Muusikauudised

Tallinna Kammerorkestri ette naaseb hinnatud viiulisolist Kolja Blacher


Kolja Blacher ja Tallinna Kammerorkester Estonia kontserdisaalis.
Foto: Rene Jakobson

16. märtsil jätkub baltisaksa päritolu viiulisolisti ja dirigendi Kolja Blacheri koostöö Tallinna Kammerorkestriga. Mustpeade majas tuleb nende poolt esitamisele muuhulgas Beethoveni 4. sümfoonia ning valmistutakse ka juunikuu Beethoveni 7. sümfoonia ettekandeks Tallinnas ja Pärnus.

„Tulla hooaja jooksul kolm korda orkestri ette on märk lähemast koostööst. See on suurepärane kollektiiv. Fantastiline segu tugevast kaasatusest, muusikalisest kohalolust ja samal ajal eestlaslikust jahedusest, kuid seda heas mõttes,“ ütleb Tallinna Kammerorkestri kohta endine Berliini Filharmoonikute kontsertmeister Kolja Blacher.

Eesseisvate kontsertide muusikavalik on Blacheri sõnul nii mitmekesine kui võimalik. „On keelpille ja puhkpille, on romantilisemat muusikat ja uuemat muusikat, klassikat ja barokki,“ ütleb ta.

Märtsis nende poolt esitamisele tulev Beethoveni neljas sümfoonia on heliloojaid üks varasemaid sümfooniaid. Blacher märgib, et teos sisaldab palju meeleolukust ja ootamatusi noorelt Beethovenilt. Samuti on sel kontserdil kavas elegantne ja võluv Haydni sümfoonia nr 88 ning sellele lisaks Hartmanni „Concerto funebre“, „mis on komponeeritud pärast natside sisenemist Poolasse, väljendamaks leina ja kurbust, ja need emotsioonid on ka täna aktuaalsed,“ sõnab Blacher.

Kolmandat korda naaseb Kolja Blacher solistina ja dirigendina Tallinna Kammerorkestri ette 13. juunil Pärnu kontserdimajas ja 14. juunil Estonia kontserdisaalis, kus esitamisele tulevad meisterlik Beethoveni seitsmes sümfoonia, romantiline Mendelssohni „Hebriidide“ avamäng ning Bruchi esimene viiulikontsert.

Kolja Blacher on baltisaksa juurtega muusik, läbi ja lõhki berliinlane, õppinud mainekas New Yorgi Juillardi muusikakoolis ning töötanud  Berliini Filharmoonikute kontsertmeistrina aastatel 1993–1999. Hiljem on Blacher teinud koostööd paljude nimekate orkestrite ja dirigentidega üle kogu maailma. Viimased viis aastat on ta tegelenud solisti rolli ümbermõtestamisega ja andnud kontserte kaksikrollis – solisti ja dirigendina.

Kolja Blacheri isa, helilooja Boris Blacher (19031975), oli baltisaksa juurtega, kes kasvas üles multikultuurses keskkonnas, kus räägiti nii saksa, eesti, vene, inglise, hiina, itaalia keelt.

2023/2024. kontserdihooajal on Kolja Blacher Tallinna Kammerorkestri resident-solist ja -dirigent.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Piletid on saadaval Piletilevis
 

Tagasi