Muusikauudised

Tõnu Kaljuste toob „Pöörase Bachi“ kontserdisarja uued osad Mustpeade majja


Tõnu Kaljuste, Kadri Toomoja ja Tallinna Kammerorkester.
Foto: Rene Jakobson

4. aprillil Mustpeade majas toimuval „Oreliõhtul“ esitavad Tõnu Kaljuste valikul pärleid Bachi orelimuusikast hinnatud organist Kadri Toomoja ja Tallinna Kammerorkester. 18. mail toob dirigent Kaljuste kuulajate ette aga Bachi ühe hämmastavama ja imetletuma teose „Fuugakunsti“.

Mullu novembris Tõnu Kaljuste kunstilisel juhtimisel alanud „Pöörase Bachi“ kontserdisarja eesmärk on barokikuninga Johann Sebastian Bachi rikkaliku loomingu tutvustamine.

„Bachi heliteoste täiuslikku struktuuri võiks võrrelda katedraalidega, kus ta peamiselt tegutses – lisaks perfektsele sümmeetriale peitub neis rohkelt leidlikult peidetud märke, retoorikat ja numbrimaagiat,” sõnab järgmise Bachi orelimuusikat tutvustava kontserdi solist Kadri Toomoja.

„Selle kõige juures ei kaota muusika oma ilus ja väljendusrikkuses, vastupidi, see hoopis võimendab seda. Samuti seab Bachi meisterlik muusika interpreedile kõrged nõudmised ja suured väljakutsed,” lisab Toomoja.

Toomoja sõnul korraldatakse orelikontserte Tallinnas regulaarselt ning võime olla uhked oma suurepäraste ajalooliste orelite üle. Kuid enamasti ei ole neil kontsertidel orelimängijat publikule näha, sest orel asub tihti rõdul, kuhu publik kontserdi ajal ei pääse.

„Mõned aastad tagasi Mustpeade majja soetatud virtuaalorel Mixtuur annab meile võimalusi esitada orelimuusikat paikades, kus oreleid ei ole ega hakata ka ilmselt kunagi ehitama. Samuti saab paigutada selle pilli publiku ette, kus publik saab osa organisti enamasti peidetud maailmast. Lisaks on Mustpeade maja virtuaalorelil erinevate maailma orelite sämplid, mida vastavalt repertuaarile saab vahetada ja kasutada,” jätkab Toomoja.

4. aprilli kontserdil Mustpeade majas esitab organist Kadri Toomoja koos Tallinna Kammerorkestriga nii Bachi sooloteoseid orelile kui ka klavessiinikontserte, kus solistiks on seekord orel. Lisaks kõlab Tallinna Kammerorkestri solistide esituses särav Brandenburgi kontsert nr 3.

Kadri Toomoja on vabakutseline organist, kes praegu õpib Helsingis Sibeliuse Akadeemias oreli erialal. Samuti on ta pälvinud tunnustusi pianistina ning tegutseb tütarlastekoori Ellerhein juures kontsertmeistrina.

Tähelepanuväärne on ka järgmine „Pöörase Bachi“ sarja kontsert,  kus 18. mail toob dirigent Tõnu Kaljuste koos Tallinna Kammerorkestriga kuulajate ette Bachi instrumentaalmuusikast eriti eredalt esile tõusnud teose – „Fuugakunst“ BWV 1080.

Tallinna Kammerorkester, mis asutati 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament“, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Piletid on saadaval Piletilevis
Lisainfo: www.tko.ee
 

Tagasi