Muusikauudised

Algab Arvo Pärdi Keskuse 4. hooaeg

Hooaja avakontserdil 19. septembril algusega kell 17 rändab klaveritrio koosseisus Anna-Liisa Bezrodny, Jan-Erik Gustafsson ja Mackenzie Melemed ühes kuulajatega 20. sajandi külluslikus helimaailmas, kus keskse teosena tuleb Eestis esiettekandele Claude Debussy poeetiline ja tundesügav „La mer” („Meri”) Sally Beamishi seades. Lisaks on kavas Tõnu Kõrvitsa „Kolm pala viiulile ja klaverile“, Arvo Pärdi „Fratres“ viiulile ja klaverile ning „Mozart-Adagio“ klaveritriole, Esa-Pekka Saloneni „YTA III“ soolotšellole ning Leoš Janáčeki „Pohádka“ tšellole ja klaverile.
  Arvo Pärdi Keskus. Foto: Tõnu Tunnel

Hugo Ticciati muusikaline suveakadeemia noortele muusikutele Arvo Pärdi Keskuses kulmineerub 24. septembril kell 19 ühise lõppkontserdiga, kus lavale astuvad nii noored muusikud kui küpsed interpreedid, kelle esituses kõlab Erkki-Sven Tüüri, Arvo Pärdi, Belá Bartóki ja Luciano Berio helilooming.

1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval alustab Arvo Pärdi Keskuses uus sündmuste sari – „Üheskuulamine“ –, mille keskmes on muusikateose teadlik kuulamine. Arvo Pärdi Keskus kutsub kuulama ja kuulatama muusikas sündivaid ja kuhtuvaid helisid, tihedust ja hõredust, horisontaali ja vertikaali, kiirust ja aeglust, kõlaküllust ja tasadust. Esimesel üheskuulamisel avab oma kuulamiskogemust sõnas ja helis dirigent Jaan-Eik Tulve koos ansambliga Vox Clamantis.

Dokumentaalfilmi Ukraina heliloojast Valentin Silvestrovist saab näha 9. oktoobril kell 15. Filmi erilisus peitub viisis, kuidas Silvestrovi helimaailm ja tema elukäik omavahel põimununa vaatajateni tuuakse ja millise tundlikkusega filmi autor Serhiy Bukovsky oma portreteeritavat avab. Mõtteile ja meeleoludele ruumi andes rullub vaatajate ees lahti suure talendi ja tema vastuolulise ajastu lugu. Arvo Pärt on nimetanud Silvestrovit kaasaja kõige huvitavamaks heliloojaks, nende loomingulisel kujunemisel on mitmeid puutepunkte ja neid seob läbi elu kestnud mõttekaaslus ning sõprus.

Konverents pealkirjaga „Arvo Pärt – tekstid ja kontekstid“ toimub 15.–16. oktoobril Arvo Pärdi Keskuses ja veebikeskkonnas stream.arvopart.ee ning selle eesmärk on elavdada Arvo Pärdi loomingu uurimist ja lahtimõtestamist. Õpetlased Euroopast ja Ameerika Ühendriikidest otsivad uusi vaatenurki Pärdi heliteoste tekstianalüüsile, avavad selle teoloogilisi ja kultuurilisi taustu ning mõtestavad tema loominguprotsessi eripärasid.

Vaata ka: Arvo Pärdi Keskus

Tagasi