Muusikauudised

Selgusid koorimuusika aastapreemiate laureaadid

Eesti Kooriühing kuulutas 5. veebruaril Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad.

Aasta koor 2022 preemia saajaid on kaks. Kontsertkoorina pälvis tiitli Elleri tütarlastekoor (dirigent Külli Lokko), kes osales 2022. aastal edukalt mitmel rahvusvahelisel koorikonkursil.

Panuse eest kultuuriruumi pälvis aasta koori tiitli I.N.T.A. segakoor (dirigent Inta Roost), kes saavutas 2022. aastal segakooride võistulaulminel "Tuljak" B-kategoorias I koha.

Aasta dirigendiks valiti Külli Kiivet – üle-eestilise neidudekoori Leelo peadirigent, Tallinna Ülikooli meeskoori dirigent, Tallinna Muusika- ja Balletikooli hääleseade õpetaja ja mudilaskoori dirigent, Eesti Kooriühingu mentor ja mitmete kooride hääleseadja. Külli Kiivet on XIII noorte laulupeo "Püha on maa" neidudekooride liigidirigent. Ta oli ka 2022. aastal toimunud Eesti Naislaulu Seltsi ja Eesti Meestelaulu Seltsi ühislaulupäeva "Kodu(L)ootus" üks kunstilisi juhte.


Koorijuht Külli Kiivet

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2022 on Annelii Traks – Tartu Karlova Kooli poiste mudilaskoori ja Tartu Poistekoori dirigent, Eesti Kooriühingu mudilas- ja poistekooride mentor ja XIII noorte laulupeo "Püha on maa" mudilaskooride liigidirigent.

Aasta noore dirigendi 2022 tiitli sai Ode Pürg – segakoori Huik! ja kammernaiskoor Musamari dirigent. Mõlemal kooril oli 2022. aastal aktiivne kontserttegevus ja esineti ka edukalt rahvusvahelistel koorikonkurssidel. Ode Pürg oli ka Eesti Kooriühingu 2022 aastapreemiate gala kunstiline juht.

Aasta puhkpilliorkestriks valiti Lasnamäe Muusikakooli Puhkpilliorkester (dirigent Mart Aus). 2022. aasta Eesti Puhkpilliorkestrite Turniiril saavutati I koht, kulddiplom A-grupis.

Aasta orkestridirigendiks 2022 tunnistati Mart Aus, kes on peale Lasnamäe Muusikakooli Puhkpilliorkestri ka Lasnamäe Muusikakooli Noorte Puhkpilliorkestri, Paide Muusikakooli Sümfoniettorkestri, Tapa Muusika- ja Kunstikooli orkestri ja Keila Muusikakooli orkestri dirigent.

Aasta tegu 2022 – „Mart Saar 140“ kontserdid Tallinnas ja Hüpassaares. Tallinna kontserdi näol oli tegemist ühe suurima esinejate arvuga sisekontserdiga viimaste aastate jooksul – kokku esines laval 470 lauljat 14 dirigendi juhatusel. Hüpassaares esitati Mart Saare loomingut Tartu, Tallinna ja Viljandimaa kooride koostöös.

Aasta toetaja 2022 on Tallinna linn, kes möödunud aastal toetas suures mahus I Tallinna Noortekooride Festivali korraldamist, Kooriühingu tegevust ning kooride kontserdiprojekte.

Aasta korraldaja 2022 on Kertu Süld – üle-eestilise neidudekoor Leelo mänedžer, Eesti Kammerkooride Liidu tegevsekretär ja Euroopa Kooriühingu (ECA) noortekomitee liige. 2022. aastal olid tema korraldada neidudekoor Leelo juubelipidustused-kontserdid, koori uue albumi ilmumine, XVI Eesti Kammerkooride Festival ja Eesti Kammerkooride Liidu jõuluootuskontserdid.

Koostööpreemia 2022 pälvis Riina Roose – tema paljude tegemiste hulgast võiks 2022. aastal esile tuua Mart Saarega seotu: kontsertide "Mart Saar 140" Hüpassaares ja Tallinnas ettevalmistamine ja vahetekstide loomine, Eesti heliloojaid tutvustavad loengud mitmel pool, kultuurilooliste rattaretkede korraldamine jne. 
 
Aasta kooriplaat 2022 on segakoori Huik! album „Lembit Veevo“.
Plaadil kõlavad Lembit Veevo segakoorilaulud koori eelmise peadirigendi Ingrid Roose juhatamisel.

Aasta koorihelilooja 2022 on Karin Tuul. 2022. aastal valmisid tal kooriteosed „Kui kaarduvad sillad“ ja „Tühjuse äärel“, mitmeid seadeid ja arranžeeringuid ning ilmus ka tema autoriplaat „Eesti tunne“.

12 tiitlile kandideeris 62 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Tagasi