Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester pühendab 9. märtsi kontserdi avaloo 80 aastat tagasi toimunud õhurünnakutele Tallinnas


Tallinna Kammerorkester. Foto: Pressimaterjal

Nukravõitu kuupäeval, 9. märtsil kell 17 Mustpeade majas algava Tallinna Kammerorkestri „Scorda tour“ kontserdi avaloona kõlab Frank Bridge’i „Lament (9-aastasele Catherine’ile, Lusitania 1915)“, mille esituse pühendavad muusikud 80 aastat tagasi toimunud õhurünnakutele Tallinnas.  
 
„Lament“ on lüüriliselt ilus ja samas ka vaoshoitud, täis meeleheidet ja leina. Kuigi see on kirjutatud ühe teise tragöödia mälestuseks, on sellega paslik meenutada traagilist päeva Tallinna ajaloos, ütlevad muusikud. 
 
„Scorda tour“ kontsert tervikuna uurib keelpillimuusika eksootilisemaid ja hämaramaid äärealasid. Esitamisele tuleb Kodály sonaat soolotšellole (solist Siluan Hirvoja), mille harjumuspäratu häälestus teeb võimalikuks rikkaliku polüfoonia kasutamise. Teos esitab igale tšellistile ka väga suure tehnilise väljakutse. Sonaat on segu metsikutest mustlastantsudest ja itkust, see on kirjutatud samuti 1915. aastal.
 
Kontserdi teises pooles tulevad esitamisele kolm väga erilise ja erineva kõlapaletiga 12-le mängijale kirjutatud teost: Louis Andriesseni väga radikaalse kontseptsiooni ja kõlaga „Sümfoonia lahtistele keeltele“, kus helikõrguse muutmiseks vasakut kätt ei kasutata; 18. sajandi itaalia helilooja Giovanni Maria Bononcini 12-häälne kaanon, mille esitusel kasutatakse kontserdil soolkeeltega pille originaalses 415 Hz häälestuses; ning Ligeti „Ramifications“ („Hargnemised“), mis oma veerandtoon-häälestusega vastab ehk kõige paremini sõnale scordatura (häälest ära).
 
„Eriti võiks kontserdil esitamisele tulev muusikaline materjal huvi pakkuda kõigile, kes otsivad kuulamiseks erilise kõlavärviga kontserte, tegelevad keelpillide õpetamise või õppimisega,“ sõnab Tallinna Kammerorkestri tšellorühma kontsertmeister ja kontserdisarja kunstiline juht Leho Karin.
 
Et erilise kõlavärviga „Scorda tour“ kontsert oleks muusikaõppuritele paremini kättesaadav, on 16–26-aastastele koolinoortele saadaval Muusikalinna noortepiletid.
 
Lisaks saab täna, 8. märtsil kell 19 Nõmme Kultuurikeskuses kuulata lühendatud kavaga „Scorda tour“ kontserti tasuta. Sellel kontserdil tuleb esitamisele Kodály sonaat soolotšellole, Ligeti „Ramifications“ („Hargnemised“) ja Andriesseni „Sümfoonia lahtistele keeltele“.

Tallinna Kammerorkestri kammermuusika kontserdid toimuvad kord kuus. 21. aprillil esineb kontserdiga „Magnettorm“ M4GNET kvartett, mille kolm mängijat neljast on Tallinna Kammerorkestri liikmed. 12. mail annavad kontserdi „Tuubel“ Klassikatähtede sarjast tuntud tuubamängija Toomas Oskar Kahur ja Tallinna Kammerorkester. Sarja kunstilise juhi Leho Karini sõnul on tulevikus kavas korraldada ka uusi erilise kõlavärviga „Scorda tour“ kontserte.
 

Tagasi