Muusikauudised

Jaan Rääts 75

15. oktoobril tähistab oma 75. sünnipäeva Jaan Rääts, üks viljakamaid eesti heliloojaid, kauaaegne muusikaelu juht ja ühiskonnategelane, eesti muusika ja möödunud sajandi kuuekümnendate aastate stiilipöörde esifiguure. Räätsa rütmiergas stiil, millele on omane neoklassitsistlik vormiselgus ja mängulised stiilikontrastid, on oluliselt mõjutanud kogu eesti XX sajandi teise poole muusikat. 18. oktoobril toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis juubelikontsert, kus kõlab helilooja ja tema õpilaste looming.

Jaan Rääts sündis 1932. aastal Tartus, õppis klaverit Tartu Muusikakoolis ja lõpetas 1957. aastal kompositsioonierialal Mart Saare ja Heino Elleri õpilasena Tallinna Riikliku Konservatooriumi. Ta on töötanud Eesti Raadio helirežissöörina, Eesti Televisiooni muusikasaadete juhina ning olnud Eesti muusikaakadeemia kompositsiooniõppejõud. 1964. aastast alates oli ta Eesti heliloojate liidu aseesimees, aastail 1974–93 esimees.
Räätsa 1950. aastate lõpul välja kujunenud autoristiil, mida iseloomustavad ostinaatne rütm ja kontrastidele põhinev kaleidoskoopiline arendusviis, on põhijoontes püsima jäänud tänaseni. Tema valdavalt instrumentaalsesse loomingusse kuulub kümme sümfooniat, kaks orkestrikontserti, 24 instrumentaalkontserti ja arvukalt kammerteoseid. Jaan Räätsa populaarseim ja eesti muusika üks enim mängitud teos on 1961. aastal loodud Kontsert kammerorkestrile op. 16, mis tänaseks on kõlanud kõigil kontinentidel enam kui 40 riigis kokku üle 2000 korra. 

Tagasi