Muusikauudised

Pärnu Linnaorkestri hooaja avakontsert lükkub kaks nädalat edasi, tšellist Indrek Leivategija asemel soleerib pianist Age Juurikas


Age Juurikas

  Maria Kõrvits              Fotod: Sadu-Triste Juurikas

Pärnu Linnaorkester avab oma 28. hooaja 17. oktoobril kell 17 Pärnu kontserdimajas. Kontserdile eelneb kell 16 arhitektuuriajaloolase, Eesti Kunstiakadeemia rektori ja Eesti Teaduste Akadeemia asepresidendi Mart Kalmu loeng teemal “Arhitektuur muusikas, muusika arhitektuuris”.

Tänavu möödub 140 aastat Pärnu kauaegse linnaarhitekti Olev Siinmaa sünnist ning Pärnu Linnaorkester on sel puhul võtnud fookusesse nii arhitekti enda kui arhitektuuri ja muusika omavahelised seosed. Pärnu Linnaorkester avab oma 28. kontserdihooaja pühapäeval, 17. oktoobril kell 17 Pärnu kontserdimajas, mil kõlab helilooja Maria Kõrvitsa uudisteose “betoon” esmaettekanne, hommage à Olev Siinmaa. Teose algimpulsiks on Siinmaa tõenäoliselt kõige tuntum objekt, Pärnu rannahoone (1939) seenrõdu. Samuti on teoses käsitletud betooni kivistumisprotsessi.

Lisaks on kavas Maurice Raveli Klaverikontsert G-duur, kus soleerib Age Juurikas (klaver) ning Ludwig van Beethoveni 3. sümfoonia “Eroica”. Õhtut juhatab dirigent Kaspar Mänd.

“Olev Siinmaa pärand on mõjutanud oluliselt Pärnu linna palet ning ka vaimsust. Paljud tema ideed on olnud eeskujuks järgnenud arhitektidele, Siinmaa looming on muutunud omamoodi sümboliks esimese vabariigi aegsele elule, kus otsiti üheltpoolt selgelt eesti omapärast nägu, teisalt oli pilk selgelt modernismi ja teiste kaasaegsete voolude suunal”, kirjeldas Mänd. Olev Siinmaa visiooni saame kasutada ka tänapäeval, mh ka teemal muusika koht linnas (Siinmaa supelala ümberkorralduskava, mis nägi mh ette ka välilava orkestrile ja kontserdiala, kus leiaksid aset regulaarsed kontserdid). Kuna Pärnu Linnaorkester on võtnud üheks selgeks osaks oma repertuaaris uute teoste tellimise ja esitamise, siis jätkub omal moel muusikas Siinmaa visioon oma, kodumaise ning uuemate voolude sümbioosis.

Vaata ka: Pärnu Linnaorkester

Tagasi