Muusikauudised

Anneli Tohveri doktorikontserdil tuleb esiettekandele Tauno Aintsi ja Helen Veidebaumi kammerballett

Pianist Anneli Tohveri viimane doktorikontsert toimub voogedastuse vahendusel 20. mail kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. Balleti muusika autor on helilooja Tauno Aints, laval on seitse muusikut – Anneli Tohver klaveril, Soo-Young Lee klarnetil, Yana Mägila viiulil, Levi-Danel Mägila tšellol ning Ivo Lain, Csaba Marjάn ja Teodor Hirvoja löökpillidel. Koreograafia on loonud Helen Veidebaum, tantsivad tema kasvandikud Tallinna Balletikooli kaasaegse koreograafia osakonnast – Darja Borisenko, Margarita Mihhailova, Aleksandra Sakri Helena Kantola, Sofia Kirs ja Arina Kotova. Koreograafi assistendina aitas etenduse sünnile nõuannetega kaasa ka tantsupedagoog Kaja Kreitzberg.

Anneli Tohver: “Esmakordselt viime EMTA uuel laval läbi balletietenduse, mis sünnib koostöös Tallinna Balletikooliga. Õigem oleks isegi öelda koreograafiline kammerteos, sest minu eesmärgiks oli luua laval muusikutest ja balletiartistidest ühtne kooshingav organism. Valisin oma lemmikteemad Tauno neljast balletist ning tema kirjutas selle materjali põhjal uue teose kammerkoosseisule, mille pealkirjaks sai tüdrukute tantsust inspireeritult “Väikesed jäljed liival”.

Helen Veidebaum kirjutab etenduse sünnist järgmiselt: “Tutvudes Tauno Aintsi heliteosega, inspireerisid mind inimlikud emotsioonid, mida võis kuulda eri instrumentide helikeeles. Nad ilmusid küllaltki ootamatult, teinekord vastandlikultki. Emotsioonid on meie igapäevase elu vältimatu koostisosa. Kust saavad emotsioonid alguse ja mis aja jooksul muutub? Kas üldse midagi muutub või oleme sügaval sisimas ikka need samad lapsed, kes hakkasid kibedasti nutma, kui seebimull katki läks või kes tundsid piiritut rõõmu kommipaberit harutades?
     Emotsioonid väljenduvad kehas, tekitades füsioloogilisi tundmuseid ja reaktsioone, sestap lasin end inspireerida Tauno Aintsi helidest ja lubasin emotsioonidel voolata liikumisse. Sellest kujunes omamoodi dialoog hirmu, ärevuse, kadeduse, kurbuse, läheduse, abivalmiduse, armastuse ja tänulikkuse vahel. Töötades selle heliteose raames tantsijate ja muusikutega, oli mul hea meel nendega erinevaid elulisi situatsioone läbi arutada ja näha, et nad tunnevad ennast või kedagi lähedast siin-seal ära. Loodan, et ka publik leiab siit midagi tuttavat, mille üle mõtiskleda või mis tekitab emotsioone.”

Doktorikontserdi esimeses pooles kõlab Johannes Brahmsi Sonaat klarnetile ja klaverile op. 120 nr. 2, Gabriel Fauré Trio klarnetile, tšellole ja klaverile op. 120 ning Lauri Jõelehe kaunis teos viiulile, tšellole ja klaverile “Tristezza”, mille antud versioon sündis spetsiaalselt selleks kontserdiks.

Otseülekanne Youtube’is
Vaata ka: EMTA

Tagasi