Muusikauudised

Ansambel U: ja eˉlektron esitavad Udo Kasemetsa loomingut


Udo Kasemets

Udo Kasemets nägi muusikat, kui inimese ühte püüet universumi mõista. Antud teos on toonud universumi struktuurid otseses mõttes partituuridesse ning U: ja eˉlektron omakorda muudavad need jälle osaliselt nähtavaks liitreaalsuse (augmented reality) abil. Kõlavad lummavad helid.

Kõik tsükli „Timetrip to Big Bang and Back“ teosed on seotud erinevate kosmoloogiliste nähtuste ja aeg-ruumi teemaga. Algselt oli teos mõeldud esitamiseks koos tantsijate, videoprojektsiooni, elektrooniliste helidega. Seekord tulevad esitusele „Messiermusics“, mis lähtub Charles Messier’ konstellatsioonide kataloogist, „Harmonices Mundi of Johannes Kepler“, mis omal moel modelleerib Päikesesüsteemi, „Galactic / Quasaric Supersonics“, mis mõõdab nähtavat universumit ning „Hadrondo“, mis tungib elementaarosakeste maailma.

Et seda kõike teha kuulaja meeltele paremini tajutavaks, on kasutusel liitreaalsuse (Augmented Reality) tehnoloogia, mis toob kontserdisaali taevakehad ja nähtused, mis asuvad tuhandete valgusaastate kaugusel. Kontserdil on kasutusel ka kaks erilist instrumenti - Columbine ja Amaranth, mis ehitatati instrumentide autori Gayle Young (Kanada) juhiste järgi.
 
Udo Kasemets: „„Timetrip to Big Bang and Back“ lähtub tõdemusest, et kui vaatame öisesse taevasse, siis näeme AEGA – valgust, mida taevakehad on saatnud välja sekundeid (Kuu), minuteid (Päike, sisemised planeedid), tunde (välimised planeedid), päevi (komeedid), aastaid, tuhandeid ja miljoneid aastaid (tähed, täheparved, galaktikad) tagasi. Tänapäeva parimate teleskoopidega võime jõuda universumi servani välja, so punkti kust AEG algab. Teose esimeses osas alustame reisi punktist PRAEGU ning liigume üha suureneva kiirusega kaugemale, kuni jõuame universumi piirini, MILLE TEISEL POOL POLE MITTE MIDAGI – EI AEGA, EI RUUMI.“

Kasemets ütles, et „Timetrip“ on: „taevane rännak helides siit ja praegu juurest universumi lõpuni ning aegade algusest kuni siia ja praeguni“. Selle üldine põhimõte on väga lihtne – Kasemets „kaardistab“ lennul Maalt universumi lõpuni erinevad taevakehad (Kuu, planeedid, tähed, galaktikad, galaktikaparved, raadiogalaktikad, kvasarid) ning peale Suurt Pauku, nö „ajakinda pahupidi pööramist“, ammutab inspiratsiooni sellest, kuidas mateeria seejärel kujunes (kvargid, aatomid, molekulid, nukleotiidid, DNA, valguahelad). Ent nagu Kasemets ütles, tähekogude taga – on midagi suuremat.  U: esitab kontsertõhtul valiku osasid sellest hiiglaslikust kogumikust.
 
 
Ansambel U: / eˉlektron: 
Udo Kasemets (1919-2014) „Timetrip to Big Bang and Back“ (1992) Osad. (AR-versioon, 2022)
T 14.02 ja K 15.02, kell 19:30
Kanuti Gildi SAAL (Tallinn)
 
Esitus:
Ansambel U: - Tarmo Johannes, Helena Tuuling, Merje Roomere, Levi-Danel Mägila, Taavi Kerikmäe, Vambola Krigul
AR-lahendused: Tarmo Johannes (U:), Kristjan Jansen (eˉlektron)
Visuaalkunstnik: Mikk-Mait Kivi
Abistavad tarkvaralised lahendused: Tarmo Johannes
Instrumentide ehitus: Hans Gunter Lock, Vambola Krigul, Levi-Danel Mägila
Heliefektid: Taavi Kerikmäe
Produtsendid: U: ja eˉlektron
Kaasprodutsent: festival Tartu Interdistsiplinaar
Toetajad: EV Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn
Esiettekanne: Tartu Interdistsiplinaar 2022
Kestus: 60 min.
 
Piletid saadaval Fientas ja pool tundi enne algust kohapeal. 

Udo Kasemetsa (1919–2014) on naljatamisi nimetatud kõige vähemtuntud kõige kuulsamaks eesti heliloojaks, kelle kohta leidub artikkel vast igas väärikamas muusikaentsüklopeedias. Kanadas, kus Udo Kasemets veetis suurema osa oma elust, nimetati teda „ilmselt kõige kompromissitumaks muusikuks Kanada muusika ajaloos“, tema mõju Toronto muusikaelule ja järgnevatele põlvkondadele on raske ülehinnata.
 
Ansambel U: on aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel Eestis. Ansamblile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine dirigendita. Kõrvuti eesti nüüdismuusika festivalidega on U: esinenud olulistel rahvusvahelistel festivalidel. U: tegeleb nii uue muusika klassikasse kuuluvate teoste kui ka eksperimentaalsete kompositsioonidega. Üks ansambli oluline suund on süvenemine improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste ettekandmisesse.
 
eˉlektron on transdistsiplinaarne etenduskunsti platvorm, mis liidab kaasaegse kunsti, teaduse ja tehnoloogia otsingulisi tegevusi. e‾lektron on moodustatud MIMprojecti ja Kanuti Gildi SAALi koostöös.
 

  Ansambel U: proov

Kristjan Jansen on e‾lektroni koodivõlur, kes vaatab tähistaevast nagu ühte struktuuri, koodi, maatriksit, süsteemi. Samas tunneb, tajub ja oskab ta selle süsteemiga ka ümber käia ning sellest uusi struktuure luua. Kristjan on kasutajakogemuse (UI) disainer, insener ja koolitaja.
 
Mikk-Mait Kivi tegelenud visuaal- ja teatrikunstiga aktiivselt umbes 10 aastat, töötanud kunstnikuna Von Krahli Teatris. Viimasel ajal proovib mõtesteda inimlikkust läbi tehnoloogia. Seeläbi on muutunud oluliseks läheneda tegemistele ja teostele objektorienteeritult. Teda huvitab, kuidas inimlikud huvid täiustavad tehnoloogilisi võimalusi ja mida asjad ja tööriistad mõtlevad. Miks nad on olulised? Mida nad öelda tahavad? Sellistele küsimustele vastuseid otsides leiab ta visuaalseid tõlgendusi maailmast ja rakendab neid nii teatris ja muus kunstis.

Tagasi