Muusikauudised

Rudolf Tobiase „Joonase lähetamine” taas publiku ees – nii Tallinna ja Tartu kontserdilavadel kui ka uhiuue raamatuna

21. ja 22. novembril algusega kell 19 tuleb Estonia kontserdisaalis ja Vanemuise Kontserdimajas ettekandele Rudolf Tobiase oratoorium „Joonase lähetamine”. Suurejoonelise teose kannavad Neeme Järvi juhatusel ette solistid Pille Lill (sopran), Merle Silmato (metsosopran), Juhan Tralla (tenor), Rauno Elp (bariton) ja Johann Tilli (bass, Soome), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Rahvusmeeskoor, Oratooriumikoor, kammerkoor Voces Musicales, Rahvusooper Estonia Poistekoor ning Piret Aidulo orelil.

Tobiase 1909. aastal Leipzigis valminud „Joonase lähetamine” on esimene selles žanris kirjutatud teos eesti muusikas. Oratooriumi aluseks on prohvet Joonase raamat Vanast Testamendist ja teose saksakeelne libreto on kokku kombineeritud paljudest Piibli osadest. Teos on grandioosse esituskoosseisuga: siin on kolm koori, viis solisti, suur orkester ja orel.

Olles küll esimene eesti helitöö omas žanris, on teos oma suurejoonelisusega kaalukas ka maailma mastaabis, rääkimata tema kultuuriloolisest väärtusest Eestis.

„Joonase lähetamine” tuli esiettekandele autori enda dirigeerimisel 1909 Leipzigis, kus kuuldavasti ei saanud üritust esitajate ebakompetentsuse tõttu siiski õnnestumiseks pidada. Tervikuna kõlas „Joonase lähetamine” teistkordselt 25. mail 1989 Tallinnas – seda pärast 80. aastast vaheaega, mil läbi raskuste kõlasid erinevates kontserdisaalides vaid üksikud osad oratooriumist. Vardo Rumesseni poolt taastatud ja redigeeritud partituuri järgi juhatas oratooriumit Peeter Lilje. Sellele tervik-ettekandele järgnesid mitmed teisedki Skandinaavias ja mujal maailmas, teos sai ka plaadistatud (BIS, 1995) ja klaviirina välja antud. Homme ja ülehomme on Eesti publikul taas võimalus suurteosest osa saada. New Yorgi produtsendi Jason Starri juhtimisel valmib ettekannetest ka DVD.

Hiljuti ilmus Vardo Rumesseni sulest ka mahukas ja põhjalik raamat „Joonase sõnum. Rudolf Tobias ja tema oratoorium Joonase lähetamine”, mis avab teose temaatilist tausta, tema saamis- ja ajalugu, helilooja elu ja tema ajastut ning tutvustab ka teose muusikalist materjali.

Agnes Toomla, Malle Maltis

Tagasi