Muusikauudised

Pärnu Linnaorkestri kontsert „Muusa puudutus“


Neljapäeval, 28. märtsil kell 18 astub kontserdil „Muusa puudutus” Pärnu Linnaorkestri ette külalisdirigent Andres Kaljuste koos Pärnumaa muusikakoolide noorte interpreetidega.

Pärnu Kontserdimaja suure saali lavale astuvad andekad noored Pärnumaa muusikakoolidest, et esineda koos Pärnu Linnaorkestriga dirigent Andres Kaljuste juhatusel. Kui varasemalt on „Muusa Puudutus“ toimunud vaid Pärnu Muusikakooli õpilaste osalusel, siis sel korral laieneb geograafia väiksemate maakonna muusikakoolideni, et pakkuda ka sealsetele säravatele noortele hindamatut võimalust kogeda koosmusitseerimise rõõmu suurel laval professionaalse orkestriga.

Pärnu Linnaorkestril on heameel teha koostööd Pärnumaa noortega lootuses, et enamus otsustavad valida professionaalse muusiku tee ning miks mitte siduda tulevik PLOga. Kontserdile annab erilise väärtuse ka see, et taaskord on laval mitmed õpetajad koos oma õpilastega. Kolleegidel on suur rõõm jälgida nende koosmusitseerimist laval kui võrdne võrdsega ning samas näha kuidas juhendaja on jäägitult julgustav ja toetav.

Hiljuti ametisse asunud Pärnu Linnaorkestri produtsent Mariin Aavik loodab, et tänavune kontsert annab indu suurendamaks maakonna koolide osalust järgmisel korral veelgi. Vastutusrikas esinemisvõimalus ja sellele eelnev pikk ettevalmistus annavad noortele hea aimduse, mida tähendab professionaalseks muusikuks pürgimise keeruline, ent erakordselt põnev teekond. Kontserdil on kindlasti põnev näha, et solisti pillina kasutatakse nii erinevaid instrumente. Kontsertõhtul saab kuulata nii tuubakontserti kui ka pop-jazz laulu.

Pärnumaal on palju andekaid noori, seekord on laval Vändra Muusikakooli, Sindi Muusikakooli, Pärnu Muusikakooli, Pärnu Kunstide Kooli, Pärnu-Jaagupi Muusikakooli ja Huvikool Moderato õpilased. Suur rõõm on näha esinemas Pärnu Muusikakooli vilistlasi Enri Remmelgast ja Rahel Taltsi ning orkestrit Pärnu Muusikakooli õpilasorkestrit.

Enri Remmelgas hakkas tõsisemalt pilli õppima 2010. aasta sügisel Sindi muusikakoolis Rein Vendla juhendamisel. 2011. aastal asus õppima Tallinna Muusikakeskkooli ning pärast seda omandas magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Hetkel mängib Enri tuubat ansamblites Brassical ja Bright Brass, orkestris Baltic Sea Philharmonic ning õpetab Pärnu Muusikakoolis ja Kehtna Kunstide Koolis. Peale pillimängu harrastab ta ka discgolfi.
 
Rahel Talts on noor jazzpianist, kes elab ja tegutseb praegu peamiselt Taanis, Leedus ja Eestis. Ta on lõpetanud Tallinna Georg Otsa nimelise Muusikakooli (2018) rütmimuusika klaveri erialal ning Syddansk Musikkonservatoriumi Odenses, Taanis jazzklaveri ja kompositsiooni erialal, omandades magistrikraadi. Taltsile meeldib kirjutada muusikat eriilmelistele koosseisudele, eriti just suurematele. Rahel mängib mitmetes bändides ja projektides üle kogu Euroopa. Tal on endanimeline 14-liikmeline ansambel, kellega 2022. aasta veebruaris anti välja esikalbum „Power of Thought”. Lisaks tegutseb ja tuuritab ta oma kvartetiga, kellega on samuti album välja antud – „Greener Grass”. Kvartetiga on Rahel kontserte andnud Taanis, Leedus, Lätis ja Eestis ning ees ootab kontserttuur Kagu-Aasias ja kontserdid festivalidel Saksamaal ja Prantsusmaal. 

Mitmekülgne muusik Andres Kaljuste on Eesti publikule tuttav nii dirigendi-, viiuli-, kui ka vioolamängija rollis. Samuti on Kaljuste hetkel on Tallinna Muusika- ja Balletikooli klassikalise suuna loovjuht ning Tartus Elleri Sinfonieti dirigent.

Pärnu Linnaorkester (PLO) on juba kolm aastakümmet rikastanud Pärnu kultuurimaastikku kui ainus professionaalne sümfooniaorkester Lääne-Eesti piirkonnas. See kogukonda ühendav muusikaline jõud on loonud mitmekülgset kultuuriruumi ning pakub unikaalseid elamusi nii Pärnu kui kogu Eesti publikule.

PLO ühendab Pärnu andekaid muusikuid, moodustades dünaamilise kogukonna, mis on tuntud oma mobiilsuse ja žanrilise mitmekülgsuse poolest. Pikaajaline koostöö nii erinevate kontserdiorganisatsioonide kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud tippmuusikutega on teinud neist Eesti muusikamaastikul silmapaistva kollektiivi.

Pärnu Linnaorkester on pühendunud eesti muusika esiletõstmisele, olles igal aastal uute teoste esmaettekandja ja salvestaja. Tegevus on leidnud kajastust mitmetes kultuuriväljaannetes ja meediakanalites, kinnitades nende olulist rolli Eesti muusikamaailmas.

***

T U L E K U L

05. aprill kell 19 Pärnu kontserdimaja Pärnu Päev levimuusikaga
Artistide plejaadis säravad tähed nagu Marta Lotta Kukk, Laura Junson, Eve Pärnsalu, Chris Sommer, Vello Toomemets ja Hardi Volmer, Sibyl Vane.
Kontserdil esitatakse koos sümfooniaorkestri ja Pärnust pärit artistidega lugusid Pärnu autoritelt läbi aegade.

26. aprill kell 19 Pärnu kontserdimaja RÄNDAVAD LAULUD „Smaragdroheline
Solistid Sepo Seeman & Karin Tammaru, dirigent Mihhail Gerts 
Kava: Aints/Kalmet, Mozart

2010. aastal Eesti Muusika Päevadel esietendunud Tauno Aintsi / Madis Kalmeti laulutsükkel on üks Pärnu Linnaorkestri ajalukku jäädvustunud ettevõtmistest, mida orkestri liikmed oma juubelihooajal soovivad taas ette kanda. Nagu toona, nii ka nüüd on dirigendiks Mihhail Gerts.

10. mai kell 19 Pärnu kontserdimaja HOOAJA LÕPPKONTSERT „Pärlvalge“
Solist Tuuri Dede (metsosopran), dirigent Andres Kaljuste
Kavas: Ravel, Seppar, Elgar

Esiettekandele tuleb Evelin Seppari miniatuuride tsükkel metsosopranile ja Pärnu Linnaorkestrile „Anagramm-Portreed“, mis on kirjutatud spetsiaalselt Tuuri Dedele. Teksti autor Ilmar Laaban.

Pärnu Linnaorkestri 30. juubelihooaja lõppkontserdil põimitakse kokku kogu hooaja värvid ning aasta jooksul loodud värviküllane kunstiteos saabki valmis.

Lisainfo:

Tagasi