Muusikauudised

Aasta Klassikaalbumi nominendid on selgunud

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgusid Eesti Muusikaauhinnad 2023 Aasta Klassikaalbumi kategooria nominendid. 

Aasta Klassikaalbum 2023 nominentideks on nelja klassikalise muusika žanrikategooria parimad albumid:Aasta Heliloomingu Album 
Maria Faust. Mass of Mary
Esitajad: Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav
Väljaandja: Estonian Record Productions (ERP)

Maria Fausti „Maarja missa“ on kammerkoorile Collegium Musicale loodud enam kui kolmveerandtunnine suurvorm.  Selles saavad kokku vanamuusika stilisatsioon, eksperimentaalne postmodernism ja džäss, ladinakeelsed kanoonilised liturgilised tekstid ristuvad Karl Ristikivi ja Eero Epneri värssidega. 

Aasta Kammermuusika Album 
Voolujoon
Esitajad: Una Corda
Väljaandja: Una Corda

Tegemist on Una Corda teise albumiga, mis annab ülevaate ansambli mitmekülgsest tegevusest. Kõik plaadile valitud teosed on loodud unikaalse koosseisuga triole (harf, kannel, klavessiin), välja arvatud Raimo Kangro „Display IV“, mis kõlab seades. Plaadi nimi pärineb Mirjami Tally samanimelisest teosest, mis on Una Corda läbi aegade enim esitatud teos. Plaadil kõlavad Margo Kõlari, Lauri Jõelehe, Mart Soo/Liis Jürgensi, Elo Masingu, Liis Jürgensi, René Eespere, Mirjam Tally ja Raimo Kangro teosed. 

Aasta Koorimuusika Album 
Rachmaninov. Liturgy of St John Chrysostom
Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Kaspars Putniņš
Väljaandja: BIS

Vene õigeusu kirikumuusika oli Sergei Rahmaninovi muusikalise tausta oluline osa. Neljanda sajandi Konstantinoopoli peapiiskopi ja kirikuisa järgi nime saanud liturgia koosneb palvete, psalmide ja hümnide jadast, mida laulavad erinevad jumalateenistusel osalejad. Liturgia salvestati Tallinna Niguliste kiriku soojas akustikas 2020. aastal. Album on jätk vene ja eesti klassikute meistriteoste salvestamisele, mille tulemusel on varem valminud BIS Recordsi, dirigent Kaspars Putniņši, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja helirežissöör Jens Brauni koostöös albumid Alfred Schnittke ja Arvo Pärdi loominguga.

Aasta Sümfoonilise- või Lavamuusika Album 
Estonian Premieres
Esitajad: Eesti Festivaliorkester, dirigent Paavo Järvi
Väljaandja: Alpha Classics

Eesti Festivaliorkestri ja dirigent Paavo Järvi kolmandal albumil “Estonian Premieres” kõlavad kuus teost viielt rahvusvaheliselt tuntud eesti heliloojalt. Albumile on salvestatud Tõnu Kõrvitsa “Kuuvalgusele” (2020), Ülo Kriguli “Chordae” (2013) ja “The Bow” (2021), Helena Tulve “L’ombre derrière toi” (2011), Tauno Aintsi Avamäng “Eesti” (2014) ja Lepo Sumera “Olümpiamuusika I” (1980). Album valmis koostöös rahvusvahelise plaadifirmaga Outhere Music (Alpha Classics kaubamärgi all), kellega koos salvestasid Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester ka kaks esimest plaati.

Aasta Klassikaalbumi žanrikategooriate kandidaatide nimekiri koostati Eesti Muusikanõukogu liikmete esitatud ettepanekute alusel. Erinevatest valdkonna ekspertidest koosnenud žürii valis esitatud albumite põhjal parimad. Iga žanrikategooria parim pälvis nominatsiooni ja just nende seast valitaksegi Aasta Klassikaalbum.  

Eesti Muusikaauhinnad 2023 auhinnatseremoonia toimub tänavu 26. jaanuaril.


 

Tagasi