Muusikauudised

Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab kontserdireisi Hollandis


Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) ja Tõnu Kaljuste.
Foto: Kaupo Kikkas

19.-23. märtsini esineb Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) Tõnu Kaljuste juhatusel Hollandi olulistes kontserdimajades a cappella kavaga Veljo Tormise ja Cyrillus Kreegi loomingust. Turnee Hollandis paneb punkti koori tihedale väliskontsertiderohkele perioodile veebruari ja märtsi jooksul, mil on esinetud kuues erinevas riigis.

Viie päeva jooksul antakse Hollandis kontserdid Utrechti Tivoli Vredenburgis (19.03), Amsterdami Muziekgebouw’s (20.03), Tilburgi Schouwburgi kontserdisaalis  (21.03), Antwerpeni De Singelis (22.03) ja Haagi Amares (23.03).

Tõnu Kaljuste on valinud kavasse Cyrillus Kreegi (1889–1962) loomingut, millest enamik põhineb ilmalikel rahvaviisidel ning on kirjutatud Kreegi nn rännuaastate perioodil (1908–1921). Nii suures mahus jõuab Kreegi looming Hollandi publiku ette esmakordselt. Veljo Tormise (1930–2017) loomingust esitatakse 1967. aastal valminud ulatuslik, eri maakondade viisidel põhinev ja rahvakalendri tähtpäevadega seotud segakooritsükkel „Eesti kalendrilaulud”, millesse kuulub viis alltsüklit: „Mardilaulud”, „Kadrilaulud”, „Vastlalaulud”, „Kiigelaulud” ja „Jaanilaulud”.

EFK-l on tihedad sidemed Hollandi muusikaelu korraldajatega, kellega on koostööd tehtud juba aastaid. Seekordne turnee saab teoks tänu kammerkoori eelmistele, 2016., 2018. ja 2020. aastatel toimunud edukatele pikkadele kontserdireisidele, millele lisaks on koor Hollandis andnud veel kontserte ka koos erinevate orkestrite ja dirigentidega. Turnee peakorraldaja on Amsterdami Muziekgebouw, kes on kammerkoori kutsujaks olnud ka varem.

Muziekgebouw peadirektori Boudewijn Berentseni sõnul esindab EFK võrratut Eesti koorikultuuri kõrgeimal tasemel ning Amsterdami publik on vaimustuses koori kristallselgest ja soojast kõlast. Berentsen on öelnud: „Eesti Filharmoonia Kammerkoor on viimastel aastatel üles ehitanud väga hea reputatsiooni meie maal, mistõttu soovivad koori presenteerida lisaks meie kontserdimajale veel teisedki korraldajad“.

Hollandi-turneega jõuab lõpule kammerkoori tihe väliskontsertiderohke periood, mil veebruari ja märtsi jooksul on koori esinemisgraafikus 19 kontserti 6 eri riigis – USA-s, Kanadas, Saksamaal, Belgias, Prantsusmaal ja Hollandis.

Lisainfo: Eesti Filharmoonia Kammerkoor
 

Tagasi