Muusikauudised

Kalle Randalu tähistab oma 65. sünnipäeva kontsertidega ERSO ees

Tunnustatud pianist, Kalle Randalu tähistab oma 65. sünnipäeva kahel järjestikusel õhtul toimuva kontserdiga Estonia kontserdisaalis. Koos sünnipäevalapsega on laval ka Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ning dirigendipuldis seisab Keski-Pohjanmaa Kammerorkestri asutaja ja kauaaegne peadirigent Juha Kangas.


  Kalle Randalu. Foto: Kaupo
  Kikkas
Jätkuna möödunud muusika-aastale, mis laialt üle maailma oli pühendatud Ludwig van Beethoveni loomingule, kõlavad kahel järjestikusel õhtul Kalle Randalu ja ERSO esituses kõik Beethoveni viis opusenumbriga klaverikontserti. Neist kolm esimest, C-duur, B-duur ja c-moll 11. novembril kell 19 (sarjas „Maestro“) ja kaks viimast, G-duur ja Es-duur 12. novembril kell 19 (sarjas „Klaverikontsert“).

Läbi aegade ühe eredaima interpretatsioonistiiliga pianisti Kalle Randalu lennukale karjäärile andsid 1980. aastate esimesel poolel hoo sisse saavutused mainekatel rahvusvahelistel konkurssidel: laureaaditiitel Schumanni konkursil Zwickaus (1981), IV koht Tšaikovski konkursil Moskvas (1982), mis on läbi aegade suurim saavutus eesti interpreedilt sellel muusikamaailma tippkonkursil, ning kulminatsiooniks esikoht ARD-konkursil Münchenis (1985). Randalu on pälvinud tunnustust klassika-, eriti Mozarti-tõlgendajana, kuid tähtsal kohal on olnud ka eesti heliloojate muusika, sh uudisteoste esitamine.

 
Kontsertpianistina on Kalle Randalu esinenud USA-s, Jaapanis, Saksamaal, Soomes, Rootsis, Islandil, Austrias, Austraalias, Brasiilias, Venemaal, Norras, Itaalias, Prantsusmaal, Suurbritannias, Portugalis, Hispaanias, Kanadas jm ning andnud kontserte mitmetel mainekatel kontserdilavadel, sh Viini Konzerthaus, Müncheni Herculesaal, Berliini Konzerthaus, Moskva Konservatooriumi Suures saal, Peterburi Filharmoonia, Hamburgi Musikhalle, Helsingi Finlandia-talo ja Mannheimi Rosengarten. Ta soleerinud Eesti ja paljude välisorkestrite ees ning teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Neeme Järvi, Paavo Järvi, Eri Klas, Jüri Alperten, Arvo Volmer, Olari Elts, Wolfgang Sawallisch, Mariss Jansons, Nathan Rachlin, Osmo Vänskä, Maksim Šostakovitš, Leif Segerstam, Juha Kangas, Jac van Steen. Vladimir Fedossejev jpt. Erilist tähelepanu on pälvinud Kalle Randalu seitsmest CD-st koosnev sari Paul Hindemithi kõikide sonaatidega, mis valmis koostöös Villa Musica interpreetidega. Sari on võitnud Prantsusmaal Canne’is Classical Awardi (1999) ning Saksamaal ECHO Klassik auhinna (1998, 2003).

Alates 1988. aastast on Randalu teiseks kodumaaks olnud Saksamaa, kus ta on töötanud Berliini Kunstide Kõrgkoolis (Hochschule der Künste Berlin) külalisprofessorina ning klaveriprofessorina Freiburgi Kõrgemas Muusikakoolis ja Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audoktor.

Kuula Kalle Randalu intervjuud Vikerraadios.

Tagasi