel Resonabilis kontserdiga Theatrumi kohvikus. Kavas on Kristjan Kõrveri, Age Veeroosi, Margo Kõlari, Tatjana Kozlova-Johannese ja Eugene Birmani spetsiaalselt Resonabilisele loodud teosed.
Tallinna Kammerorkester: Ilma liigse lahtiseletamise ja emotsionaalse suunamiseta suudavad inimesed muusikat palju teravamalt tajuda
Nädalavahetusel Viimsi Artiumis toimunud „Carte blanche“ kontserdil pakkus Tallinna Kammerorkester harjumuspärasest erineva kuulamiskogemuse. Kavalehed jagati publikule kätte alles pärast kontserti.
Lauri Jõelehe CD „Austusavaldus kuldajastule“ esitluskontsert
27. aprillil kell 19 toimub Mustpeade majas helilooja Lauri Jõelehe autoriplaadi „Austusavaldus kuldajastule“ esitluskontsert, kus kõlavad Jõelehe teosed, mis on inspireeritud Hispaania renessansiajastu heliloojate muusikast. Üles astuvad Garth Knox (vioola), Ene Nael (klavessiin), Irina Zahharenkova (klaver), Kirill Ogorodnikov (kitarr), Lauri Jõeleht (kitarr) ja Anna-Liisa Eller (kannel). Kontsert kuulub festivali Eesti Muusika Päevad programmi.
Klaveriduo Maila Laidna – Tiiu Sisask toob esiettekandele Liis Jürgensi ja Riho Esko Maimetsa uued teosed
24. aprillil annab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis kontserdi klaveriduo Maila Laidna ja Tiiu Sisask. Esiettekandele tulevad Liis Jürgensi „Jumalanna kirivöö“ ja Riho Esko Maimetsa „Vulinad“. Lisaks on kavas Witold Lutosławski „Variatsioonid Paganini teemale“ ning Sergei Rahmaninovi Süit nr 1 g-moll.
Vanemuises etendub Eino Tambergi ooper „Cyrano de Bergerac“
Tähistamaks eesti muusikateatri 140. aastapäeva, jõuab 22. aprillil Vanemuise teatri lavale „Cyrano de Bergerac“, Eino Tambergi muusika ja Jaan Krossi libreto sümbioosis sündinud ooper Edmond Rostand’i näidendi ainetel. Lavastaja on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas ning muusikajuht teatri peadirigent Risto Joost.
Argentiinas toimus René Eespere juubelikontsert
René Eespere detsembris saabuva 70 aasta juubeli tähistamiseks toimus Argentiinas helilooja autorikontsert. Peaesineja Esteban Colucci esituses kõlas läbilõige Eespere soolokitarrimuusikast.
Kymi Sinfonietta ja Olari Eltsi koostöös ilmus plaat Kalevi Aho muusikaga
Veebruaris ilmus rahvusvahelise plaadifirma BIS alt plaat tänapäeva ühe mainekama Soome helilooja Kalevi Aho muusikaga, mida esitab Olari Eltsi juhatamisel Kymi Sinfonietta. Salvestati Aho Viiulikontsert nr 2 ja Tšellokontsert nr 2, kus solistidena astuvad ülesse vastavalt viiuldaja Elina Vähälä ja tšellist Jonathan Roozeman.
Tallinna rahvusvahelise koorifestivali Grand Prix läks Sibeliuse Keskkooli kammerkoorile Soomest
Laupäeva õhtul lõppenud XVII rahvusvahelise koorifestivali „Tallinn 2023“ Grand Prix’ võitis Sibeliuse Keskkooli kammerkoor Soomest (dirigent Maija Laurinsilta). Nad saavutasid ka esikoha noortekooride ja rahvamuusika kategoorias.
Erkki-Sven Tüüri orkestriteoste Saksamaa ja USA esiettekanded
Täna ja homme õhtul dirigeerib Anu Tali Erkki-Sven Tüüri teose „Sow the Wind…“ Saksamaa esiettekannet Augsburgi Filharmoonikute kontsertidel. Nädala lõpu poole kõlab Salt Lake Citys flöödikontserdi „Lux Stellarum“ USA esiettekanne, mil Utah' Sümfooniaorkestri ees soleerib Emmanuel Pahud.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas kontserdireisi Saksamaal, Hollandis ja Türgis
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas kontserdireisi Saksamaal, Hollandis ja Türgis, kus kümne päeva jooksul antakse kuus kontserti Tõnu Kaljuste juhatusel.
