Muusikauudised

New Yorgi publik saab kogeda ehedat Veljo Tormise regilaulukogemust


Veljo Tormis. Foto: Tõnu Tormis

Tänavu 6. ja 7. aprilli toimuvate Eesti Kultuuripäevade programmi raames jõuab New Yorgi publikuni õpituba „Laulusumm“, mis annab aimu eesti helilooja Veljo Tormise (1930–2017) regilaulutunnetusest.

Kooriheliloojana üleilmselt tuntud Tormis tugines oma loomingus ulatuslikult vanemale rahvamuusikale. Sealjuures oli tema eriline huviobjekt arhailine eesti regilaul kui suulise rahvapärimuse kandja ning haarav kollektiivse musitseerimise vorm. Oma eluajal käis Veljo Tormis sageli eeslauljana suurtel ja väikestel rahvaüritustel inimesi laulma ärgitamas. Kahepäevane programm New Yorgis pakub rännakut eesti rahvamuusikasse ning annab sealsele Eesti kogukonnale ja huvilistele võimaluse ühiseks kogemuseks mitmesuguste tegevuste kaudu. Tormisele pühendatud sündmused toimuvad nii Eesti kui ka Skandinaavia majas.

„Veljo Tormise regilauludel põhinev muusika ei ole teise kultuuri kõrvale ainult eksootiline ja põnev, vaid näitab ka teed, või ühte teedest, kuidas folkloor, mis praeguses ajas oma algset funktsiooni enam ei täida, saab ometi veenvalt elus olla – kaasaegse tippkultuurina,“ räägib Ants Johanson, kelle elu on sügavalt kujundanud helilooja Veljo Tormise looming.

Eesti laulukultuuri säilitamise eest tunnustatud Celia Roose rõõmustab publikut haaravate esinemistega mängides laulu saatel torupilli ja karmoškat (lõõtspilli) koos kitarrimängija Ants Johansoniga, kes on tuntud ansambli Johansonid liikmena.

Ants Johanson: „Regilaulude põhjal loodud Tormise koorilooming ei kõla New Yorgis esimest korda. Aga iidsed regilaulud, mida Läänemere idakaldal on lauldud umbes 2000 aastat, on selles suurlinnas pigem tundmatu nähtus. Koorijuhi Celia Roosega laulame kõik koos mõlemaid – nii runolaule kui Tormise loomingut.“

Celia Roose juhtimisel saavad New Yorgis resideeriva Eesti kogukonna ja Tormise muusika austajad kogeda Veljo Tormise laulude võlu moodustades ühiselt suure koori. „Veljo Tormise lauludes on midagi ürgselt kaasakutsuvat, nii et igaüks suudab neid ka ise laulda, kui ainult julgeb, sedavõrd lihtne ja nutikas on tema helikeel,“ kirjeldab koorijuht Celia Roose.

Tormise-moodi regilaulu õpituba „Laulusumm“ toimub New Yorgi Eesti majas 6. aprillil. Ameerika publiku kogemusele lisab sügavust Virtuaalkeskuse lühidokumentaalfilm „Üks ja Ainus“, mis tutvustab Veljo Tormise inspireerivat mõju silmapaistvatele isikutele, teiste hulgas endisele Eesti presidendile Kersti Kaljulaidile ja heliloojale Arvo Pärdile.

Veljo Tormise ja New Yorgi sidet rõhutab 7. aprillil Skandinaavia majas toimuv raamatuesitlus koos tunnustatud autori Mimi S. Daitziga. Fookuses on tema põhjalik raamat „Ancient Song Recovered: The Life and Music of Veljo Tormis“ (2. trükk), millele järgneb raamatute signeerimine.

Digiversioonis jõuab New Yorki ka Kõrveaial olev Tõnu Tormise fotonäitus „Isa ise“, mis hõlmab aastatel 1964 kuni 2000 võetud 22 fotohetke Veljo Tormisest.

„Tõnu Tormis on üks neist väheseid erakordselt vibrantse nägemisega fotograafidest, kes suudab oma fotodel arvestatavalt taasluua portreteeritu tegevuse iseloomu,“ kirjeldas näitust prof. Peeter Linnap.

New Yorgi Eesti Kultuuripäevi korraldatakse 1970. aastast. Eesti Kultuurifondi eesmärk on toetada Eesti kultuuri säilimist Ameerika Ühendriikides. Kevadist sündmust korraldavad koostöös Veljo Tormise Virtuaalkeskus, Kultuuriministeerium, Eesti Peakonsulaat ja Eesti Kunsti ja Kirjanduse Sihtasutus. Sündmuse järgselt oodatakse huvilisi Ameerika Ühendriikidest 2025. aastal Kõrveaial toimuvale Veljo Tormise 95. sünniaastapäeva tähistamisele.

Eesti Kultuuripäevade info: https://www.estonianculture.org/culturaldays

Skandinaavia majas toimuvale sündmusele tuleb eelnevalt registreerida. Sissepääs tasuta.
 

Tagasi