Muusikauudised

Homme algavad Pärdi päevad

Arvo Pärdi muusikale pühendatud festivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste soovib tänavuste Pärdi päevadega pöörata pilgud ja südamed Ukraina rahva poole öeldes: „Päästke meie hinged – nõnda palume seekord Pärdi päevadel iga kontserdi ja iga teosega. Me tunneme kaasa ukraina rahvale, ukrainlaste tragöödia on meie kõigi tragöödia.”

Kontserdid toimuvad üle Eesti: Tallinnas, Tartus, Paides, Rakveres, Hiiumaal, Saaremaal, Pärnus, Viljandis, Raplas, Viimsis, Laulasmaal ja esmakordselt Narvas. Kontserte annavad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, kammerkoor Collegium Musicale, vokaalansambel Vox Clamantis ning Hortus Musicus, välisesinejatest ansambel Theatre of Voices (dirigent Paul Hillier), inglise dirigent Peter Phillips, viiulisolist ja dirigent Sergei Krõlov Leedust ning Belgia ansambel Trio O3. Viimase tõi Eestisse huvi Tõnu Kõrvitsa loomingu vastu, millega nad on juba varem kokku puutunud ja mida nad plaanivad siin ka salvestada.

Avakontserdil 2. septembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus näeb põimumisi kahe helilooja – Arvo Pärdi ja Sofia Gubaidulina – elulugudes ja loomingus. Nõukogude Liidu juhtivate avangardheliloojate ja mõttekaaslastena jagasid Gubaidulina ja Pärt ühiseid kogemusi, tsensuuri ja sunnitud emigratsiooni. Mõlemad kogusid 1980. aastate alguses läänes laiemat tuntust Gidon Kremerile pühendatud viiuliteostega: Pärt kahe viiuli kontserdiga „Tabula rasa“ ja Gubaidulina viiulikontserdiga „Offertorium“. Solistina astub ERSO ees üles viiuldaja Sergei Krõlov, kes on nii Pärdi kui Gubaidulina hea sõbra Saulius Sondeckise järglasena Leedu Kammerorkestri kunstilise juhi ja peadirigendi ametis jätkanud mõlema helilooja pärandi esitamist ja edasikandmist.

Festivali lõpetab Arvo Pärdi sünnipäevakontsert 11. septmebril kell 19 Tallinna Jaani kirikus, kus Tõnu Kaljuste koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga pakub kuulajatele kava helilooja uuemast loomingust – läbilõike Pärdi kahe viimase aastakümne teostest koorile ja kammerorkestrile. Neist kõige uuema, a cappella segakoorile loodud teose „O Holy Father Nicholas“ esiettekanne toimus alles eelmise aasta oktoobris New Yorgis.

Vaata ka: Nargenfestival

Tagasi