Pärnu linnaorkestrit juhatab Tomáš Brauner, Erkki-Sven Tüüri marimbakontserdis soleerib Heigo Rosin
Juba homme, 15. aprillil on Pärnu publikul võimalus näha kontserdimajas esimest korda Tšehhi dirigent Tomáš Braunerit. Kontserdil soleerib klassikatäht Heigo Rosin, kes on samuti Pärnu Linnaorkestri ees esmakordselt.
Tallinna Kammerorkester annab „Carte blanche“ ehk puhta kavalehega kontserdi
Spontaansus ja hetkeemotsioon on see, mida Tallinna Kammerorkestri mängijad oma vabal ajal muusikas enim naudivad. Seetõttu astuvad nad oma järgmisel kontserdil 21. aprillil kell 19 Viimsi Artiumis kuulajate ette „Carte blanche“ ehk puhta kavalehega.
Neljapäeval algab rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2023“, mis toob Tallinna ligi 1000 lauljat seitsmest riigist
13.-15. aprillil toimuval XVII rahvusvahelisel koorifestivalil „Tallinn 2023“ osaleb 30 koori. Osalevatest riikidest on esindatud Belgia, Iirimaa, Läti, Norra, Soome, Wales ja loomulikult Eesti. Festivali raames toimuvad kontserdid, kohtumised Tallinna koolikooridega, meistriklass koostöös MUBAga ning publikule avatud konkurss kõigile kooriliikidele, kus saab kuulata erinevate stiilide ja -ajastute muusikat.
Narvas algab rahvusvaheline laste ooperi- ja balletifestival
12.–15. aprillini Narvas toimuval II rahvusvahelisel laste ooperi- ja balletifestivalil osalevad nii professionaalsed teatrid kui ka noortekollektiivid.
Eesti Filharmoonia Kammerkoori fotonäitus loomeprotsessidest Pärnu Endlas
Endla Teatrigalerii Sammassaalis eksponeeritakse aprillis Anneli Ivaste fotosid näitusel “Piiripealsed helid”, mis kujutavad muusikateose valmimise erinevaid etappe helilooja loomeprotsessist ja muusikute tööst teosega proovisaalis. Näituse korraldaja on Eesti Filharmoonia Kammerkoor.
Hans Christian Aavik ja VHK keelpilliorkester annavad vaikse nädala kontserte
VHK keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur annavad Haapsalus, Viljandis ja Tallinnas vaiksele nädalale pühendatud kontserte. Kontsertidel soleerib viiuldaja Hans Christian Aavik. Kavas kõlab Erkki-Sven Tüüri, Arvo Pärdi, Tõnu Kõrvitsa, Pärt Uusbergi ja teiste looming.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor esitab Itaalias Arvo Pärdi loomingut
4. ja 5. aprillil esineb Eesti Filharmoonia Kammerkoor Itaalias, kus esitatakse Arvo Pärdi loomingut Tõnu Kaljuste juhatusel.
Läti tuntuima helilooja Pēteris Vasksi muusikafestivali eksklusiivne kontsert Tartus
14. aprillil kell 19 esineb Tartus Tubina saalis Vasksi festivali kavaga Tallinna Kammerorkester, Läti üks silmapaistvamaid vioolamängijaid Ilze Kļava ning Soome dirigent Juha Kangas. Edasi suunduvad muusikud Cesise kontserdimajja, kus algab Läti tuntuima helilooja Pēteris Vasksi loomingule pühendatud muusikafestival.
Ilmus plaat Marek Vahula filmimuusikaga
Täna jõuab müügile Marek Vahula album „Märtsimuusika I. 3 Filmimuusikat“, millele on salvestatud Vahula loodud muusika omaenda kolmele esimesele filmile. Muusikat esitab plaadil pianist Eduard Kuzovlev. Tegu on autori esmakordselt salvestatud heliloominguga, mida võib kirjeldada meditatiivse ja looduslähedasena.
Arvo Pärt pälvis Rootsi mainekaima muusikaauhinna Polar Music Prize
Rootsi tähtsaima muusikaauhinna Polar Music Prize pälvisid tänavu Benini päritolu laulja ja laulukirjutaja Angélique Kidjo, plaadifirma Island Records asutaja ja muusikaprodutsent Chris Blackwell ning helilooja Arvo Pärt.
