Music News

Rahvusvahelisel muusikapäeval jagati Viimsi Artiumis muusikapreemiaid

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja viieteistkümnendat aastat järjest.

Eesti Muusikanõukogu tunnustab preemiatega muusikavaldkonna parimaid kogu senise panuse eest. Traditsioon pärineb aastast 2002. Tänavu anti välja kolm preemiat – heliloomingu preemia, interpretatsiooni preemia, mida toetab Eesti Interpreetide Liit ja Eesti Muusikanõukogu poolt välja antav Kultuurkapitali muusikapreemia muusikaelu jaoks olulise väljapaistva tegevuse eest.
Eesti Muusikanõukogu president Ivari Ilja: „Muusikanõukogu preemiad tunnustavad pikaajalist olulist panustamist meie muusikavaldkonna arengusse, väljendavad tänu ja tunnustust seni tehtu eest, samas kätkedes endas ka innustavat impulssi tulevikuks. Kõik Muusikanõukogu selle aasta preemiate laureaadid on omanäolised isiksused, kes on oma kõrge professionaalse ja kunstilise haardega meie muusikakultuuri oluliselt mõjutanud. Meie tänu ja kummardus neile!“

Eesti Muusikanõukogu preemia laureaadid 2022:
 
Heliloomingu preemia Tõnis Kaumann – viljakas, eredat teatraalsust ja huumorit ning eri stiile veenvalt ühendav looming kammermuusikast ooperini.
  
Interpretatsioonipreemia Klaveriduo Kai Ratassepp-Mati Mikalai – sihipärase ja kunstiliselt kõrgel tasemel loomingulise tegevuse eest.
Preemia väljaandmist toetab Eesti Interpreetide Liit
 
Muusikaelu tegelase preemia Eesti Muusikanõukogu poolt üleantav helikunsti sihtkapitali preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eestVillu Veski – džässmuusik,  põnevate ideede generaator ja elluviija, üle veerandsaja aasta „Juu Jääb“ festivali korraldaja
 

Tõnis Kaumann

  Klaveriduo Kai Ratassepp-Mati Mikalai

Villu Veski

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustas aastapreemiatega hooajal 2021/2022 enim silma paistnud muusikategelasi ja -kollektiive. Traditsioon pärineb aastast 1995. Tänavu anti välja kümme aastapreemiat ning kaks tunnustuspreemiat, ühe preemia suurus on 5000 eurot. Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali esimehe Marje Lohuaru sõnul on Eesti muusikaelu viimane hooaeg vaatamata koroonaviiruse pandeemiale ja ärevatele aegadele olnud erakordselt tihe ja dünaamiline, omades mõjusat ja laiahaardelist tähendust meile kõigile, ja seda ka rahvusvaheliselt. „Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele esitati tänavu üle seitsmekümne nominendi ja need 12 preemiat katavad ainult murdosa nendest loojatest, keda sooviks tunnustada. Suur tänu teile!“ ütles Lohuaru.
 
Helikunsti sihtkapitali aastapreemiate laureaadid 2022
 
Erkki-Sven Tüür – erakordne loominguaasta, flöödikontsert „Lux Stellarum“ ja X sümfoonia
European Jazz Conference’i korraldustiim: Anne Erm, Jaak Sooäär, Eva Saar, Elo-Liis Parmas, Marti Tärn, Maret Mikk, Anu Luik, Kirke Karja, Ronja Soopan – kõrgetasemelise rahvusvahelise suursündmuse väljapaistev korraldamine Eestis
Hans Christian Aavik – võidukas osalemine Carl Nielseni nimelisel konkursil
Helena Tulve – suurteose, ooperi „Wölfe” loomise eest 
Henri Christofer Aavik – võidukad osalemised Jorma Panula nimelisel ja Jevgeni Svetlanovi nimelisel konkursil
Iris Oja – erakordsed nüüdismuusika ettekanded, rollid Tatjana Kozlova-Johannese muusikateatrilavastuses „söövitab.tuhk” ning Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooperis „Lalli ehk mere keskel on mees”
Kirke Karja – viljakas loominguaasta ning tipptasemel kontserdid Eestis ja maailmas
Marcel Johannes Kits – edukas osalemine kuninganna Elisabethi konkursil
Monika-Evelin Liiv – väljapaistvad ooperirollid rahvusvahelistel ooperilavadel, sooloesinemised kodu- ja välismaal
Toivo Nahkur – aastakümnete pikkune missioonitundeline töö Eesti klaverimängukunsti arendamisel
Helikunsti sihtkapitali tunnustuspreemiad pikaajalise panuse eest valdkonda: 
Kaido Kelder – korraldusliku ja loomingulise töö eest muusikapõllul
Rein Roos – pikaajalise ja laiahaardelise panuse eest Eesti löökpillimängu arengusse
 
Muusikapreemiate pidulik üleandmine toimus rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril Viimsi Artiumis. Preemiagala lavastaja ja stsenarist oli Veiko Tubin ning kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. Ülekannet Muusikapäeva galast vahendas ETV. Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi, Kultuurkapitali preemiameene „Jonnakas“ autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

Tagasi