Music News

Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album pälvis Saksamaal kõrge tunnustuse

Eile avaldati Saksa plaadikriitikute auhinna Preis der deutschen Schallplattenkritik teise kvartali võitjad. Koorimuusika kategooria parimaks tunnistati Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album „Canticum Canticorum Caritatis“, mille salvestas kammerkoor Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhatusel.

Auhinda Preis der deutschen Schallplattenkritik annavad välja Saksa, Austria ja Šveitsi muusikakriitikud ja -ajakirjanikud. Seekord hindas 154 kriitikut 32 eri kategooria žüriis 246 plaati. Hindamiskriteeriumiteks olid kunstiline kvaliteet, repertuaari väärtus, esitlus ja helikvaliteet. Tegemist on Saksamaal ühe olulisema auhinnaga muusikamaastikul. Koorimuusika kategoorias kandideerisid näiteks ka The King’s Singersi ja Baieri Ringhäälingu koori esitused. Varasemalt on auhinna võitnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Raschèr Saxophone Quarteti, dirigent Paul Hillieri ja firma Harmonia Mundi koostöös valminud album „Baltic Voices 3“ (2005), kus teiste seas kõlas samuti Erkki-Sven Tüüri looming.

„Selline tunnustus on igas mõttes meeliülendav. Saada tagasisidet, et meie esitus ja muusika sellel plaadil lummab kuulama! See ongi ju peamine eesmärk – pakkuda kvaliteeti ja emotsiooni. Meeliülendav on olla ka sellisest nominentide hulgast esile tõstetud!“ ütles dirigent Endrik Üksvärav. 

Saksamaa plaadikriitikute ühenduse Preis der deutchen Schallplattenkritik (PdSK) liikmed kuulavad läbi kõik uued väljaanded kvartali kaupa. Iga ekspertkomisjon koosneb kuni viiest žüriiliikmest. Kaetud on kogu mitmekesine žanrite spekter sümfoonilisest muusikast ooperist klavessiinimuusikani ja suulise sõnani, džässist folkloorini ja heavy metalist rocki ja hip-hopini. Otsuseid langetavad muusikakriitikud ja ajakirjanikud Saksamaalt, Austriast ja Šveitsist. Maksimaalselt 160 liikmest koosnev žürii peab väga tähtsaks sõltumatute otsuste langetamist, mida ei mõjuta salvestuste või helikandjate tootjate huvid.

„Canticum Canticorum Caritatis“ on Tüüri esimene koorimuusika album, mille nimilugu „Canticum Canticorum Caritatis“ on kirjutatud ja pühendatud Collegium Musicalele ja Endrik Üksväravale. Album on salvestatud EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus. Plaadi helirežissöör on Tanel Klesment ja kaanefoto autor on Kaupo Kikkas, kaassõna kirjutas muusikateadlane Kerri Kotta. Plaat ilmus 24. veebruaril, Eesti Vabariigi 105. sünnipäeval ning selle andis andis välja Prantsuse plaadifirma Alpha Classics.

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming.

Lisainfo: Schallplattenkritik

Tagasi