Ainukordne kontsert PÄRNU PÄEVAL!
Pärnakad tähistavad sel aastal Pärnu Päeva erilise levimuusika paraadiga. Ainukordsel muusikaõhtul astuvad 1. aprillil koos Pärnu Linnaorkestriga Pärnu Kontserdimajas lavale pea 70 muusikut, sealhulgas Erki Pärnoja, Sibyl Vane, Liisi Koikson, Bedwetters, Marko Matvere, The Boondocks, The Belka solist Ivo Orav ja The Tuberkuloited. Solist Villem Sarapuu esitusel kõlab ansambli Keeris looming ning esimest korda mängitakse orkestriseades Madison Marsi ning Syn Cole’i teosed. Kõikidele kontserdil ettekantavatele lugudele on Pärnu Linnaorkester tellinud spetsiaalselt seaded erinevatelt eesti arranžeerijatelt.
Selgusid „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023“ nominendid
Muusikakollektiivid, -organisatsioonid ja eraisikud esitasid tänavu nüüdismuusika preemiale 54 helitööd 38-lt heliloojalt. Konkursi žürii valis välja nominendid: Alisson Kruusmaa, Andrus Kallastu, Arash Yazdani, Elis Hallik, Elo Masing, Krõõt-Kärt Kaev, Liisa Hõbepappel, Madli Marje Gildemann, Maria Kõrvits, Riho Esko Maimets, Tatjana Kozlova-Johannes, Tõnu Kõrvits ja Ülo Krigul.
1. aprilli kontsert Tallinna Barokkorkestrilt
Tallinna Barokkorkester ja tema kapellmeister Andrew Lawrence-King kutsuvad koos Tallinna Filharmooniaga lahkesti 1. aprillil kell 19 Mustpeade majja kuulama 16.–18. sajandi humoorikat muusikat Itaaliast, Hispaaniast, Prantsusmaalt ja Portugalist.
Tallinna Kammerorkester tähistas lähenevat sünnipäeva
Nädalavahetusel andsid EMTA suures saalis kontserdi Tallinna Kammerorkester ja Saksa tippviiuldaja Florian Donderer. Tähistati orkestri 1. aprillil saabuvat 30. sünnipäeva ning Eesti heliloojatest kõlas kontserdil Tõnu Kõrvits ja Veljo Tormis.
EMTAs algas VIII vanamuusikafestival Ceciliana
Neljapäeval, 23. märtsil sai alguse nädala lõpuni kestev Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia VIII vanamuusikafestival Ceciliana, mis toob kuulajateni oma ala professionaalid ja muusikaüliõpilased nii Eestist kui ka välisriikidest. Sel aastal astuvad üles külalisesinejad Hispaaniast, Saksamaalt, Poolast ja Soomest.
Märtsiküüditamise mälestuskontserdil kõlab Robert Jürjendali „Seitse valgusluike“
Laupäeval, 25. märtsil möödub 74 aastat päevast, mil Eestist küüditati Siberisse üle 22 000 inimese, küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid. Selle mälestuseks kõlab kell 19 Tallinna Jaani kirikus kammerkoori Collegium Musicale esituses Robert Jürjedali teos „Seitse valgusluike“. Kontsert on tasuta.
Pianist Kalle Randalu pühendub oma soolokontsertidel Beethovenile
Oma kevadistel soolokontsertidel Tartus, Pärnus ja Tallinnas kannab pianist Kalle Randalu ette Beethoveni kolm suursugust klaverisonaati. Kontserdil kõlab ka võimas „Hammerklavier“, mida peetakse helilooja klaveriloomingu kõrgpunktiks.
Organist Aare-Paul Lattik annab Niguliste kirikus soolokontserdi
Hinnatud organist Aare-Paul Lattik annab neljapäeval 23. märtsil soolokontserdi Niguliste muuseumis. Taasavatud Niguliste kiriku orelil kõlab läbilõige prantsuse heliloojate orelimuusikast.
Algas Pärnu muusikafestivali piletimüük
XIII Pärnu muusikafestival avalikustas kontserdiprogrammi ja nimekad solistid, kes 12.–21. juulil astuvad Pärnus lavale Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri ees ning Järvi Akadeemia kontsertidel.
