Music News

Eesti Muusika Päevad


5.–11. aprillini leiavad aset igakevadised Eesti Muusika Päevad. Oma 35. tegevusaastat tähistava festivali keskmes on sel aastal sümfoonilised suurvormid. Esiettekandele tulevad Toivo Tulevi „Lamentatsioon“ solistidele, segakoorile ja kammerorkestrile, Margo Kõlari „Läbi varjude oru” solistidele, koorile ja sümfooniaorkestrile, Erkki-Sven Tüüri sümfoonia „De Profundis” Eesti esiettekanne, Monika Mattieseni „meng-leng-geleng” lugejale, orkestrile ja live-elektroonikale, Mirjam Tally „Déjà vu” uus versioon harfile ja keelpilliorkestrile (solist Islandi harfimängija Gunnhildur Einarsdóttir), Liis Viira „Tähevaikus” sümfooniaorkestrile, Märt-Matis Lille „Põhjanaela paine” häälele ja orkestrile (solist saami joiguja Wimme), Helena Tulve „Südamaa” klaverile ja orkestrile (solist Mihkel Poll), Tõnis Kaumanni „Three Tails” orkestrile, Páll Ragnar Pálssoni „Udupasunad päevavalges” brassansamblile, Tatjana Kozlova-Johannese ja videokunstnik Tarvo Hanno Varrese koostööna valminud „Betweenland”, Maria Kõrvitsa „…lainetab taevas” keelpillikvartetile, Pärt Uusbergi „Miniatuurid” keelpillikvartetile ja Mirjam Tally „Vortex” suurele ansamblile.

Kõrvuti uute teostega kõlab Eesti suurvormide klassika Heino Ellerilt, Eino Tambergilt, Arvo Pärdilt, Raimo Kangrolt, Erkki-Sven Tüürilt, Gustav Ernesaksalt ja Eugen Kapilt.

Kokku pakub festival kuulamiseks 12 kontserti (sh hulgas kaks traditisoonilist kompositisooniõpilaste ja –tudengite kontserti), mis leiavad aset Niguliste kirikus, Lennusadamas, Kanuti Gildi SAALis, Inglise Kolldžis, Tallinna Metodisti kirikus ja Estonia kontserdisaalis. Üles astuvad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Vanemuise sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, ansambel Küberstuudio, Silver Brass, Tartu Keelpillikvartett, ERSO suur ansambel, Rahvusooper Estonia koor  ja mitmed solistid. Samuti kuuluvad festivali kavasse ka kontserdieelsed kohtumised heliloojatega Margo Kõlar, Märt-Matis Lill, Liis Viira, Erkki-Sven Tüür ja Helena Tulve.

Lisaks ilmub 1. aprillil Eesti Muusika Päevade ja ajakirja Muusika ühisnumber. Ajakiri paneb uues numbris rohkem rõhku eesti heliloojate loomingule ja Eesti Muusika Päevade uudistele ja kavale. Ajakirja kaanepersoon on Tõnis Kaumann, Evi Arujärv kirjutab põhjalikumalt suurvormist eesti muusikas, Ia Remmel ja Joosep Sang on koostanud probleemartikli nüüdismuusika kuulatavusest. Lühiintervjuusid saab lugeda Helena Tulvega, Margo Kõlariga, Märt-Matis Lillega, Liis Viiraga, Monika Mattieseniga ja Tatjana Kozlovaga. Ajakirjast ei puudu ka tavapärased arvustused, uudised ja heliplaatide tutvustused. Festivali kunstilised juhid Ülo Krigul ja Timo Steiner kirjutavad, miks Eesti Muusika Päevad keskenduvad suurvormidele.

Eesti Muusika Päevade korraldaja on Eesti Heliloojate Liit, festivali kunstilised juhid on Ülo Krigul ja Timo Steiner.

Täpne kava ja info: Eesti Muusika Päevad.

Tagasi