Muusikauudised

Kontserdilaval kohtuvad Bachi muusika ja Õnnepalu luule

Sel nädalal kohtuvad Eesti Kontserdi kontserdisaalides helilooja Johann Sebastian Bachi muusika ning kirjanik Tõnu Õnnepalu luuletused. Bachi muusikat esitab pianist Irina Zahharenkova, Tõnu Õnnepalu luulet loeb kirjanik ise.

Bachi muusikaga on Tõnu Õnnepalu juba ammune tuttav. „Mitte ehk päris titest peale, aga ta oli üks esimesi klassikalisi heliloojaid, keda ma teadlikult kuulasin. Arvan, et see oli keskkoolis. Bachi muusikas on korrastatust, samas hoogu ja ma ütleksin, et mingit lõputut optimismi,“ ütles kirjanik.

Õnnepalu loodab, et tekstid ja muusika astuvad kontserdil omavahel dialoogi. „Milline see dialoog saab olema, ega me seda ette ei tea. Juba see ajaline vahe on tegelikult väga suur. Bachi muusika on ikkagi mitusada aastat tagasi kirjutatud, me kõik teda tunneme ja teame. See on nagu üks teine perspektiiv, mis sealt avaneb, selline lõpmatus. Aga minu salmid, need on kuidagi siin ja praegu, hiljaaegu sündinud ja see on hoopis teine asi,“ rääkis Õnnepalu.

„Bach on siiski kuningas, ta on niikuinii minust suurem, mina pakun lihtsalt midagi tema kõrvale. Bachiga ma ei konkureeri ja seetõttu pole mul ka pinget. Looming on universaalne, seal sees on nii suur Bach kui ka väike Õnnepalu,“ lisas kirjanik.

Praegu, kevade hakul, kui looduses on tunda veel talve mineku valu ja kevadsoojuse ootuse magusat tuiget, on Õnnepalu sõnul täpselt õige aeg selliseks kontserdiks. „See aeg sobib Bachiga kokku. Tema muusikas on kurvameelsust, aga selles on ka kurbuse ületamine, tõstetus ja rõõmurõkatused,“ ütles Õnnepalu.
Kirjanik tunnistas, et kontsertide eel poeb siiski hinge ka väike ärevus. „Mida lähemale see jõuab, seda hirmsam see ausalt öelda tundub. Tegelikult on see kõik muidugi huvitav ja ma olen tänulik selle võimaluse eest, aga see ei takista mul ikkagi ka      hirmu tundmast.“

Irina Zahharenkova on üks omanäolisemaid Eesti pianiste, kellel on pidevalt aktiivne ja kõrgel tasemel rahvusvaheline kontserdielu. Teda iseloomustavad sugestiivne esituslaad ja omanäolised tõlgendused, samuti mastaapsed ettevõtmised, näiteks kõigi Beethoveni sonaatide esitamine.

Kontserdid „Bach ja Õnnepalu“ toimuvad täna kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas, kolmapäeval kell 19 Pärnu kontserdimajas, neljapäeval kell 21 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja reedel kell 19 Jõhvi kontserdimajas. Tallinna kontsert toimub hilisõhtuse kontserdina, mis annab publikule võimaluse veidi vabamas õhkkonnas sukelduda muusika ja luule sümbioosi.

Tallinna kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio.

Lisainfo: Eesti Kontsert
 

Tagasi