Corelli Musicu ülestõusmispühade kontserdid „Jubilate Domino” sarjast „Kirikupühad Maarjamaal”
Corelli Music tähistab ülestõusmispühi 9. aprillil kell 19 Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus ja 11. aprillil kell 20 Tartu Jaani kirikus. Esinevad kontratenor Martin Karu ja Corelli Barokkorkester ajastu pillidel Martin Sildose juhatamisel.
Tallinna Kammerorkester jätkab 30. sünnipäeva tähistamist
Reede õhtul tõid Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose „Deep Dark Shine“. Samuti oli kavas Vivieri üks väljapaistvamaid ja tuntumaid teoseid „Lonely Child" (solist Yena Choi) ning Tüüri üheksakümnendate aastate loomingu üks väljendusjõulisemaid töid „Action.Passion.Illusion“. Õhtut raamisid Haydni ja Mozarti sümfooniad, mis sünnipäevakontserdile kohaselt kandsid numbrit 30.
Lätis algasid laupäeval Balti Muusika Päevad
Balti nüüdismuusikale keskenduv festival toimub igal aastal erinevas Balti riigis ning korraldusjärg on jõudnud Lätini. Cēsises ja Riias on kavas on üheksa kontserti, kus kantakse ette 11 esiettekannet Läti heliloojatelt. Eesti heliloomingut esindavad Erkki-Sven Tüüri, Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese, Tõnu Kõrvitsa, Madli Marje Gildemanni, Mirjam Tally ja Märt-Matis Lille teosed. Festival kestab 18.–31. märtsini.
Eesti Muusika Päevad avalikustas programmi
Eesti suurim esiettekannete festival Eesti Muusika Päevad (EMP) avalikustas programmi ja piletid 26. aprillist 7. maini toimuvatele nüüdismuusika kontsertidele on saadaval. Festivali kaks keskset teemat „Hing ja Vaim“ paigutavad Tallinna ja Tartu kontserdiprogrammidesse erinevad rõhuasetused, mis samas teineteist täiendavad ja ühist tervikut loovad. Kunstilise visiooni kujundavad heliloojad Helena Tulve ja Timo Steiner. Tartu programmi kureerib Eesti Heliloojate Liidu esimees, helilooja Märt-Matis Lill.
Eestis jõuab esmakordselt lavale Monteverdi taastatud ooper „Ariadnet otsides“
Claudio Monteverdi sajandeid varjusurmas olnud ooper „Ariadne“ jõuab briti vanamuusikakorüfee Andrew Lawrence-Kingi rekonstruktsioonina Eestis lavale esmakordselt. Teos pealkirjaga „Ariadnet otsides“ etendub 16. märtsil Pärnu kontserdimajas ja 18. märtsil Estonia kontserdisaalis, esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Floridante barokkorkester Lawrence-Kingi juhatusel.
Tõnu Kaljuste nimeline stipendium helilooja Alisson Kruusmaale
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Fondi Tõnu Kaljuste nimelise allfondi komisjon valis 2023. aasta stipendiumi laureaadiks helilooja Alisson Kruusmaa.
Eesti esiettekandele jõuab Tüüri „Deep Dark Shine“ ja „Action.Passion.Illusion“ saab 30
17. märtsil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose „Deep Dark Shine“. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaalis kõlab ka Tüüri üks enimmängitava teoseid „Action.Passion.Illusion“, mille viimane osa valmis 30 aastat tagasi Tallinna Kammerorkestri esimeseks kevadkontserdiks.
Algas piletimüük XVII rahvusvahelisele koorifestivalile „Tallinn 2023“
13.-15 aprillil leiab aset XVII rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2023“, mille raames toimub Tallinnas 8 kontserti, kohtumised Tallinna koolikooridega, meistriklass koostöös MUBAga ning publikule avatud konkurss kõigile kooriliikidele, kus saab kuulata erinevate stiilide ja -ajastute muusikat.
Keelpillikvartett FourEst pühendab kontserdid Baltimaade heliloojate loomingule
Eeloleval nädalalõpul annab keelpillikvartett FourEst kaks kontserti Tallinnas ja Viljandis. 11. märtsil Eesti Teaduste Akadeemia saalis ja 12. märtsil Viljandi Pärimusmuusika aidas toimuvate kontsertide kavas kõlavad Erkki-Sven Tüüri, Anatolijus Šenderovase ning Pēteris Vasksi teosed keelpillikavrtetile.
