Muusikauudised

Ansambel U: kontsert „Publikuorkester” uurib demokraatia võimalikkust kontsertsituatsioonis

Teisipäeval, 1. märtsil annab ansambel U: ERR Uudistemaja 1. stuudios kontserdi “URR-33: Publikuorkester”. Kontserdist toimub otseülekanne Klassikaraadio eetris ja videostriim Klassikaraadio kodulehel. Kontserdile järgneb järelvestlus Klassikaraadio eetris, erikülaliseks Juku-Kalle Raid.

“URR” ehk “Ansambel U: Rahvusringhäälingus” on ansambel U: 2013. aastal alguse saanud kontserdisari, kus U: tutvustab erinevaid olulisi teemasid nüüdismuusikas. Seekordne kontsert on sarjas 33.

“Publikuorkester” on U: välja töötatud interaktiivne projekt, mis osutus üheks kaheksast väljavalitud elavaks ettekandeks enam kui kahesajast pakutud projektist rahvusvahelisele muusikafoorumile „Classical: NEXT” Rotterdamis 2015 aastal. Peale seda on U: esitanud “Publikuorkestrit” mitmel pool maailmas. Eestis toimus algse, riistvaralise versiooni ettekanne festivalil NYYD 2011, uuendatud versiooni on Eestis mängitud vaid korra, 2015. aasta kevadel Luunja kultuurimajas.

“Publikuorkester” uurib demokraatia võimalikkust kontsertsituatsioonis. Kuulajatele langeb osaks ebatavaliselt suur võim – nad saavad mõjutada, mis parajasti kõlab, kuidas kontsert areneb, väljendada koheselt oma arvamust ja anda tagasisidet. Ühes kontserdiosas saavad kuulajad esitajatega kaasa mängida, teises luua reaalajalist partituuri, kolmandas hääletada ja hinnata kõlavat muusikat. Aktiivseks osalemiseks on vaja süle- või tahvelarvutit või nutitelefoni, avada teatud veebileht, seejärel järgida juhtnööre. Osalemine on jõukohane igaühele. Loomulikult võib ka lihtsalt kuulata! Ning mõtiskleda tekkinud küsimuste üle...

“URR-33” puhul on tegemist erakordse võimalusega ühtlasi kaug-osalemiseks – kuulajatel võimalik osaleda ka kodust, üle interneti, kuulates raadioülekannet või jälgides videostriimi. Sel juhul tuleb loomulikult arvestada teatud viivisega ning kogemus kohapeal on loomulikult tugevam. Kontserdi toimumisel ajal toimib link: http://audience.uuu.ee. Peale kontserti, kell 20:30 toimub järelvestlus Klassikaraadio eetris, erikülaliseks Juku-Kalle Raid.

“Publikuorkester” idee ja teostus pärineb Ansamblilt U: (Tarmo Johannes, Helena Tuuling, Taavi Kerikmäe, Vambola Krigul, Merje Roomere, Levi-Danel Mägila), kaastegev on Tammo Sumera (helindus, andmetöötlus), tarkvaralahendused: Tarmo Johannes ja Tammo Sumera. Esiettekanne leidis aset 23. oktoobris 2011 festivalil NYYD 2011 Kanuti Gildi SAALis, wifi-põhise versiooni esiettekanne toimus 21. mail 2015 Rotterdamis klassikalise muusika sündmusel Classical: NEXT.

Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud Ansambel U: esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).

Ansambel U:

Tagasi