Muusikauudised

Rahvusooper Estonia tähistab ooperisolisti Heli Veskus oma juubelit „Tosca“ etendusega


Heli Veskus ja Luc Robert
Foto: Tanel Meos
   


2. veebruaril tähistab Rahvusooper Estonia ooperisolist sopran Heli Veskus oma 50. aasta juubelit ühe oma lemmikrolliga – nimiosaga Giacomo Puccini ooperis „Tosca“.

„Minu lemmikrolliks on mitmeid aastaid olnud just Tosca, mida olen laulnud üle 70 korra. Olen käinud ka Roomas Tosca radadel koguni kaks korda: Sant’Andrea della Valle kirikus, Palazzo Farneses ja Inglikindluses (Castel Sant’Angelo), mille müüridelt Tosca lõpuks alla viskub. Ma ei saa Roomas viibida ilma, et ma neid kohti ei külastaks,“ rääkis ooperisolist rolliks valmistumisest.

Heli Veskus debüteeris RO Estonias 1999. aastal Donna Elvirana Mozarti ooperis „Don Giovanni“ ja on Estonia teatri solist alates 2001. aastast. Tema repertuaari kuuluvad eriilmelised rollid klassikalistest operettidest kuni Mozarti ja Wagneri ooperite kangelannadeni, neist tähtsamad on olnud Wagneri Isolde („Tristan ja Isolde“), Elisabeth/Veenus („Tannhäuser“), Senta („Lendav hollandlane“), nimiosad Puccini „Toscas“ ja „Manon Lescaut’s“ ning Mimí („Boheem“), Mozarti Fiordiligi („Così fan tutte“) ja krahvinna Almaviva („Figaro pulm“), Tatjana (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“), Barbara (Tubina „Barbara von Tisenhusen“), Daam (Hindemithi „Cardillac“) jpt.

Heli Veskus on andnud palju soolokontserte koos pianist Jaanika Rand-Sirbiga ja osalenud vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel. Ta on pälvinud mitmeid auhindu: Harjumaa teatripreemia (2003), Eesti teatri aastaauhind (2004), Georg Otsa nim. preemia (2008), SEB publikupreemia (2016) ja Eesti teatri aastaauhind (2017) Aida ja Senta karakterite psühholoogilise ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgenduse eest Verdi ooperis „Aida“ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“.

Tagasi