Pianist Kadri-Ann Sumera andis välja albumi Mart Saare klaveriprelüüdidega
Tunnustatud pianist Kadri-Ann Sumera andis välja virtuaalse albumi eesti rahvusklassiku Mart Saare (1882–1963) klaveriprelüüdidega. Eesti klaverimuusika vaieldamatud pärlid on nüüd kuulatavad ka rahvusvahelise levikuga platvormidel.
Valter Ojakäär 100
10. märtsil möödub 100 aastat helilooja, saksofonisti ja muusikapublitsisti Valter Ojakääru sünnist. Tema sünniaastapäevale on pühendatud mitmeid sündmusi: bibliograafia esitlus Rahvusraamatukogus, kontsert ERRi Uudistemaja raadio 1. stuudios, tele- ja raadioprogrammid.
MUBA neidudekoor Iisraelis MustonenFestil
1.–6. märtsini viibis Tallinna Muusika- ja Balletikooli neidudekoor Iisraelis, kus festivali MustonenFest Tallinn–Tel Aviv raames anti kolm kontserti. Kontserdid oli publikurohked ning menukad, eriti sooja vastuvõtu pälvis kõikjal Arvo Pärdi teos “Peace upon You Jerusalem”.
Tallinna Barokkorkester annab naistepäevakontserdi 17. sajandi naisheliloojate muusikaga
8. märtsil kell 19 esinevad naistepäeva puhul Mustpeade maja Valges saalis Tallinna Barokkorkester, kapellmeister Andrew Lawrence-King. Solistina astub ülesse sopran Anna Mazurtšak. Kontserdi „La Musica“ kavas on 17. sajandi Itaalia naisheliloojad, muusika naistele ja naistest.
Heino Elleri 136. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil esitatakse esmakordselt ajaloos kogu Elleri tšellolooming
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Peeter Süda saalis toimub 7. märtsil Heino Elleri 136. sünniaastapäevale pühendatud kontsert. Esmakordselt ajaloos esitavad Valle-Rasmus Roots (tšello) ning Sten Lassmann (klaver) tervikuna kogu Heino Elleri tšelloloomingu.
Esmakordselt koos Pärnu publiku ees – Henri Christofer Aavik ja Hans Christian Aavik
Täna, 3. märtsil on Pärnu publikul võimalus oma silmaga näha virtuoosseid vendi, dirigent Henri Christofer Aavikut ja 2023. aasta vabariigi aastapäeva kontsertetenduselgi säranud viiuldajat Hans Christian Aavikut.
Kristjan Kannukese soolokontsert „Kõla ja kõlar“
4. märtsil kell 19 annab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis soolokontserdi vioolamängija Kristjan Kannukene. Kavas on Kaija Saariaho ja Anna Thorvaldsdottiri teosed vioolale ja elektroonikale. Maailmaesiettekandele tulevad Liis Jürgensi, Paul Beaudoini ja Kristjan Kannukese uued helitööd.
Tallinna Kammerorkestri 30. sünnipäeva sari algab koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljatega ja Valter Soosaluga külalissolistina
Reedel, 3. märtsil kell 19 toimub Viimsi Artiumis Tallinna Kammerorkestri sünnipäevasarja „Kolm kontserti kolmekümnendaks“ esimene kontsert. Laval on Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljad ja külalisena on kontserdil kaastegev Valter Soosalu (laul, harpejji). 30. sünnipäeva tähistavat Tallinna Kammerorkestrit juhatab dirigent Tõnu Kaljuste.
Eesti Filharmoonia Kammerkoori meeslauljad osalevad Luxembourgi Grand Théâtre’i ooperilavastuses
Eesti Filharmoonia Kammerkoori meeskoor laulab Luxembourgi Grand Théâtre’is Richard Wagneri ooperis „Tristan ja Isolde“, mis esietendus eile, 27. veebruaril.
Eesti 105. sünnipäevaks ilmus Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album
24. veebruaril, Eesti Vabariigi 105. sünnipäeval, andis plaadifirma Alpha Classics (Prantsusmaa) välja helilooja Erkki-Sven Tüüri koorimuusika albumi „Canticum Canticorum Caritatis“. Albumi salvestasid dirigent Endrik Üksvärav ja kammerkoor Collegium Musicale. Albumi tutvustus toimub kolmapäeval, 1. märtsil kell 18.30 Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia black box’is.
