Music News

Talendid kodus. Risto Joost

Tallinna Filharmoonia kontserdisarja „Talendid kodus“ järgmine kontsert toimub 20. detsembril kell 19 Mustpeade majas ning toob publiku ette Risto Joosti, kes astub üles nii dirigendi kui ka lauljana. Joosti käe all mängib Tallinna Kammerorkester, viiuldajad Arvo Leibur, Harry Traksmann ja Elo Tepp, tšellist Leho Karin ja Reinut Tepp klavessiinil.
Kontserdikavas on A. Vivaldi ja A. Corelli muusika ning esiettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa kolmeosaline teos "Nokturnid" häälele ja keelpillidele (osad: I Kuni tuul kuulutab päeva...; II Ava mulle...; III Tõuse, mu kullake...).


Risto Joost (1980) alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis ning jätkas Eesti Muusikaakadeemias Kuno Arengu, Jüri Alperteni ja Paul Mägi dirigeerimisklassis, õppides lisaks laulmist Uku Jolleri ja Nadja Kuremi juures. Ta on täiendanud end koorijuhtimise ja dirigeerimise alal Viini Muusika- ja Esituskunstide Ülikoolis. Magistrikraadi dirigeerimise erialal omandas ta Stockholmi Kuninglikus Muusikakolledžis Jorma Panula juhendamisel.

Risto Joost on juhatanud pea kõiki Eestis hetkel tegutsevaid orkestreid ja mitmeid nimekaid muusikakollektiive välismaal: Helsingborgi Sümfooniaorkester, Keski-Soome Kammerorkester, Gävle Sümfooniaorkester, segakoor Latvija, Rootsi Raadio Koor ja Ars Nova Copenhagen. Ta on olnud Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri peadirigent ning töötanud Rahvusooper Estonia dirigendi ning ooperikoori peakoormeistrina.
Alates hooajast 2011/2012 on Risto Joost Madalmaade Kammerkoori peadirigent. Lauljana on Risto Joost töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooris, vokaalansamblites Vox Clamantis ning Theatre of Voices.

Risto Joost on ka kammerkoori ja instrumentaalansambli Voces Musicales asutaja.

Risto Joost on dirigendina saavutanud preemiaid mitmetel konkurssidel – Budapestis 2001, Tallinnas 2002 ja 2004. Samuti on ta pälvinud kahel korral Gustav Ernesaksa nimelise stipendiumi, Eesti Koorühingu noore dirigendi tiitli (2004), Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2007) ning käesoleval aastal ka Vabariigi presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia.

Tallinna Filharmoonia kontserdisari “Talendid kodus” tutvustab Eestis muusikaõpinguid alustanud, kuid praegu välismaal kõrgkoolides õppivaid või töötavaid andekaid noori muusikuid. Sarja esimene kontsert toimus jaanuaris 2011 Tallinna Kammerororkestri ja viiuldaja Kaija Lukase osalusel. Veel on sarja raames üles astunud viiuldaja Mari Poll ning jaanuaris 2012 esineb oboemängija Kalev Kuljus.

Tagasi