Music News

Pärnu linnaorkester avab minevikulaeka ja toob 30. hooajal taas lavale lummava laulutsükli „Rändavad laulud“

„Pärnu Linnaorkestri juubelihooaeg on inspireeritud värvidest ja seetõttu on igal kontserdil olnud mõni värviga seotud pealkiri. Seekord siis „Smaragdroheline“, mis on justkui muusikaline rännak läbi smaragdrohelise looduse, kus igal laulul on oma värvikas ja elav karakter, meenutades kuulajatele looduse ilu ja väge. Smaragdroheline värv sümboliseerib looduse värskust ja elujõudu, luues seeläbi kontserdile kauni ja looduslähedase atmosfääri, mis kajastub nii muusikas kui ka visuaalses kujunduses.

26. aprillil 2024 kell 19 Pärnu kontserdimajas toimuval kontserdil on Pärnu Linnaorkestri ees solistid Sepo Seeman ja Karin Tammaru, väntorelil  Ado Kirsi.
 
2003. aastal lavastas Madis Kalmet „Endla” teatris Charles Dickensi näidendi „Kilk koldel”, millele kirjutas muusika Tauno Aints. Etenduses olid ka mõned laulud, mida esitas lavastuse läbiv tegelane, rändmuusikust jutustaja. Kalmeti sõnul liitsid need leierkastimehe laulud lavastuses argise ja igavikulise mõjusaks tervikuks. Aastaid hiljem meenusid Tauno Aintsile need paar laulu, tal tekkis idee seda materjali laiendada ning teha koostöös Madis Kalmetiga üks iseseisev laulutsükkel. Idee kasutada väntorelit sai helilooja toona teatri- ja muusikamuuseumis töötavalt Risto Lehistelt, kes heliloojalt pilli jaoks paari lugu küsis. 
 
Madis Kalmet on öelnud: „Lausa nägemuslikku inspiratsiooni kogesin Hollandis. Imearmsas Delfti linnakeses jalutades kuulsin kirikust kostmas Mozarti „Reekviemi“ ja kiriku taga kanali ääres mängis leierkastimees oma lihtsaid viisikesi. See oli nii kummastav ja mõjuv! Samal ajal kirikust kostev „kõrge“ ja tänavanurgal helisev „madal“... Tegelikult on nad alati koos kõlanud ja kõrvuti eksisteerinud – professionaalne ja kõrgkultuuriline ning rahvalik, igavikuline ja argine ... Ja sellest kinnistus ka põhiidee ühendada sümfooniaorkester ja väntorel, virtuoos ja tänavamuusik, keeruline ja lihtne.“

Laulutsükli „Rändavad laulud“ esmaettekanne toimus 23. märtsil 2010 Tallinnas festivalil „Eesti muusika päevad“, solistideks Sepo Seeman ja Karin Tammaru, väntorelil Risto Lehiste, dirigent Mihhail Gerts, hääleseadja Zoja Hertz. Pärnu kodupubliku ette jõudis teos 2011. aastal kogunisti kahel korral: kevadel linnaorkestri hooaja lõppkontserdil ja sügisel õpetajate päevale pühendatud kontserdil dirigent Jüri Alperteni juhatamisel. 2014. aastal valmis teosest DVD-plaat (videorežii Argo Valdmaa, helirežissöör Tanel Klesment, valgusrežii Margus Vaigur). Täna, 10 aastat plaadi valmimisest ja orkestri juubelihooajal on „Rändavad laulud“ taas teie ees.
                                                 
Pärnu Linnaorkester (PLO) on juba kolm aastakümmet rikastanud Pärnu kultuurimaastikku kui ainus professionaalne sümfooniaorkester Lääne-Eesti piirkonnas. See kogukonda ühendav muusikaline jõud on loonud mitmekülgset kultuuriruumi ning pakub unikaalseid elamusi nii Pärnu kui kogu Eesti publikule. 
PLO ühendab Pärnu andekaid muusikuid, moodustades dünaamilise kogukonna, mis on tuntud oma mobiilsuse ja žanrilise mitmekülgsuse poolest. Pikaajaline koostöö nii erinevate kontserdiorganisatsioonide kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud tippmuusikutega on teinud neist Eesti muusikamaastikul silmapaistva kollektiivi. 
Pärnu Linnaorkester on pühendunud eesti muusika esiletõstmisele, olles igal aastal uute teoste esmaettekandja ja salvestaja. Tegevus on leidnud kajastust mitmes kultuuriväljaandes ja meediakanalis, kinnitades nende olulist rolli Eesti muusikamaailmas. 
 

Tagasi