Kontserdil „Eestimaa värvid“ tuleb esiettekandele Tõnis Kaumanni uudisteos
Kontserdil „Eestimaa värvid“ Viimsi Püha Jaakobi kirikus tuleb esiettekandele Tõnis Kaumanni teos „Olen ise üürike” orelile ja klavessiinile.
Ingrid Roose juhatusel tuleb Pariisis ettekandele Veljo Tormise “Unustatud rahvad”
14. märtsil tuleb Pariisi Filharmoonia kontserdimajas Ingrid Roose juhatusel ettekandele kolm osa Veljo Tormise tsüklist “Unustatud rahvad”: “Isuri eepos”, “Vadja pulmalaulud” ja “Ingerimaa õhtud”. Kontsert-lavastusel laulavad 80 prantsuse akadeemia- ja kammerkoori lauljat vadja, isuri ja soome-ugri keeles.
Inglismaa kammerkoor The Carice Singers annab Londonis kontserdi eesti muusikast
23. veebruaril annab The Carice Singers kontserdi „An Estonian Vespers by Candlelight“, mille kavas on Arvo Pärdi, Ester Mägi, Evelin Seppari ja Galina Grigorjeva teosed.
Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi „Aadama passioon“ etendub Rooma Ooperis
Eesti Kontsert koostöös Milano tootjafirmaga Change Performing Arts (CPA) sõlmis lepingu Rooma Ooperiga Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi muusikateatrilavastuse „Aadama passioon“ välja toomiseks.
Corelli Musicu naistepäeva kontsert „Barokne akordion“ sarjast „Mõisaromantika”
Corelli Music tähistab naistepäeva ja kevadeigatsust hubaste salongikontsertidega sarjas „Mõisaromantika“. Kaunites Tõstamaa ja Anija mõisates saab nautida barokiaja muusikat, kuid üllatuslikult kahe akordioni lopsakalt rikkalikus esituses.
Lüdigi saalis toimub Vabariigi aastapäevale pühendatud kontsert
25. veebruaril kell 19 toimub Vändra Kultuurimajas värskelt avatud Lüdigi saalis Vabariigi aastapäevale pühendatud kontsert. Kontserdil pakuvad muusikalisi elamusi tunnustatud bass Ain Anger, Mari Poll viiulil ja Momir Novakovic akordonil.
Collegium Musicale alustas kontserdituuri Pühal maal
Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale alustas 8-päevast kontserdireisi Iisraelis. Täna õhtul antakse kontsert Tel Avivis, kontserdid toimuvad ka Jeruusalemmas ja Akkos.
Eesti Rahvusmeeskoor esineb vabariigi aastapäeva eel Narvas
19. veebruaril kell 16 annab Rahvusmeeskoor Tartu Ülikooli Narva kolledžis Eesti Vabariigi 105. aastapäevale pühendatud kontserdi „Helid piiri peal“. Esitamisele tuleb Eesti heliloojate looming erinevatest kümnenditest.
Kontserdisarjas HELIjaKEEL kõlab Ardo Ran Varrese muusika
Sari HELIjaKEEL jätkab oma üheteistkümnendal hooajal 2022/2023 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Seekordses kontserdikavas ja vestlusringis on teemaks sõna ja mäng elus ja loomingus. Kõlab Ardo Ran Varrese muusika, esiettekandele tuleb instrumentaalteatri teos Ilmar Laabani tekstile.
Tallinna Talvefestival tähistab Muusikute fondi PLMF 20 aasta juubelit ning toob Eestisse solistid Lõuna-Koreast ja Itaaliast
14.–21. veebruarini toimuva XVI Tallinna Talvefestivali raames tähistab Muusikute fond PLMF suurejoonelisel galal Estonia kontserdisaalis oma 20. aastapäeva. Kõrvuti Eesti tippsolistidega esineb galal Tallinna Muusika- ja Balletikooli sümfooniaorkester Jaan Otsa dirigeerimisel. Õhtut juhib Margit Kilumets. 18. veebruaril astuvad Tallinna raekojas üles ooperisolistid Lõuna-Koreast ja Itaaliast.
Ansambel U: ja eˉlektron esitavad Udo Kasemetsa loomingut
14. ja 15. veebruaril tulevad Kanuti Gildi SAALis Tallinnas ettekandele osad Udo Kasemetsa monumentaalsest multimeedia-teosest „Timetrip to Big Bang and Back“ (AR-versioon, 2022). Kõik tsükli teosed on seotud erinevate kosmoloogiliste nähtuste ja aeg-ruumi teemaga. Kontserdil on kasutusel liitreaalsuse (Augmented Reality) tehnoloogia ning kaks erilist instrumenti – Columbine ja Amaranth.
