Music News

Festival TubIN tutvustab Eduard Tubina elu pöördpunktide loomingutTänavu juba kolmandat korda toimuva festivali keskmes on Eduard Tubina seitsmes ja kaheksas sümfoonia, mille peateemad on järjepidevus ning elu pöördpunktid. Festival TubIN toimub 28. septembrist 1. oktoobrini ning jõuab sel aastal ka Tallinnasse.

Põhimõte nulla dies sine linea (ld ei päevagi rida kirjutamata), mille Tubin Heino Elleri juures õppides omandas, aitas tal loomingus edasi liikuda ka elu kõige keerulisematel hetkedel. Üks selliseid hetki oli Tubina jaoks väliseesti pagulasringkondade rünnak, mis järgnes tema 1961. aasta Eesti külastusele.

„Just sellise risttule all on kirjutatud festivali avakontserdil „Non grata“ kõlav Tubina kaheksas sümfoonia, milles ta julges oma tundeid väljendada ning nii nutta kui ka naerda,“ ütles festivali kunstiline juht Mihhail Gerts.

Järjepidevust hoides on tänavusel festivalil pühendatud Tobiase 150. juubeliaastale ka Heino Elleri Muusikakooli õpilaste galakontsert. Festivali lõppkontserdil „Käest kätte“ kõlavad teosed, kus iga helilooja moodustab oma loominguga ühe mõttelise lüli eelkäija-järeltulija ketis. Eduard Tubina erakordsest huvist oma eelkäija Rudolf Tobiase loomingu vastu annab tunnistust tema orkestratsioon Tobiase teostest.

Festival TubIN 2023 jätkab järjekindlalt kahel eelmisel aastal alustatud teekonda Eduard Tubina sümfooniate tutvustamisel ja nendega seonduvate sündmuste ning teemade mõtestamisel. Kontserte annavad Eesti Riiklik Sümfooniorkester ja Vanemuise Sümfooniaorkester Mihhail Gertsi juhatusel, keelpillikvartett M4GNET, Karmen Puis (sopran) ja Urmas Taniloo (orel), Heili Rosin-Leivategija (flööt) ja Mihhail Gerts (klaver). Kontserdid toimuvad peamiselt Tartus Vanemuise kontserdimajas, aga ka Estonia kontserdisaalis, Eesti Rahva Muuseumis ja Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis. Festivali kunstiline juht on Mihhail Gerts, korraldaja Eesti Kontsert.

Lisainfo: Eesti Kontsert

Tagasi