Muusikauudised

Tallinna Kammerorkestri ees soleerib Rootsi kitarrivirtuoos Jacob Kellermann

12. jaanuaril annab Tallinna Kammerorkester Mustpeade majas kontserdi koos Rootsi klassikalise muusika Grammy võitjate dirigent Christian Karlseni ja kitarrivirtuoosi Jacob Kellermanniga. Ettekandele tuleb kaasaja olulisima Jaapani helilooja Toshio Hosokawa teos „Voyage IX „Awakening““ kitarrile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele.
 
Nimetatud teos on üheksas osa Toshio Hosokawa sarjast „Voyages“, kus solistina mängib Skandinaavia üks kõige silmapaistvamaid ja mitmekülgsemaid kitarrivirtuoose Jacob Kellermann.
 
Jacob Kellermanni puhul on muusikaarvustajad esile tõstnud tema „suurepäraseid tehnilisi oskusi ja laulvat kõla“ (American Record Guide) ning „voolavat ja täpset interpretatsiooni“ (Dagens Nyheter). Aastal 2021 pälvisid Kellermann ja dirigent Christian Karlsen ühiselt Rootsi klassikalise muusika Grammy ning mõned kuud hiljem märgiti nende plaat rahvusvahelises muusikaajakirjas Diapason d'Or kuu plaadiks. 2020. aastal esines Jacob Kellermann Nobeli preemiate auhinnagalal, mis on võimalik olnud vaid vähestele Rootsi muusikutele.
 
Vaid nädal pärast kontserti Tallinnas pälvib helilooja Toshio Hosokawa USAs järjekordse tunnustuse oma tööle – Berkeley Japan Prize’i tegevuse eest Jaapani tutvustamisel rahvusvahelistel lavadel.
 
Kontserdi nimiteos – Schönbergi „Kirgastunud öö“
 
Hosokawa „Voyage IX „Awakening““ pakub elamust kitarrimuusikast ja Jaapani kultuurist huvitatutele. Sellele lisaks mängivad Tallinna Kammerorkester ja dirigent Christian Karlsen kontserdil Beethoveni keelpillikvartetti nr 11 f-moll ja Schönbergi teost „Verklärte Nacht“ („Kirgastunud öö“).
 
Viimane, ühtlasi kontserdi nimiteos põhineb Richard Dehmeli poeemil, kus mees ja naine jalutavad kuuvalgel läbi pimeda metsa ning naine ütleb armastatule, et ootab last, aga teiselt mehelt. Ning mees vastab: ära lase lapsel oma hinge koormata, vaid vaata, kuidas taevas särab.
 
See algselt keelpillisekstetile loodud teos on tuntuks saanud just orkestriseades ning on Schönbergi üks populaarsemaid tänaseni.
 
Kontserti dirigeerib Christian Karlsen, kes alustas oma karjääri Esa-Pekka Saloneni assistendina ning hiljem on ta end tõestanud oma põlvkonna andeka ja uuendusliku dirigendina.
 
Christian Karlsen on juhtinud arvukalt maailmaesiettekandeid ja teinud koostööd juhtivate heliloojatega nagu Kaija Saariaho, Salvatore Sciarrino, Sofia Gubaidulina, Steve Reich, Harrison Birtwistle, Magnus Lindberg, Anders Hillborg, Thomas Adès, Oliver Knussen ja Karlheinz Stockhausen. Karlsen on töötanud kollektiividega nagu Stockholmi Kuninglik Filharmoonia, Göteborgi Sümfooniaorkester, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Haagi, Eindhoveni, Arnhemi filharmooniaorkestrid, Hollandi Raadio Kammerorkester, Amsterdami Sinfonietta ja Londoni Sinfonietta.
 
Koos Tallinna Kammerorkestriga olid Kellermann ja Karlsen viimati koos laval 2021. aastal Uppsala rahvusvahelisel kitarrifestivalil. Nüüd kohtutakse Tallinnas Tallinna Kammerorkestri 30. kontserdihooaja sündmuste raames.

Tagasi