Algas kandidaatide esitamine „LHV uue heliloomingu Au-tasule“
Alates 8. veebruarist saab „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023“ preemiale nomineerida heliteoseid, mille esiettekanne oli aastal 2022. Autasuks on 6000 eurot, millele lisandub klaasikunstnik Mare Saare loodud trofee.
Rahvusmeeskoor annab kontserdid ikoonilise helilooja Gavin Bryarsi auks
Sel nädalavahetusel tähistavad Eesti Rahvusmeeskoor ja Pärnu Linnaorkester inglise komponisti ja kontrabassimängija Gavin Bryarsi 80 aasta juubelit. Sünnipäevakontsertidel Pärnus ja Tallinnas esitatakse helilooja meeskoorile kirjutatud teosed, kontsertidel osaleb ka Bryars ise.
Selgusid koorimuusika aastapreemiate laureaadid
Pühapäeval kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. 12 tiitlile kandideeris 62 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.
VHK keelpilliorkester andis välja plaadi Veljo Tormise muusikaga, tulekul kolm esitluskontserti
VHK keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur esitlevad Veljo Tormise muusikaga CD-plaati kontsertidega Tartus, Võrus ja Tallinnas. Kontsertidel kõlab Veljo Tormise looming keelpilliorkestri seades, solistideks sopran Maria Listra ja viiuldaja Arp Reindla.
Vändras avatakse Mihkel Lüdigi nimeline saal
Põhja-Pärnumaa Vallavalitsus koostöös Vändra Kultuurimaja ja Vändra Gümnaasiumiga avab 2. veebruaril Mihkel Lüdigi kontserdisaali. Lüdigi saali nime saab Vändra Gümnaasiumi aula. Saali avamise kontsertide sarjas „Laulud nüüd tulevad“ korraldatakse 2023. aasta esimeses pooles viis kontserti. Avakontserdi „Ma vaatan üles mäele“ annavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel.
Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital valis residentuuriprogrammi osalema kolm uut ansamblit
Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital kutsus teist korda algavasse kaheaastasesse residentuuriprogrammi osalema kolm uut ansamblit: löökpillikvarteti, Duo Aavik ning Joel Remmel Trio.
Antakse välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad
Pühapäeval, 5. veebruaril kell 15 kuulutab Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. 12 kategoorias kandideerib aastapreemiatele 62 nominenti.
Aasta klassikaalbum on „Estonian Premieres”
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgus eile Aasta Klassikaalbum 2023 ja selleks on Eesti Festivaliorkestri ja dirigent Paavo Järvi salvestatud album „Estonian Premieres“, väljaandja Alpha Classics.
Helilooja Alisson Kruusmaa liitus maineka muusikakirjastusega Universal Edition
Helilooja Alisson Kruusmaa liitus tänavu Austria muusikakirjastusega Universal Edition, mis esindab ning vahendab helilooja loomingut muusikutele ja institutsioonidele üle terve maailma.
Laupäeval toimub Pärnu kontserdimajas Mihkel Keremi autorikontsert
Helilooja Mihkel Keremi autorikontserdil Pärnu kontserdimajas kõlab tema Viiulikontsert (solist Triin Ruubel-Lilleberg) ja Sümfoonia nr 6, esiettekandele tuleb Tšellokontsert, milles soleerib Kanada päritolu Hollandi tšellist Willem Stam. Pärnu Linnaorkestrit juhatab Mikk Murdvee.
Tänavune MustonenFest kannab südames Ukrainat
26. jaanuarist 4. veebruarini toimuval MustonenFestil astuvad publiku ette Sinfonietta Rīga, Eesti tippkooride 200 lauljast koosnev ühendkoor, fenomenaalne Itaalia tšellist Mario Brunello, noored Eesti interpreedid ja oriendi muusikamaailma eksootilised artistid. Kõrgetasemelised kontserdid toimuvad Tallinnas, Laulasmaal, Tartus ja Viljandis.
USA-s tuleb maailmaesiettekandele Erkki-Sven Tüüri Viiulikontsert nr. 3
Erkki-Sven Tüüri Viiulikontserdi nr. 3 „Kõnelused Tundmatuga” (2019/2020) toovad selle nädala lõpus ettekandele Vadim Gluzman ja Oregoni Sümfooniaorkester David Danzmayri juhatusel.
