Muusikauudised

Kontserdisarjas HELIjaKEEL kõlab Ardo Ran Varrese muusika

Kontserdisari HELIjaKEEL jätkab hooajal 2022/2023 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kõrvutatakse ja leitakse seoseid – kirjanike-heliloojate kooslusi – sarnaste religioossete ja filosoofiliste vaadete või huvide läbi. Seekord on fookuses Ardo Ran Varrese muusika, mida esitavad HjaK ansambel koosseisus Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Rasmus Kull (tenor), Priit Volmer (bass), Iris Oja (metsosopran) ja Diana Liiv (klaver). Ettekandele tulevad ““Ülim” tõde” (2022) keelpillikvartetile ja fonogrammile, “Palavik” (2011) klaverile ja viiulile, VI osa lavalisest serenaadist “Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma” (2016) ning katkendid ooperist “Põrgupõhja uus Vanapagan” (2020, seade ansamblile ja solistidele). Esiettekandele tuleb instrumentaalteatri teos “KONTSERT – kelle konts see tallab õhule sisse kortse ja tertse?” Ilmar Laabani tekstidele.

Kontserdile järgneb filosoofiline vestlusring “Sõnast ja Mängust elus ja loomingus”, kus võtavad sõna Arne Merilai, Hasso Krull, Donald Tomberg, Ardo Ran Varres ja Madis Arukask.

Kontsert toimub 20. veebruaril kell 19 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis. Kontserdi korraldaja on MTÜ Kammermuusikud, selle kunstiline juht on Diana Liiv.

Ardo Ran Varres on Eesti helilooja. Omandanud muusika- ja teatrialase hariduse, ühendab ta endas muusiku, näitleja, helilooja, helirežissööri ja muusikalise kujundaja rollid. Dramaturgia tundmine ja selle oskuslik helide keelde tõlkimine on üks tema tugevamaid külgi heliloojana. Ta on kirjutanud originaalmuusikat kümnetele sõnalavastustele, dokumentaal- ja mängufilmidele. Tunnustust on toonud helilooming nüüdistantsulavastustele. Ardo Rani käekiri on laia ampluaaga, meeldejäävatest meloodiatest eksperimentaalsete heliväljadeni. Lisaks muusikainstrumentidele kasutab ta muusikalise algmaterjalina kõikvõimalikke helisalvestusi loodusest ja tehiskeskkonnast ning töötleb neid arvutiga.

Lisainfo: Kammermuusikud

Tagasi