Muusikauudised

Selgusid Noore helilooja konkursi võitjad

6. mail toimus Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis festivali Eesti Muusika Päevade raames konkursi „Noor Helilooja 2023“ finaalkontsert. Žürii koosseisus Einike Leppik, Malle Maltis ja Margo Kõlar valis konkursile laekunud helitööde hulgast finaalkontserdile 11 teost.


Noor Helilooja 2023 žürii (vasakult): Malle Maltis, Margo Kõlar, Einike Leppik.
Fotod: Rene Jakobson

Konkursi vanema vanusegrupi peapreemia „LHV noor helilooja 2023“ läks jagamisele kahe autori vahel. Žürii kõige kõrgema tunnustuse pälvisid Brenda Pärtel teose eest „Nähtamatu vesi“ klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile ning Georg Jakob Salumäe „Triskele“ bassklarnetile, viiulile ja klaverile. Nooremas vanusegrupis pälvis Carola Mosca „LHV tulevikulootuse“ nimelise esimese preemia klarnetile, viiulile ja klaverile kirjutatud teose „Trio“ eest.

Vanema vanusegrupi kolmanda koha tunnustuse sai Kadri Klanberg teosega „Meri on muu kui sinine“. Nooremas vanusegrupis pälvisid „LHV tulevikulootuse“ nimelise II preemia Hele-Riin Raun („Circles of the World“) ja III preemia Marlon Martma „Päev ja öö“.

Žüriiliikmete hinnangul oli just vanemas vanuserühmas märgata kahte erinevat lähenemist loomingule – traditsioonilist ja eksperimentaalset, see kontrast väljendus ka peapreemia pälvinud teostes. Kui Georg Jakob Salumäe „Triskele“ puhul tuli esile väga oskuslik instrumentide kasutus ja muusikalise materjali arendamine, viimistletus ning kaalutletud otsused, siis Brenda Pärteli teos „Nähtamatu vesi“ võlus oma kõlavärvide ja kaootilise korraga, millest vormus lummav looduspildist inspireeritud helimaastik. Eksperimentaalsemat lähenemist peegeldas ka Kadri Klanbergi teos „Meri on muu kui sinine“, taas loodusest inspireeritud helitöö puhul köitsid kõlamängud ja dünaamiliselt kasvav helimassiiv.

Vanemas vanuserühmas leidis eraldi äramärkimist Tarmo Univeri teos „Ta toob valget“, mis žürii hinnangul eristus selgelt teatraalsuse ja kontseptuaalsuse poolest. Tempoka energiasähvatuse pakkus Joosep Ottokar Oja „Audere est facere“.


Brenda Pärtel

Georg Jakob Salumäe

Einike Leppik võtab žürii muljed kokku nii: „Kontserdil kõlanud teosed pakkusid igaüks omamoodi muusikaelamuse. Noortel autoritel on lai haare ning nende loomingus on potentsiaali nii laiemale publikule suunatud filmimuusika loomiseks kui ka johncage’ilikult ekleklilisteks performatiivseteks etteasteteks. Oma valikus väärtustasime võrdselt muusikalist kirjaoskust ja lennukaid ideid. Loodan siiski, et noortel autoritel jätkub julgust avada uusi uksi ja teha mõnikord ka radikaalseid valikuid, sest tihti sünnivad parimad ideed just siis, kui astuda maha turvaliselt sissetallatud rajalt. Katsetada, ebaõnnestuda, avastada ja jälle katsetada... see kõik on loomingus lubatud ja pidevalt areneva loomeprotsessi võlu.“

Brenda Pärtel lõpetab MUBAs koorijuhtimise eriala, kompositsiooni valikainet õpetas kaks aastat Tatjana Kozlova-Johannes, kes kommenteerib õpilase saavutust nii: “Brenda unistuseks on jätkata EMTAs kompositsiooni erialal. Lisaks sellele on ta ka väga andekas kandlemängija. „Nähtamatu vesi“ erineb tema varasematest teostest ja tähistab teatud mõttes uut etappi tema loomingus. Ta julges katsetada selles uusi ideid, ühendades omapärast harmooniat ja meloodiafragmente tämbritundlikku kõlamaailmaga ning on suutnud seejuures säilitada ka vormi terviklikkust.“

Georg Jakob Salumäe õpib VHK gümnaasiumis heliloomingu erialal. Tema juhendaja Tõnu Kõrvits ütleb: „Georg Jakob on andekas ja pühendunud noor looja. Tal on pikk teekond veel ees, aga juba praegu on ta teostes küpsust ja sügavust. Mul on hea meel ta üle!“

Carola Mosca õpib MUBAs rütmimuusika kitarri erialal ning tema kompositsiooni õpetaja on Tauno Aints.

Vanema vanuserühma finalistid olid Inessa Murumaa, Brenda Pärtel, Georg Jakob Salumäe, Kadri Klanberg, Joosep Ottokar Oja, Annabel Soode ja Tarmo Univer, nooremas rühmas Marlon Martma, Carola Mosca, Hele-Riin Raun ja Gerli Ong.


Konkursi Noor Helilooja 2023 ansambel

Teosed kandis finaalkontserdil ette ansambel koosseisus Taavi Orro (klarnet), Kerstin Elisabeth Kullerkupp (viiul), Olga Raudonen (tšello) ja Jorma Toots (klaver).

Konkursi preemiad on välja pannud LHV, auhinnad ja meened festival Eesti Muusika Päevad, Loomelabor, ERSO ja Klassikaraadio. Vanema vanusegrupi võitjatele on auhinnaks rahalised preemiad ning noorema vanusegrupi võitjad saavad kinkepiletid ja kaardid.

Konkurss „Noor Helilooja“ sai alguse Eesti Heliloojate Liidu ning Loomelabori koostööst aastal 2014. Heliloomingu töötoast kerkis vajadus anda noortele autoritele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut, ammutada kogemusi, õppida ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Eelmisel aastal võitsid konkursi Érik Rauk, Patrik Sebastian Unt vanemas ning Selina Feklina nooremas vanuserühmas.

Tagasi