Segakoori K.O.O.R. sünnipäevakontserdid „S nagu Saar ja Sisask“
Segakoori K.O.O.R. 11. sünnipäeva kontsert esitleb Mart Saare ja Urmas Sisaski muusikat. Kavas on Mart Saare varasem koorilooming ja Urmas Sisaski hilisem koorilooming. Kontserdid toimuvad Keila Muusikakooli saalis, Viimsi Artiumis ja Tallinna Mustpeade majas. Koori juhatab Raul Talmar.
Pärnu Nüüdismuusika Päevad 2023 pakuvad põhjalikku sissevaadet mikrotonaalsesse võrdtempereeritud 22-helisüsteemi
Eesti Arnold Schönbergi Ühingu Pärnu Nüüdismuusika Päevade 2023 eesmärk on heliloojate ja interpreetide koostöös jätkata Eestis vähetuntud mikrotonaalsuse uurimist. Toimuvad töötoad, sümpoosion ja kontserdid, Pärnu Keskraamatukogus on avatud helilooja, muusikauurija ja kitarristi Agustín Castilla-Ávila muusikast inspireeritud graafiliste tööde näitus.
Ajakiri Muusika asutas uue autoripreemia, selgunud on esimesed laureaadid
Ajakiri Muusika alustas oma muusikapublitsistika alase autoripreemia välja andmist. Esimesed laureaadid on muusikateadlane Ene Pilliroog ja Tallinna ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi üliõpilane Luisa Susanna Kütson.
Vokaalansamblite Rolls-Royce’iks kutsutud The King’s Singers esineb taas Eestis
Neljapäevast laupäevani annab Eesti Kontserdi kutsel Eestis kontserte armastatud vokaalansambel The King’s Singers. Nad esinevad siin oma värskeima kavaga „Põhjala valgus. Virmalised“ („Northern Lights“), mis ammutab inspiratsiooni Skandinaavia ja Eesti muusikast.
Balti riikide muusikute koostöös toimub Vilniuses „Balti missa“ maailmaesiettekanne
12. jaanuaril, Leedu vabaduse kaitsjate päeva eelõhtul toimub Vilniuse Jaani kirikus muusikasündmus „In memoriam“, kus Balti riikide heliloojate ja professionaalsete kooride koostöös tuleb Artūras Dambrauskase juhatusel maailmaesiettekandele „Balti missa“. Kontserdist teeb otseülekande Leedu Televisioon.
Tallinna Kammerorkestri ees soleerib Rootsi kitarrivirtuoos Jacob Kellermann
12. jaanuaril annab Tallinna Kammerorkester Mustpeade majas kontserdi koos Rootsi klassikalise muusika Grammy võitjate dirigent Christian Karlseni ja kitarrivirtuoosi Jacob Kellermanniga. Ettekandele tuleb kaasaja olulisima Jaapani helilooja Toshio Hosokawa teos „Voyage IX „Awakening““ kitarrile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele.
Aasta Klassikaalbumi nominendid on selgunud
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgusid Eesti Muusikaauhinnad 2023 Aasta Klassikaalbumi kategooria nominendid. Nominentideks on nelja klassikalise muusika žanrikategooria parimad plaadid.
Pianist Maksim Štšura ning viiuldaja Michael Foyle pälvisid viis tärni ajakirjalt BBC Music Magazine
Maineka muusikaajakirja BBC Music Magazine jaanuari numbris arvustatakse tunnustavalt Foyle-Štšura duo värsket albumit, mis pälvis arvukalt kiidusõnu ning viis tärni.
Artur Lemba stipendumi pälvisid Madli Marje Sink, Aurora Ruus ja Mantas Šernius.
Kultuuriminister Piret Hartman andis 4. jaanuaril Tallinna Muusika- ja Balletikoolis toimunud tseremoonial üle Artur Lemba nimelise stipendiumi kolmele muusikaüliõpilasele.
USA segakoor The Southern Chorale annab Eestis kolm kontserti Tõnu Kõrvitsa muusikaga
The Southern Chorale, segakoor Mississippi südamest annab kolm tasuta kontserti Eestis. Kavas gospelmuusika ja Tõnu Kõrvitsa uue kooritsükli „St. Michael Songs“ („Miikaeli laulud”) Eesti esiettekanne.