Muusikauudised

Ansambel U: jätkab oma juubelihooaega minimalistliku muusika kontserdi ja sarjaga Residentuu:r

Vaatamata aastanumbri vahetusele jätkab ansambel U: raugematu hooga oma 15. sünnipäevahooaega. Peale 29. detsembril ette kantud Andrus Kallastu vaatemängulist müsteeriumi „Šamaani surm” toob U: kuulajateni täiesti teiseilmselise kava sarjas „URR – U: Rahvusringhäälinugs“. 15. jaanuaril algusega kell 19 toimub Eesti Raadio 1. stuudios sarja 22. kontsert, mille teemaks on seekord „Wandelweiserid”. Wandelweiser on Saksamaal tegutsev rühmitus heliloojatest ja muusikutest, kelle huviks on äärmine heliline kontsentreeritus, rõhutatud välise efektsuse vältimine, keskendumine üksikutele helidele ja vaikusele.

Kavas:
Jürg Frey (1953) –„Circular Music No 7“ viiulile, vibrafonile ja ansamblile ad. lib. (2015)
Thomas Stiegler (1966) – „Treibgut“ I/2 viiulile ja tšellole (2011)
Antoine Beuger (1955) – „Lieux de Passage“ klarnetile ja ansamblile (2008)

Jaanuari lõpul saab taas hoo sisse sari „Residentuu:r“. Residentuu:r on U: poolt 2016. aaastal algatutud omapärane loomeresidentuuri sari, kus aasta esimeses pooles toimuvad avalikud õpitoad, mille tulemusena valmib aasta lõpus uus heliteos. Õpitubadel on kolm eesmärki – sillutada tihedat koostööd ansambli ja helilooja vahel, arendada ansamblit ja publikut ning pakkuda avalike õpitubade näol võimalust end harida muusikatudengitel, heliloojatel, muusikutel ja teistele huvilistel. 2017 oli „Residentuu:ri“ heliloojaks Liisa Hirsch, 2018 Andrus Kallastu. 2019 aasta heliloojaks otsustas U: valida postuumselt Udo Kasemetsa (1919–2014) – eesti juurtega Kanadas tegutsenud helilooja, Toronto ekpserimentaalse muusika kõige mõjukama figuuri 1950–70. aastatel. Kuigi Kasemets pole otseselt enam meie hulgas, on tema loominguline tegevus, mõttekäigud ning muusika niivõrd huvitavad, et on kahtlemata süvenemist ning laiemat tutvustamist kuhjaga väärt. Kasemetsa „Residentuu:r“ on ühtlasi ettevalmistuseks helilooja 100. sünnipäeva tähistavateks kontsertideks novembris 2019.

Jaanuarist maini toimub neli õpituba, kus iga õpituba veab Kasemetsaga seotud teemal üks kutsutud lektor. Lektoriteks on Jeremy Stachan (Kanada), Immo Mihkelson, Kerri Kotta ja Theodore Parker. Õpitubades mängib U: katkeid Udo Kasemetsa teostest, arutatakse erinevat tüüpi partituuride jm. teostega seotud aspektide üle. Õpitoad toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ruumides. Esimene õpituba toimub 29. jaanuaril, algusega kell 18, lektoriks on Kasemetsa ilmselt suurim spetsialist Jeremy Stachan (Kanada, videoülekanne). Järgnevad õpitoad toimuvad: 5. märtsil, 9. aprillil ning 14. mail 2019.

Vaata ka: Ansambel U:

Tagasi