Muusikauudised

Tüüri, Rautavaara ja Stravinski teosed avavad uue kontserdisarjaEesti Kontserdi ja Vanemuise teatri koostöös kõlab 15. ja 16. märtsil Tartus ja Tallinnas Vanemuise sümfooniaorkestri uue kontserdisarja „Klassika“ esimene kontsert „Tormiloits“.


Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul on ta kontserdikava koostamisel lähtunud sellest, et Vanemuise sümfooniaorkester saaks oma muusikalises teekonnas mängida ja kogeda teoseid, millega orkester oma tavarepertuaaris kokku ei puutu. „Kontserdi keskmes on millegi erilise loomine. Kui kõiki neid teoseid kuulata, siis on see kokku justkui šamaanlik maailmaparandusprotsess,“ mõtiskles Joost.

Kontserdisarja nime „Klassika“ taga peituvad Joosti sõnul uuemad, meie aja klassikute teosed. Kontserdi avab Erkki-Sven Tüüri teos „Tormiloits“, mille järgi ka seekordne kontserdiõhtu oma nime on saanud. Helilooja ise on öelnud, et teose kirjutamiseks uuris ta oma orkestritööde esitusajalugu: „Leidsin, et üle saja korra on tulnud ettekandele „Insula deserta“ ja „Illusion“. Tähelepanelik kuulaja leiab „Tormiloitsus“ seoseid mõlema mainitud palaga”.

Soome muusikaajaloo ühe ikoonilisema helilooja Einojuhani Rautavaara vahetu ja värviküllase löökpillikontserdi „Loitsud“ toob esmakordselt Eesti kontserdipubliku ette soolo- ja kammermuusikale spetsialiseerunud löökpillimängija Heigo Rosin, kelle jaoks on ülesastumine Vanemuise sümfooniaorkestriga ühtlasi ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorikontsert. Üle kümne aasta jagu karatetreeninguid on Rosinale andnud idee kombineerida võitluskunsti elemente löökpillimängu liikumistega, tulemuseks on unikaalne mängutehnika, mida on lisaks kuulamisele ka atraktiivne vaadata.

„Üllataval kombel jätkab Rautavaara Erkki-Sven Tüüri „Tormiloitsu“ muusikalist keelt, mis omakorda viib meid kontserdi teise poolde, kus kõlab Igor Stravinski „Petruška“ 1947. aasta versioon. Tüüri ja Stravinski teostes, mis kontserti alustavad ja lõpetavad, on oma rütmide poolest palju ühiseid nimetajaid, mis moodustavad kontserdiõhtul ühise terviku,“ rääkis Joost.

Kontserdid toimuvad 15. märtsil Vanemuise kontserdimajas ja 16. märtsil Estonia kontserdisaalis.

NB! 14. märtsil Pärnu kontserdimajas toimuma pidanud Vanemuise sümfooniaorkestri kontsert jääb ära. Piletid ostetakse tagasi. Lisainfo siin.

Lisainfo:

Tagasi