Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester oli osaline Läti muusikaauhindade jagamisel


Ilze Klava ja Tallinna Kammerorkester.
Foto: Anete Rudmieze

Eile, 12. märtsi õhtul toimus Läti Rahvusooperis Läti muusikaauhindade tseremoonia, kus tunnustusi anti välja seitsmes kategoorias. Läti aasta parima interpretatsiooni auhinna pälvis vioolasolisti Ilze Kļava, Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Juha Kangase esinemine mullu Cesises, kuid seda sai kuulata ka Tartus Tubina saalis.

Auhinna pälvinud esinemine toimus aasta tagasi aprillis Läti tuntuima helilooja Pēteris Vasksi päevade raames, kus Läti solist, Eesti orkester ja Soome dirigent esitasid Vasksi vioolakontserdi. Tallinna Kammerorkestri jaoks oli see kontsert osa tuurist Tartusse ja Cesisesse.

Solist Ilze Kļava on Läti päritolu vioolamängija ning Bergeni Filharmooniaorkestri vioolarühma kontsertmeister. Kļava on tunnistanud, et Vasksi vioolakontsert on tema kui vioolamängija elu tähtsaim teos.

Juha Kangase ja Tallinna Kammerorkestri jaoks oli nimetatud esinemine järjekordne samm Pēteris Vasksi ande tutvustamiseks Eesti kontserdikuulajaile ning naaberriikide piire ületava kultuurisilla ehitamiseks. Aasta enne olid nad Soomes välja andnud plaadi Vasksi tšellokontserdiga nr 2 ja vioolakontserdiga, mis on pälvinud kriitikute kiidusõnu nii kodu- kui ka välismaalt.

Aastatel 1995–1996 oli Juha Kangas Tallinna Kammerorkestri peadirigent, panustades oluliselt orkestri algusaastatel orkestri kõlapildi kujunemisse. Sellest ajast peale on muusikutel traditsioon anda igal aastal koos vähemalt üks kontsert. 

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.
 

Tagasi